rozdíl mezi Python molurus molurus a Python molurus pimbura
Zdravím, mohli byste mi sem prosím napsat, jaký je mezi nima rozdíl? Dík moc
Zdravím, mohli byste mi sem prosím napsat, jaký je mezi nima rozdíl? Dík moc
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
tohle už tu bylo a když se podivaš do pochlubtese hroznýši a krajty a najdeš si fotku molurusky a pimbury tak ten rozdil uvidiš sam
Jak se to vezme, poddruh pimbura byl synonymizován s nominátním poddruhem, s odůvodněním, že pouhá izolace Ceylonu nestačí na status samostatného poddruhu. Mezi teraristickou veřejností je, ale tento poddruh stále uznáván. Nejvíce se liší menší velikostí a mnohem výraznějším odstínem zbarvení pruhu nad očima (u pimbur až do fialova, kdežto u molurusek je to spíše taková narůžovělá barva). Otázkou je zda tento rozdíl je patrný u všech zvířat v přírodě či je pouze geneticky kódován u zvířat v chovech, které pravděpodobně budou pocházet z malého počtu jedinců, už kvůli jejich statusu chráněného zvířete.
Tak především jde o původ krajt, protože někdo ani "pimbury" neuznává a řadí je do poddruhu P. m. molurus, ty pravé "pimbury" pocházejí ze Srí Lanky, jsou oproti nominátnímu poddruhu trochu menší, většinou okolo 3 m (zatímco P.m.m. okolo 3,5-4,5 m) a bývají jakoby pestřejší v kresbě, ale to může být individuální. Měly by si i v dospělosti udržovat sytě růžový nádech, především na přední části tlamy, ale to mají i některé P.m.m. Situace je o to zamotanější, že v našich chovech existují kříženci nejen P.m.m. a P.m.pimbura, ale i s P.m.bivittatus.
Čisté P.m.m. choval (možná ještě chová) Roman Zajíček z Brna, jeho chovní dospělci pocházeli přímo z Nepálu, samec F1 po těchto rodičích je k vidění v zoo Plzeň (je to ten nejmenší jedinec), Roman měl a množil i P.m."pimbura", které tuším byli po dospělcích z pražské zoo, tam by tedy měli mít opravdu pimbury, ale osobně jejich původ neznám, takže jde ode mě jen o spekulaci.
Myslím, že většina pimbur v ČR pochází z chovu Zoo Praha, moje zvířata nejsou výjimkou. Přiznám se, že u cizích zvířat bych zřejmě nebyl schopen pouhým okem rozlišit zda jde o nominátní poddruh nebo pimburu. Vycházím tedy pouze z rozlišení, které byl uvedeno výše: pimbura-Cejlon, molurus zbytek areálu.
Krokodyl-mas nejaky kontakt na R.Zajicka?
No, asi bych ho našel, mobil nevím jestli je ještě platný, ale zkus ho najít pod AOPK Brno, určitě tam někde bude jeho služební mail i telefon.
Tak jeste ja sem pisnu:) Poznat tyto 2 poddruhy je velmi tezky. Nekdo poddruh pimbura vubec neuznava a radi ji k P.m.m s oblasti vyskytu Sri Lanka.
Temer vse uz tu bylo receno od krokodyla nebo anakondy. Hlavni rozdil je ve velikosti u dospelych jedincu. Pimbury mivaji od 2,5 -3,5m. Molurusky mivaji 3,5-4,5m vzacneji i k 5m. Pimbury mivaji vetsinou kontrastnejsi a tmavsi zbarveni oproti moluruskam, ktere byvaji svetlejsi, nekdy maji i trochu kremovou barvu. Ale i zbarveni se mirne lisi podle mista vyskytu (zvlast u Molurusky, ktera ma velkej areal vyskytu), takze neni moc presne. Na hlave maji jako tmavky nad ocima takovou sipku, ktera smeruje k nosu. Molurusky ji maji bud oranzovou, kremovou, lehce ruzovou. Pimbury ji maji vetsinou syte ruzovou nebo ruzovo oranzovou. Nektery pimbury maji ruzovou i celou hlavu.
Kdyz da pred tebe nekdo mlade pimbury a molurusky, tak nemas temer zadnou sanci je od sebe poznat.
Moje moluruska je F1 a pimbura bud F1 nebo F2, ted nak nevim. U molurusky bohuzel oblast odkud je nevim, ale pokusim se zjistit.
Molurusky
hlava me Molurusky
a celkove
a jedna fotka B.Denisona
Pimbury
Napred moje (hroznaka si nevsimejte )
A z netu