Hlína k želvě
Ahojte, věčně propírané téma substrát, já vím, ale nějak si nemůžu ujasnit konkrétní odpověď. Želvíka mam už rok na hoblinkách, ale chtěla bych želvíku alespoň na kousku udělat změnu. Lignocel nejspíš není nejlepší volba, tak mě napadla hlína, ale nejspíš by to neměla být kupovaná, že? Nebo může? V případě, že je vhodné hlínu nahrabat v lese za barákem, tak jak s ní dál naložit? Prdnout ji rovnou do terárka nebo nejdříve nějak pročistit, jako vypéct v troubě, proprat nebo já nevím....Anebo navrhujete úplně jiný substrát? Samosebou klidně něco koupím v potřebách, ale KHor mě odnaučil cokoliv kupovat
Já jsem taky chtěla část obměnit a vyhovují mi akvaristické kamínky, jsou k dostání v různých velikostech a dopourčuju koupit raději větší, želvy ty malinké rády žerou,tak aby nedošlo třeba k nějakým problémům ( i když u těch mých spolehlivě vycházejí zase ven). Jinak tu hlínu bych vzala normálně nakopanou na nějaké pěkné louce a hlavně, aby nebyla moc jílovitá.Taky ji můžeš promísit 2:1 s pískem, je potom kypřejší.Já osobně jsem s nakopanou hlínou do balkonového výběhu nic nedělala a problém nebyl žádný (narozdíl od kupované )Ale pro klid duše ji můžeš na půl hodiny projet troubou a vyhubit všechny breberky.
Ničit život v krásné čisté "živé" hlíně ze zahrádky? To ne Zuzi, byla by to věčná škoda. Sterilní prostředí by tam bylo stejně asi tak 5 minut.
Já si to myslím taky,ale už jsem přišla na to,že někteří potřebují k tomu,aby měla dušička klid aspoň ten pocit sterility O tom jak dlouho vydrží,to je škoda mluvit, který člověk nezažil,tak neuvěří co dokáží i maličké želvy spáchat,že??
Hloupej dotaz, jak poznam jílovitou hlínu?
prcek: jílovitá hlína je po navlhčení taková "mazglavá", doufám,že to není moc ostravský výraz. Jestli ano,tak se omlouvám,ale lepší mě teď nenapadá
Nevím, ale představuju si pod tím něco jako bahýnko
No není to přímo bahýnko, taková spíše lepivá. Ale neboj, určitě se objeví někdo, kdo nám to hezky odborně popíše
Ahoj já mám v terárkách kus plochy s většími kamínky(a skořápkama), kus kde je normální hlína a drn s vyšší trávou a část s hoblinama a úkrytem kde spí. Tu zeminu a drn tam dám rovnou ze zahrady.Ted na něm ještě stále roste jetelík. Pak kameny kde se vyhřívaji.Ještě tam jsou různě daný netřesky (taky rovnou ze zahrady), okusujou je a netřesky jsou nenáročný a stačí jim rosení.
To jsme na tom Tery hooodně podobně.
A co kupovaná rašelina (bez ničeho)a písek?
Také se to doporučuje, ale
bude kyselá, kdo ví, jaký dlouhodobý efekt bude mít ta kyselost na želvu. V přírodě se želvy rozhodně nepohybují na kyselém ale spíš na zásaditém povrchu.
Já s rašelinou nemám vůbec dobré zkušenosti, když pominu velmi důležitý fakt,že do ní želvy vůbec nechtěly lézt,tak zamoření smutnicemi bylo opravdu masivní.Takže po mé zkušenosti už rašelinu nikdy více.
Já naopak mám s rašelinou velmi dobré zkušenosti. Směs rašeliny s pískem mám pod uhlířkami, které se do vlhké rašeliny s oblibou zavrtávají. S hoblinami se mi moc dobře nepracovalo vzhledem k potřebě udržet celkově vyšší vlhkost. Se smutnicemi ani jinými nájemníky jsem neměl nikdy problém, jen jednou mi v jednom terku vyrostly houby To nebylo u želv, takže odpadl problém s případným pozřením...
Fakt je, že jsem z těch substrátů tak zblblej, že jsem zapoměl napsat mediteránní želvy. Uhlířky to je jiná
Takže pro marginatu nee?
Každý zcela přirozeně hájí svůj názor. Můj názor je již tak chronicky známý, že je mě až trapné stále dokola odůvodňovat a prosazovat ho. Možná jsem paličatý, ale nedá mě to prostě.
Nejlepší možný substrát je zásaditá, hlinitopísčitá, kamenitá půda. Protože však je však těžká a manipulace s ní v bytech obtížná, hned po ní já osobně volím hobliny. Proč, to jsem již na poradně mnohokrát zodpovídal.
Samozřejmě je na každém vybrat si co mu vyhovuje, nesmí ale při tom zapomínat na želvu, které se to týká přeci jen nejvíc.
Mluvím o běžně chovaných želvách původem z oblasti mediteránnu