E.c.cenchria
Zajímaly by mě vaše zkušenosti s vyvoláním páření. Hlavně jestli chováte samce celoročně odděleně, nebo je oddělujete jen na nějakou dobu před pářením, nebo je chováte celoročně dohromady se samicemi. Viděl jsem několik chovů, kde samci byli celoročně v teráriích se samicemi, pářili a samice odchovávaly. Já chovám 2,2 (v současnosti délka od 140 do 160 cm) společně, v zimě snižuji teplotu na nějakých 20-21, zvyšuju vlhkost, a zatím nic.
Díky
Úplně stejný problém řeším u E.c.maurus. Mám jeden 3-4 letý pár, který jsem choval společně, před cca 14 dni jsem je rozhodil, snížil teplotu, začal víc rosit a koncem měsíce je chci dát zase dohromady a snad to vyjde. Jinak co jsem kde vyčetl a zjišťoval, tak oddělený chov je lepší, ale nemůžu potvrdit, protože je mám teprve pár měsíců. Nevím jak u cenchriáků, ale u maurusáků dochází údajně k páření až koncem podzimu, spíš až začátkem zimy. Taky jsem zvědavý, jestli oddělení zapůsobí a vyprovokuje páření.
Předpokládám, že nechováš všechna 4 zvířata pohromadě v jednom teráriu. Pokud můžeš, oddělit samice od samců, chovej je nějakou dobu odděleně a pak je opět spáruj, pokud k páření nedojde, nabízí se možnost prohodit samce. Mě se jako stimul k páření osvědčilo přidání jedné samice k společně chovanému páru. S odchovem mě však napínají.
Nenapsal jsi jednu dosti zásadní věc - stáří zvířat. Podle mé zkušenosti a zkušenostech dalších třech chovatelů, kteří je rozmnožují, samice poprvé zabřezávají a rodí až ve věku pět let a více. Páří se dříve cca od tří let, ale ani jednomu z nás samice neporodila dříve.