Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zarivka

mohu pouzit zarivkovou trubici SUN GLO 25Wpro zelvy vseobecne, na celodeni sviceni?pokryje se touto trubici potreba na uv zareni?mam jeste doma reptiglo5.co je lepsi?mohu obema svitit celi den nebo jen par hodin?a jak daleko by mela byt zelvaod zarivky aby to melo ucinek?dekuji za odpoved

Sun glo určitě nemá žádné UV, takže využívat tuto zářivku lze jako světelný zdroj, ono barvu má to světlo pěknou. Repti Glo 5 má obsah UVb minimální, hlavně je účinné na krátkou vzdálenost, takže je potřeba ho dostat co nejblíže k želvě (třeba pomocí Glomat konvektorů) a to skutečně na vzdálenost cca 2-5 cm, tj. skoro přilepit na záda, jak se vyjádřil Khor:-)

a legosovi bych mohla reptiglo5 dat taky tak blizko?minulou zimu ji mel 30cm nad sebou na3hodiny tydne a i za tu dobu celkem dost jakoby ztmavul.nespaloval se tak?proto je mi divne ze by se touto zarivkou mohlo svitit opravdu celi den a celi tyden.dekuji

je mi divne ze by se touto zarivkou mohlo svitit opravdu celi den a celi tyden

Ano to je divné skoro každému. Ujišťuji vás, že i kdybyste svítila celý rok, nijak negativně se to na leguánovi neprojeví, zejména tehdy když od zdroje je zvíře 30cm.
Nemám příliš zkušeností s leguánem ale pokud je mě známo, tak leguán tmavne zejména tehdy, když je okolní teplota nízká, nebo když mu něco nevyhovuje. Víc o leguánech se jistě dozvíte zde www.plazi.reptile.cz

je to jak píše KHor,pokud je tmavý,je pravděpodobně nízká teplota(min.teplota pro správné trávení je 29 st. a vhodná pod zdrojem tepla je kolem .35-39st. a na nejchladnějším místě terária cca kolem 25st.).Tím ztmavnutím se snaží nabrat teplo.U zářivkových trubic se jejich účinnost udává max do 30-35 cm(čím blíže,tím lépe).A opravdu ho nemají tolik,aby to leguánovi ublížilo.To že se píše,že jsou vlastně na prd,je věc názoru.Je teda jasné,že sluníčko je nejlepší,ale pro nás,co nemáme jak ho na to slunko dostat,jsou tyto trubice holt min. nutností a svítit s nima samozřejmě celý den.Je potřeba je jednou za půl roku až rok měnit.Já je měním po roce a to vždy před zimou,když začínám krmit kupovanou stravou.Nejlepší jsou asi plošné T Rex žárovky a jim podobné,ale jejich cena je zatím dosti vysoká a jsou v docela velké vatáži,což je problém pro menší terária.

To že se píše,že jsou vlastně na prd,je věc názoru

Bohužel Pepé ani ne tak názoru, jako měření a hlavně konkrétních výsledků. Jinak samozřejmě jsou situace, kdy je i minimum lepší než nic. Kupodivu třeba chameleonům taková zářivka stačí, dokáží se ale nacpat do bezprostřední blízkosti.

No právě,že jsem ještě nenašel žádný podložený důkaz.Nic proti lidem,co si samotní poměří,ale spíše nedůvěřuji způsobu a hlavně použitému měřáku.Chtělo by to nějaké měření od odborníků a ne pouze laiků.Třeba něco na styl jako zde.
Jinak máš pravdu KHore,že jsou i lepší zdroje než trubice,ale dlouhá léta se používaly hlavně trubice a šlo to.Myslím,že tahle hysterie začala měřením někde na burze,což pro mě opravdu není zrovna ten správný důkaz.Možná se mýlím,což i připouštím,ale chtěl bych to mít nějak podložené.

nedůvěřuji způsobu a hlavně použitému měřáku.Chtělo by to nějaké měření od odborníků a ne pouze laiků.Třeba něco na styl jako zde.

Na UVguide používají uplně stejné měřáky, jako mají někteří soukromí chovatelé - Solarmeter 6,2UVB a 6,5 UVI. Taky je mám. Navíc, pokud pozorně čteme, právě z tebou zmiňovaných stránek jasně vyplývá, že trubicové zářivky jsou dobrý - ale jsou dobrý na to, aby v terárku nebyla tma ;-) - samozřejmě záleží na konkrétním druhu chovaného plaza.

Grafy a rozbory vypadají přesvědčivě až do doby, než pod doporučeným necháte půl roku malou želvu. Já nejsem schopen to teoreticky tak krásně okecat, ale jedno vím zcela jistě, na želvy jsou trubice i kompakty krátké. To ale nemohu tvrdit o ještěrech, třeba u chamíků se ukazuje (v mém bývalém pidichovu) že opodstatnění zářivky mají.

