Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Petice klubu chovatelů jedovatých hadů

Vážení přátelé, dle sdělení předsedy Klubu karlovarských teraristů Miroslava Dohnala proběhne mezi svátky v Praze pracovní schůzka KKT (www.kkt.cz) s významnými osobnostmi českého světa herpetologie a teraristiky, kteří mají zkušenosti s jednáním se státními úředníky. Výsledkem by mělo být znění petice a organizace petiční akce za změnu Vyhlášky 411/2008 Sb.,ve smyslu odstranění či přehodnocení nesmyslného "nezaměnitelného označení" terarijních zvířat uvedených ve vyhlášce. Petice by měla být představena na herpetologické a teraristické konferenci, kterou pravidelně klub pořádá v Karlových Varech začátkem roku. Další informace budou zveřejněny na stránkách klubu www.kkt.cz. Spojme se opět proti stupidní legislativě, protože v souladu s preambulí Evropské dohody o ochraně zvířat v zájmových chovech, č. 19/2000 Sb. m. s., může brzy dojít i na jiná terarijní zvířata. On když uteče takový gekončík....

loading...

Jako vždy, máte mou plnou podporu, v jiném vlákně už jsem navrhoval vlastní formu, nicméně uznávám, že KKT má jednoznačně větší jméno než já:-) A spolu s odborníky to dáte do kupy lépe. Web budu pravidelně sledovat. Pokud můžu nějak pomoci, stačí naznačit jak.

Dost dobře jsem si nedovedl představit velikost toho čipu. Teď když to vidím a porovnám to s 30cm tkaničkou, tak je mi jasné, co to dokáže způsobit. Opravdu další skvělá úprava v naší legislativě]:(. I když jedáky nechovám a díky svému strachu a respektu asi nikdy chovat nebudu, tak se samozřejmě připojuju a s podpisem neváhám.

Zdravim!Podla mna im to neprejde-neviem si predstavit veta jak cipuje uz zmienene mamby ,tajpanov atd.A ked to prejde tak to uz tych Waglerakov (alebo ine chulostive druhy)neodchova nikto.Musim zistit ako to bude v SR.Ale taky nonsens som uz dlho nepocul.PS:Nebojim sa spolecne je prevalcujem!

Ja by som chcel reagovat,mozno trochu mimo aktualnu diskusiu o podpore tejto akcie,ale k teme.Napadlo ma zadovazit si Cerastes cerastes,no ako som sa trochu ponoril do problemou spojenych s ich legalnou drzbou pomaly ale isto ma prechadza chut.Moj anti-Uniovsky nazor sa len prehlbil,a utvrdenie v tom ze nezmyselnost ma miesto nielen v nasej vlade ale aj v celosvetovom meritku.Pre mna teda z prijatych opatreni plynu tri moznosti:
1-Nadalej sa venovat Guttatam,a o dalsich,povedzme nebezpecnejsich prirastkoch snivat.
2-Zadovazit si trebars jedaka "na cierno",a cakat kedy sa to na mna prevali,a bude z toho pruser.
3-Vystavat na uradoch pre povolenia k chovu,trapit chovancov zbytocnym bodanim roznych cipov,nechavat sa buzerovat kontrolami,ake sa preberali v nedavnom vlakne (Čižp) a pod...
Co myslite kolko ludi sa ako rozhodne???

Aktuálně. V současné době se připravuje jednání se zástupci Komory veterinárních lékařů, na kterém bychom rádi předali připomínky k problematické vyhlášce (viz vlákno Výzva nejen chovatelům jedovatých hadů). Oslovili jsme také Ministerstvo zemědělství, zda-li by nevyslalo na únorovou Konferenci herpetologů a teraristů v KV svého zástupce, aby odpovídal na dotazy odborníků. Reakce je zatím vyhýbavá, raději by odpověděli na naše dotazy elektronicky z tepla svých kanceláří... Připravuje se znění petice, ale zvažuje se také, jestli je vhodné čeřit vodu, aby se nakonec chov některých zvířat nezakázal plošně.

zvažuje se také, jestli je vhodné čeřit vodu, aby se nakonec chov některých zvířat nezakázal plošně.

