Sepiová kost je sice dobrá věc, ale jako přímý zdroj Ca zrovna moc vhodná není, třeba pampeliška je na tom kupodivu podstatně lépe. Není totiž až tak důležité faktické množství, ale využitelné množství. A to závisí na správném poměru s P a přítomnosti vit D3. (optimální poměr Ca/P mají např. vaječné skořápky 2:1, sepiovka pouze 1,3:1, pampeliška cca 3:1). Saturace podávané potravy je zbytečná, želva si případný nedostatek minerálů dokáže vykompenzovat samostatným okusováním zdroje těchto látek.
Neschopnost otočení z polohy na "zádech" je dost zvláštní diagnostická metoda a předpokládá, že želva je již natolik apatická, že je skoro mrtvá. Použil bych spíš klasickou metodu a tou je vizuelní pozorování a posouzení odchylek od standartního chování při současném sledování váhy. Jakmile želva začne ubírat na váze, je potřeba zvýšit pozornost. Chtělo by to najít si na netu stránky nějakého chovatele, než zbírat info na dětských webech, tam bývají info. spíš zavádějící a neúplné. Opthalmoseptonex je OK.
Pokud želva stále pouze spí je třeba zkontrolovat především teploty, jak pod lampou (35-40°C) tak v ostatním prostoru 22-27°C. Berte v úvahu že želva si musí také zvyknout, velice dobře vnímá i okolí mimo terka, takže je dost dobře možné že se jen bojí změny a čeká.