Já neříkám,že nemáš pravdu.Jak píšeš,jde tu o zkušenosti a nárok určitého druhu.Tudíž máš pravdu,že pro želvu málo,ale třeba pro jiný druh plaza dostatek.Tudíž dle mého se nedá říct v globálu,že jsou na prd;-).Kdyby tomu tak bylo,tak by na to zajisté už někdo upozornil a asi by se neprodávaly(můj názor).Zkušenosti nikdo nikomu nebere,chov je založen hlavně na zkušenostech,protože v literatuře se dá dočíst hodně ptákovin,co někdy spíše ublíží než pomohou.Já osobně si taky radši necham poradit od někoho důvěryhodného s vlastníma zkušenostma.

Fakt je Pepé, že já na celou problematiku koukám ze značně zúženého, želvího pohledu, takže je docela dobře možné, že v globálu na prd nejsou. Pokud u tebe fungují, jediné co mě napadá je "hurá" alespoň u někoho. Mě se ovšem zdá poměr mezi užitnou hodnotou a cenou naprosto šílený, zvlášť když přihlédnu k tomu, že si nákup zopakuje chovatel minimálně jednou za rok.

Kdyby tomu tak bylo,tak by na to zajisté už někdo upozornil a asi by se neprodávaly(můj názor)

Teď zrovna + jiní na to upozorňuji, že se praxe neshoduje z teorií. To že se zářivky kupují mě nepřipadá jako argument, všichni víme jaké "zverimexové zázraky" se dokážou chabě informované veřejnosti prodat.
Neber to ale Pepé jako zlehčování tvého názoru, to ne, jen diskutuji.

Já tvůj názor KHore taky beru.Vím,že máš mnoho zkušeností na rozdávání.Kdybych měl želvy,budeš první,u koho zaklepu pro radu;-).Já mám pouze jedno jediné zvíře,co potřebuje UVB,a to je leguán.Tady se právě názory hodně liší.Takže nezbejvá,než si vybrat.Zatím používám trubicovku.Už jsem přemýšlel o změně,mám dostatečně velké terárium(hůř jsou na tom lidé,co mají menší terko a tak silná žárovka by jim ho přehřívala) na umístění plošné žárovky i s tak velkou watáží,ale musím ho trochu překopat.Již od začátku stavění jsem počítal se zářivkou,takže jsem tomu vše přizpůsobil.Mám jí od leguána cca tak 10-15 cm a tráví pod ní celý den.
Pokud se na to upozorňuje je jedině dobře,protože pokud to tak opravdu je,hraničí to s klamavou reklamou a mělo by se s tím něco dělat,ale do té doby jsem v tomhle hodně nedůvěřivý.
A k pořizovací ceně,ono si moc nevybereš.Někde jsem tu četl,že i ty Ultravitaluxky a T rexky a td.,že se taky celkem brzo vysvítí a měla by se taky celkem často měnit a tam to je s cenou taky docela nářezové.Až si jí ovšem budu pořizovat,určo si nechám poradit třeba od MadMika,páč vím,že taky ví o čem v tomhle směru mluví a má přehled.;-)

No já jsem k těm trubicím hodně kritickej, ale je fakt, že úplně k ničemu to není, pokud se to vezme za správnej konec. Totiž např. trubice s reflektorem (rozumějte plech, kterej odráží to světlo) může svůj výkon logicky zvýšit (a je tomu tak), protože se paprsky odrážejí přesně tam, kam chceme. Dokonce záleží i na tělese, do kterýho je trubice vsazená - D.Conner testoval trubice Reptisun 5.0 na různých tělesech a u některých byl výdej UVB dvojnásobný než u jiných.
Takže trubice se dá prostě vytunit tak, aby částečně fungovala u zvířat, které mají na UVB malé nároky. Já si ale myslím, že než podstoupit tohle všechno, je už lepší za investovat do nečeho, o čem 100pro vím, že funguje a nemusím řešit suplementaci D3. A funguje to nejem po fyzické stránce.
U leguánů je doporučený minimum 20-40 mikroW/cm2, což zářivka v 10-15cm splňuje. Je to ale minimum, kdy teoreticky nehrozí MBD, je to ale hodnota, tzv. na přežití. Optimální hodnoty jsou někde kolem 150 mikroW/cm2, což dává ta nejsilnější trubice téměř přímo na svém povrchu.
Navíc jsem teď uplně náhodou měřil obyčejnou bílou trubici od Narvy a na naměřil jsem na ní podobný hodnoty jako u Narvy Reptilight stejné watáže ::), což mě samotnýho dostalo.

S tou klamavou reklamou - já jsem skálopevně přesvědčenej, že to klamavá reklama je. Proč, protože napíšou např. k ReptiGlu, že je vhodná pro všechny pouštní plazy... představa, že chovám a množím např. Uromastyxe pod lampama reptiglo je víc než směšná - můj názor, nepodloženný vlastním chovem.

Ohledně životnosti těch výbojek - Trexka by měla vydržet fakt dlouho, u legošů klidně i přes rok. Megaraye ještě víc. U těch Vitaluxek to jde dolů strašně rychle, to je fakt. Hodně jsem se divil, když mi po půl roce šlo UVB o 50proc. níž. Ale pořád je to dlouhodobě vyzkoušenej, dobrej a bezpečněj zdroj UV, což z ní dělá stále super lampu - podle mýho.