K tomu se stejně nenápadně směřuje a pokud se nebude ŘVÁT, tak se ani nenadějeme a bude to. Plošný zákaz je nejlepší cesta pro to, aby všichni chovatelé jedáků přešli do anonymity a ilegality a to si myslím není úplně OK. Myslím, že pokud chceme žít v demokratickém státě (a já bych chtěl), tak zákazy čehokoli nejsou na místě. Pakliže je někdo schopen splnit nějaké normální podmínky směřující k zabezpečení chovu jedovatých hadů proti jejich úniku a ohrožení okolí a zároveň těmto tvorům zabezpečit veškerou péči potřebnou pro jejich spokojený život, nechápu proč by nemohl pečovat o jedovaté a jinak "nebezpečné" tvory.
Není důvod zakazovat chov těchto úžasných tvorů, když alespoň já si nepomatuji, že by kdy v našich zeměpisných šířkách došlo k jedinému ohrožení na životě nějakým jedovatým hadem nebo krokodýlem (případně dle dřívějšího znění hadem dorůstajícím nad 3 m, ještěrem nad 1 m, rohatkou, dendrobátkou atd.) nějaké nezúčastněné osoby.
U nás není velký problém získat zbrojní průkaz a legálně chodit se střelnou zbraní na veřejnost. A jistě si každý vzpomene na nějaký poměrně nedávný případ, kdy za použití legálně držené zbraně (o nelegálních nemluvě) došlo k poranění či usmrcení jiné osoby a to na místech často zcela veřejných.
Denně se pohybuje po silnicích velký počet sice legálně řídících, ale nebezpečně se chovajících řidičů a počet usmrcených NEVINNÝCH OBĚTÍ je alarmující a nedá so hovořit ani o desítkách, ale spíš o stovkách mrtvých za rok.
Tak proč by někdo měl zakazovat chov jedovatých hadů? Čí je to hysterická zvůle? Kdo si chce opět hrát na něco víc než je?

Absolutní souhlas. Dnes si necháme zakázat jedáky, zítra to budou kvůli CITESu (po opicích) následovat želvy, pak dle Bernské konvence evropské druhy, a nakonec budeme chovat co??? Já si myslím, že už se taky musíme nějak bránit.
Nejhorší na tom všem je, že veškeré tyto iniciativy snažící se legislativně něco zakázat jsou mnohdy úspěšné, ikdyž postrádají logiku.

Nejsmutnější a nejparadoxnější na celém tomto snažení o pseudoochranu je to, že bezostyšně znevažuje práci a snahu lidí, kteří posledních padesát, šedesát let obětavě a trpělivě "vtloukali" do zabedněných hlav spoluobčanů, že had, či jiné zvíře není jen nezajímavý objekt hodný okamžité likvidace ale tvor, (tvorové) hodný obdivu a zasluhující nejen toleranci ale i ochranu. Tvrdím, že nebýt takových průkopníků chovatelství, kteří svou prací s dětmi a všeobecnou osvětou téměř dosáhli stavu kdy had už není jen hnusná, nebezpečná, svíjející a plazící se potvora, bude dodnes platnou a přijatelnou společenskou normou "hele had zabij ho" nebo "hele pavouk dupni na něj".
Tvrdím, že podaří-li se uzákonit plošné zákazy chovu, tak za pár desítek let se kvůli pár ignorantům situace vrátí na počátek minulého století. Každý přeci ví, že lidé mají tendenci bát se a ignorovat to, co neznají a od toho je už jen krůček k likvidaci toho neznámého.

