Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Paleosuchus palpebrosus - chov

Chci si pořídit tohoto krásného krokodýlka a potřeboval bych se na pár věcí ohledně jeho chovu zeptat. Vše co je na internetu v češtině jsem přečetl. Jazyky neumím.
Budu mít mimino a plánuju pro něj zatím menší akvaterárium. Asi udělám klasické terárium se šoupačkama, trochu vyším soklíkem po kterém jezdí dvířka ( kvůli vodě ) a souší. Souš asi provedu tak že terárko předělím v 1/3 sklem ( 1/3 plochy souš a 2/3 plochy voda ). S tím že by z vody na souš vedly kameny, tak aby po nich na souš mohl bez problému vylézt a být třeba jen z půlky namočený. Vodu bude čistit filtr a vyhřívat ji bude akvarijní topítko na cca 28°C. Jestli nechat jet filtr nonstop a nebo pustit jen když bude potřeba též nemám ujasněno. Jak vyhřívat souš taky nevím. Z některých stran slyším že klasicky žárovkou z jiných že souš netřeba vyhřívat. Na souš bych dal asi písek nebo akvaryjní štěrk, na dno kde bude voda nic. O tom jestli musí mít uvb slyším různé názory. Takže nevím jestli ano nebo ne. A v případě že ano tak jaké přesně?
S krmením jsem to slyšel takto - 2x-3x týdně krmit prcka, do půl roku dávat jen ryby a hmyz. Na souš bych dal jako ůkryt trubky - opět jsem četl v článku. A do vody korkouvou kůru. Nejvíc mi vrtá hlavou vyhřívání souše a potřeba uvb...

Předem všem zkušeným chovatelům co mi odpoví děkuji.

Zdravim, osobne bych nekolik veci pozmenil v Tvem planu byt Tebou...V chovu krokodylu si myslim, ze je nejdulezitejsi mit terarium co nejjednodussi...Ver mi, ze z nejakych kamenu ve vode atp budes nestastny..sam chovam brylaka, mam ho v terariu klasickem, kde je predni soklik cca 20 cm, coz zajistuje dostatecnou hladinu pro prcka, sous tvori par cihel...jakykoliv substrat Ti bude jen pridelavat praci pri cisteni a dalsich operacich...Akvarijni topitko?Take jsem nad tim uvazoval pro vyhrivani vody, ale nakonec jsem ho zavrhl z bezpecnostnich duvodu a tak ted vyhrivam vodu topnym kabelem polozenym pod terariem....Sous je vyhrivana v podstate jen zarovkou, ktera je umistena nad touto sousi vznikle z cihel...Filtr no, to je takova otazka, zase osobne bych se bal bezpecnosti, preci jen, zrejme bys pouzil nejaky vnitrni, ktery toho moc nepobere a v tomto pripade by to chtelo preci jen asi vykonejsi vnejsi, presto by to chtelo mit vsechny soucasti zasahujici do teraria zabezpecene napr nejakou "kleci"....UVb?zde si nejsem prilis jist, ale ve svem chovu nepouzivam, ani v chovu palpebrosaku ktery jsem mel moznost sledoval nebylo UV pouzivano....Pri spravnem krmeni, snad neni potreba...Krmeni prcku...Podle meho nazoru by to melo byt v podstate jak rikas, cca co dva dny, udajne mladata skutecne preferuji hmyz a ryby, co jsem slysel...Podle toho co mam za zkusenosti tak palpebrosaci nepatri k prilis zravym krokousum, ale to mohlo byt kusem...
Hodne zdaru, snad jsem Ti aspon trochu v necem pomohl:)

Určitě to změním tak aby to co nejvíc vyhovovalo prckovi a bylo to i praktické :-)... Takže do vody naskládám jen pár cihel aby mněl na co vylézt. Nad ně dám žárovku - klasicky v květináči. Bude stačit 25W ?, v pokoji je asi dalších 15 terárií takže je tam teplo. Tím pádem by mohl být i v akvárku... Když dám ten kabel pod akvárium nepraskne dno? S kabely nemám žánou zkušenost takže vůbec nevím jak regulovat teplotu tak abych ho třeba neusmažil nebo aby to nebylo málo. Rozhodující je asi počet watů kabelu (?). Čím míň watů tím míň topí (?). Nad tím že bych dal ten filtr do nějáké ,,klece´´ jsem taky uvažoval. Bude to prcek a akvárko taky nebude zatím nějak monstrózní takže si myslím že bude stačit nějáký rozumný filtr. Kdysi jsem mněl u rybiček filtr co se dal do akvárka ke dnu, zapl se do elekřiny a bralo to vodu z akvárka přehnalo ji to přes ,,houbu´´ která zachytila nečistoty a voda šla zase ven. Něco takovího si myslím že by teď stačilo. Vodní sloupec bude cca 10-15 cm - může být? Tak aspoň v tom krmení mám jasno :-D. Bude dostávat co 2-3dny střídavě rybičky, hmyz a holátka. Obalovat krmení ve vitamínech není potřeba... (?)

