Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem názor na vitaminy a uv světla

zdravím všechny,zajimali by mě skušenosti s podávaním vitaminu a svícením uv lampami hadům.
Já osobně si mislím že vytamíny si berou z potravy a to by jim mělo stačit a stěmi uv lampami skušenosti nemám ja je nepoužívám a nezdá se mi že by mím hadům něco chybělo.Těším se na vaše názory.:puff:

No myslím si, že sis odpověděl sám...

vytamíny si berou z potravy

Když máš své kvalitně krmené hlodavce, tak není co řešit.
A UVéčko?

ja je nepoužívám a nezdá se mi že by mím hadům něco chybělo

Také není třeba...ale já své hady teda nosím alespoň v létě před barák na slunce.

Tak u hroznoušů bych to ještě i pochopil, ale fůra hadů jsou soumrační až noční živočichové, kteří jsou přes den zalezlí pod šutrem a oddávají se siestě...právě proto je u nich UVB zdroj zbytečný, dokonce jsem se dočetl (tuším, že zde na poradně), že až kontraproduktivní...

ale fůra hadů jsou soumrační až noční živočichové

Ovšem stejně tak fůra má denní (nebo alespoň částečně) aktivitu a pokud pominu striktně noční druhy (např. Bungarus sp.), tak takřka všichni hadi se alespoň část dne věnují "slunění" (a to i třeba Eryxové), což pravda dělají hlavně kvůli teplotě, ale přesto stráví na sluníčku nebo alespoň v polostínu desítky minut až hodiny ("březule"), takže jim UV není cizí...
Obecně si myslím, že UV není pro většinu druhů hadů nutné (ovšem nevylučuji jeho pozitivní funkci u denních a navíc třeba hmyzožravých druhů - např. Eirenis sp.), alespoň ne kvůli metabolismu vápníku, ale rozhodně může mít nějaký vliv např. na aktivitu nebo zbarvení.