Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Činění kůží...?

Omlouvám se hned zpočátku všem kteří mě napadnou,že když chovám zviřata pro radost, tak se tady chci zabývat jejich úhynem.
Samozřejmě že nechci nikomu v chovu malovat čerta na zeď.....ale...
Jenže občas se to prostě tak v chovu přihodí a plaz uhyne a mě by zajímalo zda znáte někoho kdo činí kůže z plazů.(a případně sem šoupli kontakty)
Čím jich bude více tím lépe...
Myslím že když už nám zvíře nemůže dát tu chovatelskou radost tak každého snad pak potěší krásná kůže na zdi.
Tak mě nekamenujte.8-)

Zdravim, osobne jsem "cinil" hroznyse, asi dvoumetroveho .....Postup je jednoduchy, nenarocny na suroviny a s vysledkem jsem spokojen...
Hada stahnu i s hlavou, rozrezavame brisni cas, jde to docela ztuha, takze makacka...Snazim se odstranovat prebytecne maso a tukovou tkan. Pote kuzi napinam na desku potrebne sirky a to supinama dolu...Tedy rubem navrch.) Kuzi zasypu radnou vrstvou soli ktera prejima vlhkost ze stazene kuze a necham odpocinout i treba mesic na pude, kde je sucho a bez skudcu.)PO teto dobe seskrabu sul i se zbytky vyschleho masa a ostatnich tkani a kuze je pomerne pevna a vyschla...Na nejake pracovani s takto vycinenou kuzi to neni, kuze se pri ohybu lame atp, ale pri pouziti na zed, nejlepe kdyz zustane natazena na nejakem hezcim podkladu to bohate staci...Doporucuji vyzkouset stahovani na mensich hadech, jdou daleko lepe:)
8-)8-)

Zdravím diskutující. Ikdyž od podání prvního dotazu uplynulo hodně vody,přeci jen se pokusím připojit-třeba to někdo najde a podá mě informaci,kterou marně hledám.Uhynul mi hroznýš delší dvou metrů po 22letech chovu-byl to mazel,ale škoda vyhodit kvalitní kůži,takže jsem ho zkoškoval a teď bych rád kůži odprodal-nejraději výrobci galanterie.Bohužel jsem zatím na žádného nenarazil-můžete mi prosím zaslat vhodný kontakt na adresu j.barbucha@seznam.cz ? Činit na zeď ji nechci a za utržený peníz bych si pořídil následovníka :)

Nechápu, jak někdo může rozkuchat zvíře, se kterym žil a ke kterýmu měl třeba i nějakej vztah...
Ale možná mi to příde tak hrozný pro to, že jsem holka a je mi 13...

A k tomuhle:
tak každého snad pak potěší krásná kůže na zdi.

Mě by to teda fakt netěšilo.
Vždycky, když bych se na ní podívala, tak bych viděla to zvíře, jak běhalo po terárku (či lezlo)
Vážně vás obdivuju.

zdar,báro chtěl bych jen malé vysvětlení.To jako kůže od králika,ovce,kozy,nutrie doma vyhazujete??tohle je zase mimo mé rozlyšovací schopnosti.Jarouš ze normálně zeptal,protože ho to zajímá na rozdíl od jiných,navidím v tom nic špatného.Jen doplním-sůl je lepší ta velká(třeba co je na rohlíku).Souprava na činění kůží se dá sehnat jenže je tu problém s tím zákonem,proto se od toho drogerie apod.distancují-museli by mít uzamykatelou skřín,práce s jedy apod.to se týká třeba i "ostrého acetonu".Je možnost si ji objednat.Pokud tě to zajímá tak mrkni na tuto Pavel nedělá jen lebky,ale i preparáty,vycpaniny apod.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/206411000320 423-toulava-kamera/

Eh.. to jsem nějak nepochopila.. Jestli je vyhazujeme? To ne, proč? My doma ani žádnou kůži z ovce, kozy, králíka nebo nutrie nemáme.
Možná ti to příde divný, ale já se těmhle věcem snažim vyhybat. Třeba koženou bundu nebo boty bych si na sebe nevzala.
Jsem vegetarián a milovník zvířat. Příde mi strašný, že jenom kvůli jedný kožený bundě muselo zemřít deset králíků, nebo z čeho se to vůbec dělá.
A to, že se Jarouš normálně zeptal, naprosto chápu a nijak to nenapadam, jen jsem na to napsala svůj názor.
A nebylo to myšlený zle.

