Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Metalhalogenidová výbojka

Ahoj mám dotaz nevíte někdo kolika watová MH výbojka,by stačila do terárka 110x140x200?K tomu by tam byla 1 žárovka na výhřevný místečko cca 40W + něco na dotopení,pokud by na to nestačila ta výbojka.Díky za radu.S těma metalhalogenidama moc zkušeností ještě neni:-/

Oslepující? Bych neřekl, snikdy nedosáhneme toho, co slunce a kolikrát se divím, ajk se někteří plazi dokáží smažit. Mám zkušenost s HQL výbojkama a ty hřejou pěkně - 70W by měla stačit, 125W by IMHO byla také OK, zálží an okolních podmínkách. VH

Díky moc za radu,zařídím se podle toho.Myslím,že čím dál více lidí začne MHV používat,pravda,pořizovací náklady jsou vyšší,ale když to člověk vezme z dlouhodobějšího hlediska......:-)za kvalitu se prostě platí

určitě to potěší i "MadMike", že ?

Tak to každopádně :-D !! Já mám v 250cm vysokých terárkách (pokud ten rozměr 200 byla výška) 70W halogenidy a pravda je, že jsem přemýšlel i o 150W, ta by mohla být ale už skutečně silná. Pro leguány bych určitě doporučil barvu světla "daylight" čili 6000-6500K.

ještě edit// tu výbojku bych v teráriu bral vyloženě jako osvětlení, sice hřeje, ale ne tolik aby to stačilo. Je dobré mít ještě 2 další místa na vyhřívání - na jedno namířit třeba UV výbojku a na druhé obyčejnou žárovku, aby měl leguán možnost vyhřátí i na "neUVB" místě. Pak existují MH výbojky přímo do terárií, které mají i dostatečný podíl UV - jako např Bright Sun od Lucky Rep. Jsou teď nově i plošné, které osvětlí mnohem větší plochu - budeme je mj. měřit s Honzou Tomáškem zítra na Terabazaru.

VH: halogenidy v určité vzdálenosti skutečně dosahují stejné intenzity jako slunce, mám to změřené vlastním profesionálním luxmetrem. Ve 40cm měřím u dobré MH výbojky 90 000 lx což je stejné jako jsem naměřil tento rok koncem podzimu dopolední slunce. Jasně, je to u nás a ještě v zimě. V pouštích Saudské Arábie bývá v srpnu 135 000 lx (to mám bohužel načtený, neměřil jsem), čehož se dá (snad) se silnější výbojkou dosáhnout.
HQLka už jsou v tomhle pasé, navíc nemají dobré barevné spektrum - tím ale vůbec netvrdím, že jsou špatný!!! Myslím, že hřejí víc než halogenidy. (netvrdím)

snikdy nedosáhneme toho, co slunce

- s tím samozřejmě souhlasím, my se můžeme pouze snažit se k tomu slunci co nejvíc příblížit

proc existuje EM - tedy evropska mumie :(

[http://i62.photobucket.com/albums/h107/mike_the_mad _dog/ccceung9.png]
:-D:-D sorry za vtípek.

Ano 200 je výška terária.Díky moc za informaci.Vezmu těch 70W,nebudu pokoušet štěstí:-/ Nejsem si jistý,jestli jsem to správně pochopil,ale MH výbojka jako zdroj UVB nestačí,mám tam dodat ještě jednu výbojku??V původním dotazu jsem psal,že ve vybavení bude klasická žárovka,MH výbojka + topné těleso - takže to je málo a chce to přidat ještě jednu výbojku a jak silnou?::) Ty brďo to ještě tu ještěrku nemám,ale hlavu už mám jak pátrací balon]:(

Takhle: halogenidová výbojka je dost obecnej pojem, takže těžko říct, jakou máš na mysli, vyrábí se jich strašná spousta. Většina vyráběných MH výbojek se vyrábí s tzv. UV stopem, jehož účelem je logicky filtrovat co nejvíce UV (hlavně UVB a UVC). Jsou to výbojky primárně určené na osvětlování parků, výloh obchodů, fotbalových stadionů, stavenišť apod.
Mají výbornou teplotu barev, index podání barev a intenzitu.

Některé výbojky mají i dostatek UVB, ale taky mohou mít zároveň nepřípustné hodnoty UVC, takže bez UVC nebo alespoň UVI metru bych se o to nepokoušel.

Pokud chceš metalhalidovou výbojku, která má samozřejmě tyhle vynikající světelné vlastnosti + dostatek UVA/UVB záření, prozatím je u nás na trhu pouze jedna značka a tou jsou výbojky Bright Sun od fy Lucky Reptile. Výrábí se 50 a 70W a teď už i 150W (Ultra Desert). Pokud do nich půjdeš, doporučuju se plácnout přes kapsu a objednat ji s elektronickým předřadníkem. Neodpustím si ale trošku prudu - torza (ta vlastní lampa, v tomhle případě jsou to PAR36 a PAR38 lampy) těchto výbojek jsou made in China...já jsem na výrobky z Číny hrozně alergickej, ale bohužel momentálně není na trhu jiná obdoba těchto lamp. Jen Megaray MetalHalide 70W, která se už rok a půl testuje, ale v prodeji bude zřejmě nejdřív po novým roce.

A k tomu světlu - naše podmínky a ještě k tomu na podzim bych s tím neporovnával :) V tropech jsi schopen fotit makro i když je pod mrakem, u nás never... :) Prostě na rovníku je světla víc a většina těch anšich potvor je od taď :) Sorry za OT, jen tak na okraj :) VH