Pomohl si mi moc. :-)

Tak poporade....wattaz zarovky je samozrejme otazkou zkouseni, klasika, jak u jinych terarijnich zvirat, osobne mam 6OW, je to i otazka toho, jak daleko je samotna zarovka od "souse"...Akvarium bych nedoporucoval, vzhledem k pristupu "seshora"neprijde mi to prilis prakticke, udajne i pro zvire stresujici, no, zvaz sam...Nad prasknutym dnem jsem neuvazoval, osobne jsem s tim problem nemel (nastesti:-D), teplota (spinani) kabelu by se dala regulovat teoreticky termostatem RT2, ale je to opet jako se zarovkou, metodou pokus omyl a docileni potrebnych teplot. Ano, u kabelu, jejich wattaze a teploty funguje prima umera- cim vice wattu, tim teplejsi kabel, zjednodusene receno...10W kabel bude topit mene nez 25W a tak dale... Pouziti vnitrniho filtru pro cisteni teraria pro kajmanka mi prijde pomerne utopickou zalezitosti, kdo nekdy nechal kuprikladu rybu jakozto krmeni prez noc v terariu, vi moc dobre, jak to dalsi den muze vypadat...Opravdu si myslim, ze ten filtr nebude ucinny, spise doporucuji uvazovat nad vypoustecim ventilem u finalniho terarka,coz usetri spoustu prace a nervu misto hadice s pouzitim samospadu (nervy, nadavky a tak dale:)Vodni sloupec bych asi zvolil mensi....Obalovanim krmeni nic nezkazis, minimalne hmyz klidne muzes...

Ptám se na hlouposti - viz. watáž :-D Ale vzlhedem k tomu že nejde o nejlevnější zvíře a opravdu chci aby se mněl co nejlíp tak se ptám i na hlouposti :-[. Watáž se samozřejmně ozkouší. Nad akvárkem x terárkem popřemýšlím. Kamoš od kterýho ho budu brát má krokodýly v nádržích s přístupem shora. S termostaty nemám rovněž zkušenost :-D. Nejpozděj zítra vykoumám přesnou velikost nádrže a podle toho se musí zvolit kabel. :-) Na noc nechat kabel zapnutý nebo vypnout? Pak se musí vše ozkoušet. Až to bude tak jak to má být může se krokouš stěhovat. Takže pro prcka je možná lepší žádný filtr nedávat a dle potřeby vyměnit vodu. Vodní sloupec bude stačit do 10cm? Hmyz budu obalovat ve vitamínech a sem tam obalím i hole a popř. i rybku. Ještě mně napadá ,,problém´´ přepravy. Kroko pojede asi 10 minut, v krabičce v polistirenové krabici. A pak až ho budu chtít dát do nádrže tak ho tam můžu dát rovnou nebo počkat až se srovnají teploty atd. ? Aby nešel z přece jen o něco chladnejšího prostředí do vytopené nádrže.

Ahoj, osobne preferuju pristup z boku "ala terarium".)termostat funguje tak,ze ho zapojis v podstate soubezne s kabelem, ten je pak spinan diky cidlu ktere kontroluje teplotu...nic sloziteho...Na noc nechat kabel zapnuty, tak aby teplota vody dosahovala prijatelnych mezi...Obaloval bych asi jen hmyz, u holatek a ryb mi to prijde zbytecne, ale asi se tim nic nezkazi..Asi bych ho nechal chvili aklimatizovat v te krabici, v terariu, nez se lehce srovnaji teploty, tim se nic nezkazi...

Ahoj, s termostatem je to vcelku jasný, kromně toho kde vyvést čidlo. Do vody? Termostat použít ten co jsi psal výše....
A ještě něco :-D. Nádrž pro prcka budu mít postavenou na dřevěné desce, takže když dám pod nádrž kabel tak ten kabel musí na něčem ležet na té desce by to zrovna ideal nebyl. Přemýšlel jsem o tom a říkal jsem si že buď ho položím na skleněnou tabuli a na to postavím nádrž nebo to samé akorát ne na sklo ale na desku z osb.:-)

Ok, takže kabel dám na nějakou desku a na to teprve nádrž - postavím na stůl. Čidlo chytnout silikonem do rohu nádrže - do vody. :-) Dnes už domyslím velikost prozatimní nádrže. Tak pak bych se ještě chtěl zeptat jak silný kabel.
Mockrát ti děkuju, hrozně moc si mi pomohl. Když bych ještě mněl nějakou nejasnost byl bych moc vděčný kdyby si mi zase napsal co a jak. ;-)

PS: Mohl bych ještě poprosit o fotku tvého krokouše a nádrže pro něj? Rád mrknu :-).

Tak jsem se poradil ještě s panem Čapkem z Terashopu a mám objednaný 30W kabel + termostat RT2. Pokud bych mohl doporučit nějáký internetový obchod s tera potřebami tak určitě doporučuji Terashop - velice vstřícné a ochotné jednání, dobré ceny a slušný sortiment... Už mám u sklenáře zadané rozměry skel na nařezání, objednaný kabel a termostat takže až budou skla začínám lepit, zkoušet provoz a chystat se na krokouše. :-)

Tak krokouše mám už od neděle doma :-). Nemněl jsem foťák a psát až budou fotky mi přišlo lepší. Když už se zmiňuju o tom že nemám foťák tak jen doplním že část peněz na digitální zrcadlovku padla na krokouše. ]:) Takže si hold na focení vlastním ještě chvíli počkám.

[http://img10.imageshack.us/img10/755/img2461rf2.jp g]
terárko
- vodní sloupec cca 5-6cm, je vytápěn 30W topným kabelem na 27-28°C, teplotu hlídá termostat RT2 ( kabel od čidla je veden v pravém rohu půlkou kolejničky na sklo, čidlo je ve vodě ), nad souší je zavěšena 25W žárovka v květináči, jako úkrt slouží kus korkové kůry ( první dny pod ní bydlel, teď se pohybuje volně po nádrži nebo má pod ní schované tělo a kouká co se kolem děje ), na souš vylézá v noci

[http://img10.imageshack.us/img10/3627/img2455lg5.j pg]
krokouš
- loňský odchov Zoo Dvůr Králové nad Labem, samice, klidná, reaguje až na bezprostřední kontakt a to syčením, jedno z mála zvířat co jsme pojmenovali - Fira
Fotka pochází z dnešního prvního krmení u mně - dala si 3 velká holata.