S tím naprosto souhlasím ... mě třeba přítel utrápil gekonka (lugubrisku) hlady (já vím, není to dobře, taky už mu nic nesvěřím), když jsem byla pryč ... a taky jsem ho dala sežrat mnohonožkám, přesto že jsem ho měla ráda. Věděla jsem, že nebyl nemocnej a pro mnohonožky to je přirozené .. uvítali to jako vítanou změnu na jídelníčku a z gekona mi zbyl jen 1cm ocásku po jedné noci. Je to možná kruté, ale je to přirozené a dle mého názoru rozhodně lepší, než kdybych mu dělala hrobeček a nosila mu tam každý týden sedmikrásku. A i v tom hrobečku by byl využitý červíky ... prostě když něco umře musí se to zpracovat... to je prostě přirozené. Kdyby byl gekon větší (jiné zvíře), taky bych ho zpracovala - kůže se hodí a lebka se dá použít jako přirozený úkryt pro ostatní zvířata.

Já Báru chápu v tom, že nemůže mít svého hadíka ( nebo jiné zvířátko, které má ráda) na zdi, já taky ne. Ale zase by měla pochopit, že když se zabije zvíře pro maso - králík, ovce, koza apod., tak proč by měla být kůže nevyužita? Taky dáváme králičí kůže do výkupu. Samozřejmě jsem proti zabíjení zvířat z volné přírody jen pro kůži, trofeje apod. Ale z hospodářských zvířat je normální, že se kůže vyčiní na další využití.
Neodsuzuji však nikoho, kdo chce ze svého chovance vyčinit kůži, nebo ho vypreparovat, mají k tomu jen jiný postoj.

Taky tě Barčo moc moc chápu, v tvém věku jsem měla snad úplně stejné názory. Cím jsem byla starší tak mi začaly docházet různé souvislosti a abych řekla pravdu, tak dnes jím maso celkem normálně - ne moc často, salámy párky vůbec, maso si dám s chutí, když je to domácí králík, prase, kráva - důvod zvíře má vše jak má mít - myslím, tím prostor, strava, není připuštěno 100x za rok, mládě vyrůstá s matkou, sice vše déle roste, ale je to zdravější a přirozenější, jak pro ně tak pro mě :-) takovéto zvířata by bylo škoda, kdyby se jejich kůže a dalších vedlejších produktů nevyužívalo.. Jinak se nezlob, ale neodpustím si jednu poznámku, např. vajíčka jíš?? To ti nevadí, v jakých podmínkách jsou chované slepice, čím jsou krmené? Věř mi, že je lepší sníst zvíře, které mělo fajn život, než nutit tuto společnost co nejvíc vajíček od 1 slípky.. Nemyslím to špatně, také jsem mívala podobný názor, ale když jsem během několika let zjistila a uvědomila si tyto základní maličkosti, trošku jsem změnila názor.. Jinak ti moc moc fandím, at je nepřestaneš nikdy milovat, pže zvířátka jsou moc moc super!!!

Jinak kůži svého miláčka nevím, jestli bych zvládla si dát na zed, zatím.. Ale na druhou stranu je lepší mít něco z něj u sebe než nic.. Asi jo a docela mám ted nad čím přemýšlet, akorát bych tedy v žádném případě nemohla být u toho, když by se ta kůže stahovala..:-| Asi bych s sebou sekla, fakt by mě to lákalo, zase bych věděla něco víc, ale fakt nevím jestli bych to ustála..:-|

To ti nevadí, v jakých podmínkách jsou chované slepice, čím jsou krmené?

Jasně že mi to vadí.. Ale my máme naštěstí vejce od sousedky. A když už máme kupovaný, tak jedině nulky nebo jedničky. (jak je na každým vajíčku to razítko, tak to 1. číslo co tam je znamená
0 - ekologocký chov
1 - volný výběh
2 - chov na podestýlce
3 - klecový chov)

A k těm kůžím.. Asi může bejt dobrý mít z něj něco u sebe. Ale kůži bych fakt nechtěla. Možná kdyby bylo vypreparovaný. Ale zas na druhou stranu a ni nevim, jak se ta preparace provádí.. To se musí určitě nějak vařit, nebo nevim co.. Nechtěla bych bejt u toho.

