Pro chov dospělých kusů nepotřebujete výjimku ze zákazu obchodní činnosti, jak sám název vypovídá. Potřebujete pouze registrační list pro dospělé kusy. Háček je v tom, že na registračních listech musí být správné písmenko ve správném chlívečku. Pokud je toto písmenko správné, značí že želvy mají správný původ, respektive jejich původ je znám. Jde o kusy, které byly získány před rokem 1992, ty mají písmenko P. Zvířata získaná od roku 92 do podzimu 97 nemající dovozní povolení a nejde-li jiným způsobem doložit legální původ, mají ošklivé písmenko U, což z nich činí zvířata nelegálně získaná, i když legálně držená. K chovu jsou nepoužitelná, včetně svých potomků. Pokud máte dospělá zvířata narozená v roce 98 a výš, mají v registračním listu písmenko C nebo F a pokud jejich rodiče mají to strašně důležité písmeno v pořádku, budou pravděpodobně výjimky na jejich mláďata vydány. Nevím, zda je potřeba se zrovna u T.graeca zmiňovat o písmenku W, snad jen u poddruhů dovážených legálně ze severní Afriky. U T.g.ibera je legální dovoz vyloučen.
Do budoucna nezbývá než doufat, že bude líp nebo snad alespoň rozuměji
Shrnutí:
1/Výjimka ze ZOČ. pro chov není potřeba.
2/Potomkům zvířat se známým původem bude pravděpodobně výjimka ze ZOČ. vydána. Pozor, na výjimku není právní nárok, záleží tedy na názoru AOPK, je pravda, že pokud je vše v pořádku, nebývá problém.
3/Potomkům rodičů majících v reg. listu písmeno U nebudou výjimky vydány, páč není znám jejich původ (rodičů)
4/Ptáte-li se na logiku, nemohu sloužit, nevím jak takovým opatřením lze kladně ovlivnit prosperitu volně žijících ohrožených živočichů.