Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kovový kryt na žárovku....

Dobrý den,chtěla jsem se optat na takové ty originální teraristické kovové kryty na žárovku.Vyhlídla jsem si jeden v eshopu (Název zboží je v originále Lucky Reptile Thermo Socket plus Reflector) a chci se zeptat jak je to s jeho povrchovou teplotou,jak moc se rozpálí a jestli se o něj zvíře nemůže popálit.Ten kryt má přímo i krycí mřížku,aby se had nedostal k žárovce,což je pro mě zásadní,protože se mi právě o žárovku krajta popálila.Teď mě ale zajímá ta teplota toho krytu,jestli jí to neublíží,kdyby se na to namotala.Žárovku mám 150W,ale popálila se mi o 100Watovku(je ale fakt,že co se popálila,tak už tam neleze).Zatím jsem měla v teráriu kryt z květináče na který jsem potom vyrobila taky ochranou mřížku,ale nic moc tam nechce držet,tak chci koupit originál.Moc díky za případné odpovědi.

No my máme v místnosti dost chladno,terárium je u zdi u okna a 60w vytopila tak na 26 stupňů a 100 jen o stupeň dva nahoru.Chovatel mi řekl,že je žížala zvyklá na 30 a proto si taky myslím,že vlezla k tý žárovce,že jí byla zima.Teď tam má tak 30,31 a v druhé části terária 25.Mně ale zajímaly spíš zkušenosti s tím krytem,to na co jsem se ptala v tom prvním dotazu.Může mi o tom někdo napsat?Moc díky.

S krytem zkušenosti nemám.Mám v terkách obyčejné květináče a krajty si na něj občas vlezou a díky tomu,že mám jednu žárovku 25W a druhou 40W(plošná teplota kolem 27 st. a pod žárovkama kolem 35-38 st.v teráriu 140x60x60),popálení nehrozí.Doporučím Ti jedno,a to vyzkoušet to sama na sobě;-).Zapni si jí a pak na to přilož ruku a uvidíš,jak to hřeje.V každém případě jí pořádně připevni,aby ti jí krajta při výletě neurvala;-).

No ono jde spíše o to,že je to opravdu zbytečné vyhazování peněz a asi moc chovatelů si jí tu pořizovat nebude.Je to spíše takové lákadlo pro začínající chovatele,který si pořizují první zvíře a snaží se mu z terka udělat 5ti hvězdičkový hotel.Já osobně bych tyto peníze investoval do něčeho jiného,než do krytu na žárovku.;-)

Já mám žárovky zavěšeny bez krytu, jen tak volně a hadi tak nemají tendenci na ně lézt. Není to sice extra estetické, ale ryze praktické. Ta 150 w mi také přijde dost, spíš bych použil kombinaci topného kabelu (zvýšení celkové teploty) a žárovku tak max. 60 W a cca 10-15 cm pod ni kořen, chce to proměřit, aby na povrchu kořenu bylo tak 32 st.C. Smysl by jistě měla i izolace stěn terária (k tomu výborně slouží umělá skála s polystyrenovým základem. Terárium by také mělo být odizolované od studené země (nevím, jak je to u vás), často zdvihnutí terária výš a podložení polystyrenovou deskou dělá s teplotou divy.

Mám také za to, že výkon žárovky 150W je nejen zbytečně vysoký ale navíc velmi vysušuje. Pokud nelže tvůj teploměr pak to rovněž znamená, že je v terárku svým způsobem "průvan"¨a velmi nerovnoměrné rozložení teplot. Stoupající teplý nasává chladnější, ten navíc odebere oteplením vlhkost a tu budeš mít asi velmi malou - kontroluješ ji vlhkoměrem a na několika místech?. Terárka s velkými průduchy dole a nahoře jsou na to hlavně při přitápění jen sálavým teplem žárovky odzhora nejvíc náchylná. V létě se větrání nechává naplno - v zimě je mnohdy lepší ho zakrýt. Hadi mají velmi malý nárok na vzdušný kyslík - jde spíše o vlhkost a odvětrávání pachů... Kovové krytky žárovek nepovažuji za vhodné. Čím má material krytu větší vodivost tím spíše může dojít k popálení i při jeho relativně nižší teplotě. Proto jsou ty "květináče" tak oblíbené. Je to způsobeno prostě tím, že i při doteku rukou se část povrchového tepla rychle odvede do tělních tekutin a pokud je vodivost malá místo se ochladí dřív než se popálí kůže. Sám jsem udělal dobrou zkušenost s velkoplošným topítkem Ultraterm položeným na 10 cm polystyrenu na něm ještě plast isolace s PE folie v které je dodáno, nad tím s Alobalu stínící vrstva a na něj teprve Terárium. Event voda se tak nemůže k topné části prakticky dostat. Alobal je jako elmag stínění zapojen na zemnicí kolík zásuvky. Topné tělísko spínám přes časový spinač a střídou spínání mohu naregulovat teplotu v cca 5cm substrátu na potřebnou hodnotu - min teplote v noci. Na terárko velikosti 150x50x50 odhaduji, že pak stačí 40W žárovka - raděj halogenka at má had lepší barvy - její topný efekt už pak není podstatný a dosáhne se tak vyší rovnoměrnost teploty i vlhkosti. Zdravím.