Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odcervenie..

Myslite ze je potreba odcervovat Guttatu,len tak bez nejakeho zjavneho dovodu??Dozvedel som sa o tom ze sa to roby odcervovacou pastou pre macky no ak to neide inac tak by ma zaujimalo mnozstvo latky aby nedoslo k nejakemu predavkovaniu..Robite to vobec s vasimi hadmi a ked ano ako casto??Dik za info a odpovede..

pasta na odcervovani samozrejme esistuje. Jedna se bud o pastu Panacur (ucinna latka fenbendazol)nebo pravdepodobneji o Banminth pastu (pyrantel). Oboji vsak pomuze jen ve specialnich pripadech (proti nekterym helmintum a veskerym prvokum Vam budou oba k nicemu). A jak uz tu bylo psano - pokud netusite, zda ten "specialni pripad", kdy by Vas had zrovna mel neco z toho, na co pasta pusobi (obli cervi) - nema smysl do hada cokoli bezduvodne cpat.
V souvislosti s touto diskusi mne napada jeste jedna vec: podle vseho si spousta lidi si mysli, ze je jeden preparat na odparazitovani psu a kocek, druhy na dobytek, treti na lidi a ctvrty na hady. Tak to samozrejme neni. Vzdy se jedna o proticervi (zvlast na oble a ploche cervy), protiprvoci, protihmyzi nebo protiroztoci preparat rozdilneho chemickeho slozeni. V zavislosti na citlivosti toho ktereho leceneho organismu se specificky pusobici latka aplikuje v ruzne davce, a nekdy i rozdilnym zpusobem - jinak lecba neucinna, nebo dokonce pro zvire toxicka. Takze nic takoveho jako specialni "odcervovadlo" na hady neexistuje, podavaji se proste jen vybrane preparaty urcene pro savce nebo ptaky v upravenych davkach.

Tak jedině, že byste ji krmil párky, doporučuji dietní.;-)
1) většina z nás krmí laboratorními nebo pet hlodavci a ne divoce žijícími.
2) preventivně do někoho cpát toxiny mi nepřijde rozumné.
3) hadi i hlodavci mívají specifické parazity, kteří využívají svého "oblíbeného" hostitele, takže nějaký přenos hrozí minimálně, většinou se nalézají pouze "pseudoparaziti" nebo jejich vývojová stadia, kteří se dostanou do trávicího traktu hada z hlodavce, ale hadem pouze "projdou" a "neuchytí se".
4) navíc laboratorní hlodavci, i kdyby byli mezihostiteli hadích parazitů, zase nemají, kde přijít k případným hadím parazitům neboť v granulích a hoblinách jich moc nebývá.
5) nehledej zbytečně problémy a komplikace tam, kde nejsou;-).

dobry den..cjhcem sa spytat ohladom odcervenia..mam malu civavu ma 4mesiace,bola odcervena 30.dec.08.na slovensku mi povedali ze jej mam dat tab.na odcervenie kazde 3 mesiace,ale zijem v zahranici a tu mi zverolekar povedal ze jej mam dat uz teraz.tak kedy????dakujem

Da se to urcit celkem presne, jen musi ten rozbor delat nekdo, kdo ma s plazimi parazity zkusenosti. Takze "spolehlivost a spravnost" dost zalezi na lidskem faktoru. Ucinnost pripravku zalezi na tom, zda podate spravnou davku + dodrzite hygienu v terariu tak, aby se had opetovne nenakazil z vlastnich vykalu nebo od jinych nakazenych plazu treba ve vedlejsich terarkach. Z parazitologickeho rozboru trusu se da zjistit 1. co ma had za parzity (prvoky, helminty) a 2. co za parazity ma jeho potrava(mysi, potkani)vcetne ektoparazitu. K tomu jeste dodatek - celkem casto se stava, ze veterinar zameni parazity z mysi (kteri hadem jen prochazeji) za cervy hadi a snazi se to naprosto bezpredmente lecit. Takze pokud rozbor - tak u odbornika.