Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Petice klubu chovatelů jedovatých hadů

Vážení přátelé, dle sdělení předsedy Klubu karlovarských teraristů Miroslava Dohnala proběhne mezi svátky v Praze pracovní schůzka KKT (www.kkt.cz) s významnými osobnostmi českého světa herpetologie a teraristiky, kteří mají zkušenosti s jednáním se státními úředníky. Výsledkem by mělo být znění petice a organizace petiční akce za změnu Vyhlášky 411/2008 Sb.,ve smyslu odstranění či přehodnocení nesmyslného "nezaměnitelného označení" terarijních zvířat uvedených ve vyhlášce. Petice by měla být představena na herpetologické a teraristické konferenci, kterou pravidelně klub pořádá v Karlových Varech začátkem roku. Další informace budou zveřejněny na stránkách klubu www.kkt.cz. Spojme se opět proti stupidní legislativě, protože v souladu s preambulí Evropské dohody o ochraně zvířat v zájmových chovech, č. 19/2000 Sb. m. s., může brzy dojít i na jiná terarijní zvířata. On když uteče takový gekončík....

Jsem tu uplne novy a zacatecnik v chovu jedaku,ale s mym podpisem muzete pocitat.Nedokazu si predsatvit,jak davaj cip drobnym jedakum...Atheris,Trimesurus atd...Dle meho nazoru se maji cipovat psi a kocky a ne zvire co se sotva dostane do bytu z teraria... Neni to nahodou vymysl zelenych hlav Jacques atd... ? "On když uteče takový gekončík...." :))

Dovolil bych si podotknout, že jak se ukázalo v praxi na čipování psů, ono to čipování není mnohdy bez zdravotních komplikací ani u nich a to hovoříme řádově o mnohakilových zvířatech proti zmiňovaným hadům, želvám a pod. Většina lidí, kteří podporují čipování jako neškodné vychází z čipování velkých hospodářských, případně exotických zvířat (nyní záměrně pomíjím finanční stránku věci o níž se hovořilo již před lety). On je ale jaksi rozdíl mít načipovaného 800kg býka a 30kg psa. Náš pes byl čipován klasicky zboku krku z levé strany a čip skončil na hrudníku (ověřeno čtečkou), byl dlouho nahmatatelný, pes si v krátkém čase začal uvedené místo silně drbat. Znám řadu případů od kolegů, ale i z diskusí (na podobné téma se diskutuje už roky třeba na ifauně v rubrice psi, kde doporučuji přímo diskuse týkající se putování čipu), kde čip u psa skončil v končetině (dokonce prstech), nebo na hlavě, následně musel být vyjmut a nasazen čip nový. K "vhodnosti" čipování se stavěla negativně řada veterinářů zabývajících se plazy již před lety s nástupem nezaměnitelného označení u CITES, kdy se hovořilo o tom, že již třeba manipulace či odchyt se u některých ještěrů projeví na krevním obraze (tuším, že za příklad tam byli zmiňovaní arborikolní V.prasinus), čipování želv se mělo provádět jen v přední silně inervované tkáni mezi hlavou a předními končetinami atp. Zda se od těch dob vlivem zkušeností něco změnilo netuším a nemohu to ani potvrdit či vyvrátit, na rozdíl od zmiňovaných psů. Od těch dob si myslím své, když někdo tvrdí, že je to bezpečné a čip zůstane na svém místě, kde se opouzdří. A dovolím si citovat jednoho z účastníků kynologické diskuse, která proběhla koncem roku 2005: "To víte, že Vám veterinář řekne že čipování je bez problémů, když koupí čip s europasem zhruba za 200,- Kč a pak Vám naúčtuje 600 nebo 700,- Kč( nebo někde ještě víc). To bych Vám také tvrdil, že je to bez problémů , když bych měl takový zisk. Taky si vždycky veterinář chválí granule, které zrovna prodává. Přijdu k jinému a ten chválí zase tu značku, kterou v ordinaci prodává a jinou haní. S tím čipem je to podobné. Hlavně vydělat, jako v každým kšeftě co lidi dobře živí". Za sebe by mě zajímalo, jaké jsou vůbec zkušenosti veterinářů, kteří se věnují plazům a také je čipují, jaký je na to jejich názor a zda si ho vůbec dovolí prezentovat za tak krátké období, co se u nás s čipováním začalo. Mám na mysli zpětnou vazbu. Ono, když člověk vidí zvíře naposledy při čipování a řekněme, že na jeho následky zvíře za půl roku odejde, tak už si to do souvislosti nikdo nedáme a málokdo z nás navštíví veterináře s uhynulým chovancem. O vhodnosti čipování tak malých zvířat, jak stojí ve vyhlášce, snad zdravý rozum ani nepochybuje. Ps:pes už si místo nedrbe a čip není hmatatelný. Kontrola čtečkou nebyla od těch dob prováděna...

Nejsem odborník a ani nějáký velký chovatel-mám jenom dvě žabky,ale i přes to vnímám veškerá zvířata jako jakýsi samostatný národ.Sice je chováme,ale máme k nim úctu, respekt a obdiv a snažíme se jim vytvářet stále lepší podmínky.Nikdo nemá právo ubližovat živým tvorům... Některé věci opravdu nikdy nepochopím a zrovna tuhle pitomost chápat ani nechci...