A jinak díky za pochopení. :-)

Když na sebe nevezmeš koženou bundu tak zamořuješ přírodu umělinama,náročýma na výrobu.Používá se hodně chemikálií a odpadů je také daleko víc.Navíc znečištěnou přírodou zvířata trpí,přibývá alergií u dětí atp.Jde podle mne o falešnou lidskost a krátkozrakost.Maso se sní a kůže vyčiní.Buď normální,člověk je všežravec a ne býložravec.Přírodní materiály jsou ekologické a přirozené,uměliny nee.Asi musíš víc přemýšlet....

To je zvláštní že ti nevadí tedy nosit samé uměliny,které tak devastují přírodu že se ti to ani nezdá.Naproti tomu s přírodními materiály si příroda poradí,uměliny vydrží stovky-tisíc let.... .A to asi netušíš kolik je potřeba vody a chemikálií na výrobu.Zkus se víc informovat a popřemýšlet.A jaký vliv to má na tebou tolik milovaná zvířátka.To je můj názor-nic ve zlém:-)

Člověk je od přírody všežravec a tomu by mělo odpovídat i složení jeho jídelníčku. Potřebuje nejenom rostlinnou bílkovinu, ale i tu živočišnou, která se bohužel nedá žádnou mrkví nebo sójou nahradit. Co jíš, je čistě Tvoje věc, jseš už skoro dospělá a máš vlastní rozum. Ale nespoléhej na to, že dlouhodobé vegetariánství je pro správný vývoj lidského organismu nějak prospěšné, spíš naopak

V tomto úplně souhlasím.
Nesouhlasím s tím, když do vegetariánství rodiče nutí děti, které maso potřebují ke svému správnému vývoji. Je potřeba vyvážená strava jak rostlinná, tak živočišná.:!:

Naprostý souhlas.Nehledě na to že tyhle mladý slečny budou mít problémy,až budou chtít mít děti.Není nad pořádnou českou selku:-)

Promiň ale pro mě jsi jedna z těch slepiček z města, co nevědi nudou coby a snažej se být zajímavý. úplně souhlasím, že je zbytečný zabíjet zvířata jenom tak... když lovci zabijou několika tunovýho slona kvůli klum, žraloka kvůli zubům, tak je to hnus, ale promiň,ale když porazíš prase a použiješ maso a vnitřnosti, zahodíš jenom tak kůži aby z ní někdo neměl bundu?
jo a pro informaci.. bundy opravdu nejsou z králičí kůže (nemusí jich zemřít 10)už jenom proto, že králičí kůže je dost tenká. lemy na kapucích, které jsou dle tebe taky tak brutální opravdu nejsou pravá kůže (už si viděla králíka s dvoubarevnou žíhanou srstí 20cm dlouhou?)nejspíš nějaký polymer.
A opravdu netuším, co ti strýček ukazoval brutálního na jatkách, ale neřekla bych, že krávy před smrtí mučí všemi stupni tortury...
Toť můj názor.. omlouvám se za ot,ale vegetariánství mi poslední dobou leze krkem

Ok.. tak já vysvětlim... Nejsem žádná slepička z města. Do města jsme se přestěhovali, když mi bylo 8. Do tý doby jsem bydlela na Šumavě.
S tou bundou z králíka jsem to nemyslela doslova.Jako že se dělaj jen z králíků. A vim, že ty lemy na kapucích bejvaj umělý, ale neni to tak vždycky. A taky jsem neslyšela o tom, že by se bundy dělaly z prasečí kůže, ale tak nevim, třeba jo. Ale zabít nějakou polární lyšku, medvěda nebo vydru kvůli kožešině, je hrozný. Vdry se loví na kožešinu, protože mají hustou srst (50 000 chupů na jednom centimetru čtverečním). Takže už když jdu kolem kožešnictví, tak řikam fuj.

A víte, jak se zabíjí třeba krávy? Pověsí se za nohy hlavou dolů, naříznou se pod krkem a pak se čeká, až vykrvácej. A to zaživa. To maso má pak prej lepší chuť. Vám to nepříde příšerný? Že ta kráva asi dvě hodiny trpí, než zemře?
Nechtěla jsem nikomu kazit chuť k jídlu. Ale aspoň už možná NĚKDO chápe, proč maso nejim.

