Jaký substrát pro gekončíka je nejvhodnější?
Upozornuji predem ze stranky www.macularius.wz.cz jsem cetl - ale i jine, a vsude se doporucuje neco jineho. Osobne souhlasim s tim co je na strankach H.B., ale hadam se kvuli tomu s drahou polovinou ktera si zas nijak neda vymluvit pisek, a to suchy / nerosit...toz nas muzou zkusenejsi rozsoudit. Predem diky za relevantni nazory.
Používám suchý písek a zatím nebyl žádný problém
Já toho jako správnej patlal vyzkoušel strašně moc, až jsem došel k linu (se zdrasněným povrchem, neklouže). Jsem s ním tak spokojen, že ho budou mít eublici zřejmě až do konce svých dní. Je mi jasný, že se to nebude líbit, ale pro mě je to zatím to nej.
Trochu toho vlhka v podobě vlhčího koutku bych jim zase poskytnul. Já mám v 1/2 ve sluji misku s vlhkým rašeliníkem.
Zahradni raselina, v podstate sucha, jednou za cas porosena, miska v rohu, ve vlhcim koute:)
Pisek nemam moc rad:)Ale je to o vkusu kazdeho:)
zdar,určitě písek suchý1:1 s lignocelem,rašelinou a pokud máš doma drtič tak i mučovácí kůru,ale tu je lepší nejdřiv namočit do vody s Hypermanganem,a až prijdeš na to kam chodí na WC nalepit proužek skla o dát tam Mikeše-tuto je fakt vychytávka,nevím jak velký jsi koupil ty E.m.ale miska ze skořápkami na zobání je na místě
zhruba petimesicni, maj misticku vodou a druhou se smeskou roboran - sepiovka. V treti je krmeni pro cvrcky,aby nekousaly gekonciky. Podklad - pisek prosátý avysterilizovany - obycejny pro detske hriste. Jo ukryt tam maj vetsi kus kury ze stromu, jsou pod tim prakticky trvale, zatim... (depka z noveh prostredi predpokladam)
Jen docasne bydleni, budou mit vetsi a lip zarizene terarko:
Já u nich mám bukové štěpky a jsem nad míru spokojen...
Asi by se tady měl vyjádřit nějaký gekonkář, ale kolega, co jich odchovává stovky ročně na tento dotaz vždy striktně odpoví: Jedině neostrý písek (říční), protože ho také žerou a pomáhá jim v trávení.
Já se omlouvám, že do toho vstupuji, ale domnívám se, že tvrzení "pojídání písku pomáhá v trávení" není tak uplně nejšťastnější. Toto platí u ptáků, kteří mají něco jako druhej žaludek kde se potrava semele s nazobaným štěrkem a pískem. Plazi tento "druhý žaludek" myslím nemají a tak je požírání substrátu spíše zapříčiněno snahou nasbírat některé minerály.
Nevím o tom moc podrobností a netvrdím, že tomu tak ve skutečnosti na 100% je a tak bych byl celkem rád, kdyby mě někdo ze zkušených vyvedl z omylu popř. to potvrdil. Doufám, že prominete tohle OTéčko.