Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otázky pro milovníky motýlů....

Dobrý večer přeji.
Pokud to přijde nevkusné a nevhodné, tak se omlouvám a vesele to zamkněte. Já jsem jen zvědavý. Začínám chovat motýly,ale nějakou dobu už se o ně zajímám a rád je fotím...
Najde se tu nějaký znalec? Netřeba odborníka, jen kdo se třeba zajímá... Díky moc. Zde přikládám první obrázky a samozřejmý dotaz, jestli někdo ví, co je toto za housenky. Díky moc a klidně se někdo přidejte...
[http://img517.imageshack.us/my.php?image=dscn0176wg 0.jpg]
ještě jednou
[http://img207.imageshack.us/my.php?image=p8180103yc 8.jpg]
a druhá housenka... ta není příliš podařená...
[http://img227.imageshack.us/my.php?image=dscn0182om 9.jpg]

Zdravím Vás, přátelé. Mám tu další objev. Tuto housenku jsem dnes našel v dešti venku na chodníku. Vypadala trošku omrzle. Vzal jsem ji domů. Prosím, jestli mi někdo pomůžete se určením. Abych věděl, jak s ní naložit. Nejspíš ji asi pustím zase ven. Ale kdybyste věděli a poradili, co třeba žere a kam ji nejlépe umístit, budu vděčný. Housenka má asi 3cm.
Zde dvě fotečky :
[http://img364.imageshack.us/img364/7794/pc180011wz3 .jpg]
druhá :
[http://img353.imageshack.us/img353/3043/pc180012kf2 .jpg]

Zdravím. Dlouho nic. Tak já bych přidal dva kousky. Jestli mi někdo prosím pomůže s bližším určením.
První je nejspíše nějaká dlouhozobka, ale nejsem si jistý, tvar křídel mě trochu mate. Foceno v létě v Chorvatsku :
[023veernprochzkakonilasew5.jpg]
[024prejkolibkaalesptedays5.jpg]
No a na druhém jediná můra, co se u mě ukázala v bytě přes zimu.Podle skvrn to vypadá na osenici :
[p2190023et7.jpg]
[p2180013wp9.jpg]
Hrozně moc díky za pomoc:-). Hlavně VH. Je vidět, že se vyznáte!

Ahojte.
Léto je pryč a já bych některé zase rád potrápil sadou mně těžko určitelných fotek. S denními motýly už takové problémy moc nemívám, ale ty noční...
Omlouvám se, za kvalitu fotek, ale fakt se snažím. Mám tu pár "můr" a jednu housenku, která mi znaky přišla celkem jasně určitelná, ale ani moje chabá literatura ani BioLib mi nepomohly...
Díky, kdo mi zase pomůže s determinací. Fakt se snažím. Nemyslete si, že nadělám tunu fotek a pak vám to sem naházím, abych to měl hezky určeno... Tunu fotek udělám, ale přes BioLib a podobné stránky se mi většina podaří alespoň přibližně určit.
Moc děkuji za pomoc!
Nuže:
Tahle můra je spíše menší ale její "kresba" mě zaujala, snad bude podle ní možné ji určit
[murai.jpg]
Tuhle bych podle skvrn sázel někde mezi osenice, ale ty fazolky maj i další
[mura2.jpg]
Tahle je velikostí i zbarvením podobná předešlé. Bohužel jsem ji našel mrtvou. To mi ale dalo možnost, možná je to trošku vidět, podívat se na zadní pár křídel a jsou krásně žlutá. I to by mohlo pomoci při určení
[mura3.jpg]
Tento krasavec se mi možná i povedl :D. Podle tykadel odhaduji samce, ale čeho?
[mura4.jpg]
Nevím, co bych k této dodal...
[mura5.jpg]
A tu je ta moje housenka
[p6150066.jpg]
Děkuji mnohokrát za jakoukoliv pomoc!
S pozdravem z Olomouce!

Ahoj, tak jdeme na to :)
To prvni je obalec, je to jiste blizko k rodu Pandemis, ale jak se primo jmenuje ti nereknu, neznam je.

To druhe vypada zajimave. Uvazoval jsem, co by to mohlo byt a nejpravdepodobneji je to Platyperigea kadeni - vcelku vzacne zvire, ale na Morave obcas je, vcetne Holmitzu. charakteristicke jsou ty zrzave skvrnky v okoli ledvinite skvrny (fazolky tomu rikas). Mohla by to byt i Caradrina clavipalpis, ale ta je sedsi a nema tyhle skvrnky (a par skvrnek an kostalnim okraji navic).

Noctua pronuba, osenice stovikova, tusim ze se jmenuje cesky.

Tykadla :) Samec Hypomecis roboraria ci punctinalis - od sebe se poznaji podle rubu apexu predniho kridla - jeden ma hnedou skvrnu a druhej ne :) Z tehle fotky to nepozname, takze...

Nevím, co bych k této dodal...A to ja vím :) Je to můra Polia nebulosa - bezny druh.

Housenka - ty jsi sam housenka...Tohle je housenice jak vysita - tedy larva tzv. bilynnych vos - Symphyta.

VH