Tebe bych teda chtěl vidět jak by si přežila před XXXXX lety, kdy se lidi schovávali do skal. V tý době když se zabíjelo zvíře, tak to proti tomu dnešnímu asi taky nebylo nic moc. Je to tvoje věc, co jíš a co ne. Já osobně bych tě zavřel na pár dní / týdnů do mísnosti bez "jídla" například s králíkem, ono by tě to vegetariáství přešlo. Protože když jsi vegetarián, protože sis ve 4 letech dupla že ti nechutná maso, tak to je celkem dobrý. :-)

Všimněte si, že nejinteligentnější tvorové jsou převážně masožrouti... jakoby živočišná bílkovina měla na rozvoj mozku ve vývoji druhu nějaký pozitivní vliv.

Člověk je opravdu všežravec, což v praxi neznamená sežrat denně kilo bůčku a párků, ale alespoň občas by měl být jídelníček zpestřen trochou kvalitní živočišné bíloviny (ryba, bílé maso, ale klidně i kvalitní netučné červené maso). I ti výše zmiňovaní "sběrači" (kořínků a bobulí) jedli, pokud tu možnost měli, maso - hlodavce, červy, ještěrky atd.

Nechte Barču už na pokoji. Stejně Vaše argumenty (naše, i když jsem je tu nevyjádřil, souhlasím) nevezme. Přijde na vše sama časem. Nebuďme na sebe zlí jen proto, že někdo už dospěl a někoho to teprve čeká. My "dříve" narození bychom si měli uvědomit, že jsme v "telecích" letech byli také a že nás taky nikdo nepřesvědčil, že nejsme nejchytřejší. Pro koho v tom věku dospělí nebyli tupci, co se snaží organizovat život člověku, co vše ví a vše zná? Pro mě určitě byli. Dnes se mi to jeví úsměvné, ale stejně tak se snažím pochopit dnešní omladinu, právě proto, že v něčem jsme nebyli jiní. V čem jsme asi byli jiní, to byla slušnost a to Barče trochu vyčtu, i když je to způsobené spoustou faktorů, jako je neosobní konverzace na chatu apod. Slušnost je základ, i když někdo nesouhlasí s Tvým názorem. Snaž se tedy prosím být trochu uctivá, i když Tě někdo tlačí argumenty do kouta. Stejně tak, jako apeluji na Tvé oponenty, aby na Tebe nebyli zlí, nebuď Ty zlá ve svých reakcích na ně. Myslí to s tebou dobře, což pochopíš trochu později. ;-)

Vítězové Ironman (asi nejtěžšího závodu vůbec)Ruth Heidrich a Dave Scott(pětinásobný vítěz!!) jsou dokonce vegani!! (nejedí žádné živočišné produkty)
Čeští a Slovenští ultramaratonci Jaroslav Kocourek (vítěz 6day race v Austrálii) Martin Milovník - jsou vegetariáni!!
Bill Pearl - 4 násobný Mr.Universe -vegetarián
Andreas Cahling- kulturista - vegetarián
Al Beachles - kulturista - vegetarián atd. atd.
- Ridgely Abele (USA): osminásobný americký šampión v karate.
- Peter Hussing (Německo): v roce 1979 evropský mistr v amatérském boxu.
- Andreas Cahling (Švédsko/USA), v roce 1980 mezinárodní mistr v bodybuildingu.
- Ingra Mancecke (Německo), v letech 1977 až 1982 německá mistryně v hodu diskem.
- Edwin Moses (USA), držitel světového rekordu v běhu 400 překážky.
- Pat Reeves (UK), veganka, v letech 1990 - 1998 mistryně ve vzpírání.
watch :-)

Ti všichni se určitě doma válí na sociálce. :-)

tihle vrcholoví sportovci dostávají svou denní porci živočišných bílkovin nezbytných pro zachování jejich životních funkcí přesně dávkovanou ve formě tablet doplněnou o různé kombinace aminokyselin. nejužívanější je BCAA. maso pro ně představuje zbytečnou fyzickou zátěž jak konzumací, tak následným trávením a v některých případech i vylučováním.

Tvrdíš o sobě že jsi sečtělá, ale kdybys byla, tak:
1) Víš, že na krku se nachází hlavn tepna přivádějící krev do mozku (tzv. krkavice) ve které je vysoký tlak a hodně krve.. vykrvácení z této tepny trvá několik málo minut (ne dvě hodiny jak tvrdíš)
2) Věděla bys, že krávy se tak neusmrcují. To se provádí buď "postaru" výstřelem, nebo (v lepších zařízeních) přiložením tří elektrod k hlavě a výbojem vysokého napětí.
3)Věděla bys, že živočišné bílkoviny obsažené (zvláště v červeném) mase jsou pro vývoj nezbytné. podílí se (za pomoci dalších živin a vitamínů) na správné tvorbě erytrocytů. Jetliže nebudeš jíst maso, dříve nebo později se dostaví potíže s imunitou, chudokrevnost, špatný vývin jater, mozku, špatné vstřebávání živin z potravy, poruchy menstruačního cyklu...
Zkus se zamyslet nad tím, co je pro tebe dobré. ty zvířata nezachráníš tím, že nebudeš jíst jejich maso