Jsem tu uplne novy a zacatecnik v chovu jedaku,ale s mym podpisem muzete pocitat.Nedokazu si predsatvit,jak davaj cip drobnym jedakum...Atheris,Trimesurus atd...Dle meho nazoru se maji cipovat psi a kocky a ne zvire co se sotva dostane do bytu z teraria... Neni to nahodou vymysl zelenych hlav Jacques atd... ? "On když uteče takový gekončík...." :))

Dovolil bych si podotknout, že jak se ukázalo v praxi na čipování psů, ono to čipování není mnohdy bez zdravotních komplikací ani u nich a to hovoříme řádově o mnohakilových zvířatech proti zmiňovaným hadům, želvám a pod. Většina lidí, kteří podporují čipování jako neškodné vychází z čipování velkých hospodářských, případně exotických zvířat (nyní záměrně pomíjím finanční stránku věci o níž se hovořilo již před lety). On je ale jaksi rozdíl mít načipovaného 800kg býka a 30kg psa. Náš pes byl čipován klasicky zboku krku z levé strany a čip skončil na hrudníku (ověřeno čtečkou), byl dlouho nahmatatelný, pes si v krátkém čase začal uvedené místo silně drbat. Znám řadu případů od kolegů, ale i z diskusí (na podobné téma se diskutuje už roky třeba na ifauně v rubrice psi, kde doporučuji přímo diskuse týkající se putování čipu), kde čip u psa skončil v končetině (dokonce prstech), nebo na hlavě, následně musel být vyjmut a nasazen čip nový. K "vhodnosti" čipování se stavěla negativně řada veterinářů zabývajících se plazy již před lety s nástupem nezaměnitelného označení u CITES, kdy se hovořilo o tom, že již třeba manipulace či odchyt se u některých ještěrů projeví na krevním obraze (tuším, že za příklad tam byli zmiňovaní arborikolní V.prasinus), čipování želv se mělo provádět jen v přední silně inervované tkáni mezi hlavou a předními končetinami atp. Zda se od těch dob vlivem zkušeností něco změnilo netuším a nemohu to ani potvrdit či vyvrátit, na rozdíl od zmiňovaných psů. Od těch dob si myslím své, když někdo tvrdí, že je to bezpečné a čip zůstane na svém místě, kde se opouzdří. A dovolím si citovat jednoho z účastníků kynologické diskuse, která proběhla koncem roku 2005: "To víte, že Vám veterinář řekne že čipování je bez problémů, když koupí čip s europasem zhruba za 200,- Kč a pak Vám naúčtuje 600 nebo 700,- Kč( nebo někde ještě víc). To bych Vám také tvrdil, že je to bez problémů , když bych měl takový zisk. Taky si vždycky veterinář chválí granule, které zrovna prodává. Přijdu k jinému a ten chválí zase tu značku, kterou v ordinaci prodává a jinou haní. S tím čipem je to podobné. Hlavně vydělat, jako v každým kšeftě co lidi dobře živí". Za sebe by mě zajímalo, jaké jsou vůbec zkušenosti veterinářů, kteří se věnují plazům a také je čipují, jaký je na to jejich názor a zda si ho vůbec dovolí prezentovat za tak krátké období, co se u nás s čipováním začalo. Mám na mysli zpětnou vazbu. Ono, když člověk vidí zvíře naposledy při čipování a řekněme, že na jeho následky zvíře za půl roku odejde, tak už si to do souvislosti nikdo nedáme a málokdo z nás navštíví veterináře s uhynulým chovancem. O vhodnosti čipování tak malých zvířat, jak stojí ve vyhlášce, snad zdravý rozum ani nepochybuje. Ps:pes už si místo nedrbe a čip není hmatatelný. Kontrola čtečkou nebyla od těch dob prováděna...

Nejsem odborník a ani nějáký velký chovatel-mám jenom dvě žabky,ale i přes to vnímám veškerá zvířata jako jakýsi samostatný národ.Sice je chováme,ale máme k nim úctu, respekt a obdiv a snažíme se jim vytvářet stále lepší podmínky.Nikdo nemá právo ubližovat živým tvorům... Některé věci opravdu nikdy nepochopím a zrovna tuhle pitomost chápat ani nechci...