Zabijeni krav? Tak u nas na jatkach je zazenou po jednom do ulicky, poradne bacnou do stredu hlavy, krava hned padne a pak ji dva chlapi odtahnou na dalsi zpracovani! Zadny tyrani, notabene za ziva! A i v tom tvem popisu, jestlize kravu podriznou pod krkem, a cekaji,az vykravaci, podle me ta krava uz ziva neni! My tak kazdorocne zabijime prasata :-). Teda my je nevesime, my to delame na zemi, na drevene desce :-)
A bundy se delaji prave z hovezi kuze. A obojky na psy? A naramky na hodinky? A zimni boty? Ja mam jedny z opravdove naturalni kuze a jedine, co se tam furt sere je zip! Ted jsme zabijeli kuzlata a 5ti leta dcera uz se setsakramencky tesi na kozich :-)!

no co se tyce puvodniho dotazu...tak na tohle bych asi nemel "koule" a to nejsem zadna citlivka, ani zzenstelej nebo nejak jinak postizenej muzskej :)...ale je tu nekdo kdo si vycpe po 12 letech psa a da si ho do predsine jako stolicku k obouvani?
horko tezko...takze tohle se aspon me urcite netyka je fakt ze nemam velkochov ale jenom jednoho Hroznu, ale nedovedu si predstavit tohle udelat s jakym koliv zviretem...mam k nim asi moc blizkej vztah nebo nevim...telo by melo mit po smri klid a vratit se tak odkud zveslo...ze zeme...jedno v jaky podobe...tot muj nazor :) tak me nekamenujte :) jinak to ze na to ma nekdo naturu obdivuju a urcite to nezatracuju...jinej kraj jinej mrav...jinej clovek jina duse a natura...

Ne nemám ji před postelí.... ale na posteli :-D. Můj nebyl, jen jak se tu psalo - musí se využít všechno :-D. Takže se využilo maso a já si ,,zabavil´´ a vyčinil kůžu co tu mám... :-) Jinak toto je slabej odvar... V mí cimřičce nechce nikdo spat a každá návštěvá hlásá že by se tam v noci bála. Nic živího tam nemám... Jen samí lebky a podobně. :-)

Ahoj Lidi
Zajimavá debata:-)
no vím že hadi činit jdou i když jsem to sám nikdy nezkusil,jde činit i sušená kůže (která se musí znovu rozmočit).Narazil jsem na vás ,protože taky zrovna scháním použitelný recept na činění hadích kůží.Co na plat asi marně.Ale pokud vám stačíkůže naplá na zdi tak to ani činit nemusíte.Bohatě stačí zvíře stáhnout,vyšponovat na desce (jak zde už někdo uved)přitlouct napnutou špendlíkama,lehce seškrábnout zbytky svaloviny a tuku,ale opravdu lehce,protože při důkladném škrabání vám vybledne kresba.Posypat kamencem co koupíte v drogérii a nechat uschnout.Po uschnutí stačí podlepit bílým papírem nebo,nebo kůži přilepit na desku ze světlejšího dřeva a máte vystaráno.Pro jistotu bych kůži jednou dvakrát ročně stříkl biolitem k vůliva molům a víc bych to asi neřešil

včíl se konečně dostaneme k jádru staženého pudla. na činění kůží z nechlupatých zvířat (ve vašem případě nejčastěji plazi a obojživelníci) zejména pokud hodláte zachovat původní pigmentaci je nejlepší postup, který používali naši prapředci a dodnes je používán některými kmeny severoamerických indiánů. mechanická stránka již byla popsána, takže ve zkratce: čerstvě staženou kůži zbavenou všech zbytků tkání potřeme směsí z mozku dotyčného zvířete a dvojnásobného množství vody (nebojte se použít normální kuchyňský mixér) natřenou kúži složíme na půl vnitřní stranou (tou natřenou) k sobe a srolujeme do pevné ruličky. necháme v chladu odležet několik dní nutno vyzkoušet podle druhu kůže/králík 1-3dny pokud nechcete kůži dál zpracovávat, oškrabete zbytky rozložených tkání a mozku, důkladně vyperete v několika vodách, vyšponujete a pomalu vysušíte. kůže ztvrdne a nedá se dále zpracovávat. v případě, že chcete z takto vyčiněné kůže cokoli vyrábět před fází sušení se kůže impregnuje směsí z 1/2litru vroucí vody, cca 1dcl rostlinného oleje a zhruba stejný oběm jádrového mýdla (s jelenem, lanza na praní a pod) krátce povaříme za stálého míchání do vytvoření jednolité emulze. nechte vychládnout na snesitelnou teplotu 40-50°C a vetřete do kůže z rubové strany. přichází nejnáročnější část. je potřeba velmi opatrně vysoušet kůži až na asi 35% poté začneme kůži mačkat a přetahovat přez tupou hranu (stolu, nějaké desky, jde použít i našponované lano) tak dlouho, dokud kůže úplně nevyschne. na tuhle práci je nejlepší slunný den s teplotou do 30°C pak už schne kůže příliš rychle a tvrdne. pokud byste chtěli tímto způsobem zpracovávat kožešiny větších savců, jako je kanec, srna a pod. chce to minimálně 4 lidi. tento "LH" postup je vyzkoušen a ověřen, liší se názory na to, jak dlouho se má kůže mozkovat. každé zvíře má přesně tolik mozku, kolik je třeba na vyčinění jeho kůže.

pokud chcete kožešinu zbavit chlupů, postup je následující:
1. záparem ve vápně se kůže zbaví chlupů a po té se může vyčinit
2. kůže se několik dní máčí ve vodě, kterou je třeba 2x denně měnit po třech a více dnech jdou chlupy poměrně snadno sedřít tupým nožem i s epidermem a může se mozkovat.
3. totéž jako 1. jen místo vápna se použije thiomočovina (případně čůránky) trvá to cca 3měsíce a strašně to smrdí. ovšem chlupy vypadají skoro samy, kůže se nemusí mozkovat, jen se impregnuje.
4. kůže se obsype rozdrcenou dubovou kůrou (jakou koli jinou s vysokým obsahem tříslovin) uloží do jámy, zalije vodou a zasype. zhruba za rok je kůže hotová. tento postup používali staří slovani i keltové na našem území.

každé zvíře má přesně tolik mozku, kolik je třeba na vyčinění jeho kůže

s timhle si dovoluji nesouhlasit. On je rozdil mozkovat jelena a treba i prumerneho hada. Prumerna dospela gutata ma mozek velikosti slunecnicoveho seminka (oloupaneho). navic - pokud se nemylim, severoamericti indiani pouzivali do mozkoveho "piklu" i drevene uhli nebo popel z bukoveho dreva, coz je dalsi uzitecna hmota navic...

podobnej laickej postup používám taky /nejsem žádný chemik a ikdyž vím že asi nejlepší jsou chromité soli tak do toho nejdu/akorát k tomu sušení- kůži jsem napnul na desku aby byla rovná nebyl problém s vyšponováním ale smrskli semě vždycky šupiny- kůže byla krásně rovná ale šupiny se zdvíhaly a výsledek připomínal rašplu, někde jsem viděl tovární spracování kůží a ti vyčiněnou kůži nalepovali nějakým škrobem na obrovské plotny skla aby po usušení byla kůže hladká , takže kůži jsem nejdřív oškrabal vypral v jarové vodě /několikrát/pak v čisté aby nepěnila , činící lázen jsem udělal z 3 l vody.1 dlsoli,1dl octa,naloženo to bylo asi 10 dní idealní je ráno a večer pořadně promíchat, potom jsem kůži opět vypral ve vodě, osušil hadrem a připleskl šupinama na plotnu skla a vyhladil plastovou destičkou aby byla pořádně přilepená , potom jsem rub pokryl vrstvou obyč papíru a přikryl druhou plotnou skla ,papír se musí dvakrát denně měnit,obden jsem kůži odlepil otřel sklo od vlhkosti a opět přihladil destičkou, zezačátku jsem to nedělal a objevila se plísen,schnutí trvalo asi 14 dni, uschlá kůže je téměř prúhledná,ikdyž byla už na omak suchá tak se venku začala kroutit potřebovala něčím namazat,nakonec to vyhrála indulona ikdyž nějakej lepší krém by nebyl na škodu,díky sklu je strana se šupinama uplně hladká a na nějaké dekorační účely stačí