Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pravděpodobné odvápnění Varanus acanthurus

Zdravím, jeden známý mi přinesl cca před 14 dny V. acanthurus s tím, že před třemi až čtyřmi měsíci samice nakladla několik velkých neoplozených vajec a od té doby, že prý chřadne. Momentální stav je takový, že téměř odmítá jídlo, má oteklé nohy, díky tomu došlo k částečné paralýze a také k rapidnímu vyhubnutí. Myslím si, že jde o odvápnění, ale jist si nejsem. Umístil jsem jí zatím do terária s teplotou 28°C v noci a 32°C přes den. Žere opravdu mizerně a jen jemně nakrájené maso(sama - velmi málo, sporadicky) a hmyz (občas i maso) do ní cpu násilně (cvrčky, šváby), což u varana opravdu není sranda, o myš ani halata zájem nejeví, krmím jí zatím uměle a přidávám jí obden Roboran, VitaPlastin, Calcium chloratum, skoro se bojím předávkování. O parazity se nejedná, pro jistotu jsem nechal udělat rozbor, máte někdo ještě nějakej nápad jak toho chudáka varana z toho dostat? Jsou vůbec tyhle změny vratné (léčil a vyléčil už jste někdo něco podobného)? Upřímně řečeno zvíře v takovémhle stavu jsem ještě nepiplal. Kdyby se mohla pohybovat pravděpodobně bude ok, je stále velmi aktivní.

má oteklé nohy

To vypadá spíš na dnu... (časté překrmování a hlavně podávání častěji holat a myšek).
Ta snůška mohl být jen další hřebíček.

Žere opravdu mizerně a jen jemně nakrájené maso

To bych vůbec nedával, raději ji nacpat saranče.

Vemte ji k jakemukoli veterinari na RTG. Tam se ukaze vic (usazeniny uratu vapniku apod., deformace kvuli MBD), vcetne treba toho, jestli v ni nezustalo nejake to vejce, ktere ani pri palpaci nemusi byt dobre znatelne. Jaka cast nohou je otekla? Spis stehna (to by ukazovalo spis na problem s vapnikem) nebo distalni cast nohou spolu s prsty? Pokud jde opravdu o problem s vapnikem - asi by bylo vhodne se zamyslet, jestli ma dostatek vitaminu k jeho vyuziti. Asi nejlepsi forma vapniku je tekuta - zkuste si opatrit kalciumglukonat.

u opravdu rozvinute dny je na rtg obvykle videt uraty usazene primo v ledvinach pripadne i okolo kloubnich pouzder na oteklych nohach. Bylo tam neco takoveho? Zkusil vet delat biochemku na fci ledvin? Ta by mela ukazat jestli jedna skutecne o dnu nebo o neco jineho. Pokud je to skutecne dna - mnoho sanci na lecbu obavam se neni. Urcite nic nezkazite poradnym zavodnenim a uprednostnenim stravitelnejsi bezobratlovci bilkoviny nad obratlovci...

rtg jsem bohužel neviděl, neb RTG nechával dělat ten známej předevšim kvůli retenci vajec, vet prý říkal, že na rtg nic špatného nevidí, nevím. Domluvím se tedy u veta u uděláme ještě nějakej snímek, pak budu moudřejší, zatím budu dopovat kalciem a hmyzem.

se dnou už nějaký zkušenosti bohužel máme (3 zvířata, ani jedno už tu není)... jediná možná léčba probíhá allopurinolem (nejčastěji tabl. Milurit) a pokaždý jsem měl pocit, že to to zvíře spíš dodělává - ta účinná látka by měla právě rozpouštět ty krystaly z tkání. Jestli to dospělo už do tohoto stádia (jedná-li se skutečně o hyperurikemii), tak jsou vyhlídky velice špatný. :-/

já bych zkusil kvalitní uvb(witalux nebo bright sun)

Naprostej souhlas - vitaluxkou bych do ní pražil co to jde (samozřejmě v rámci nějakých mezí) - to se nám zatím pří "léčbě" dny osvědčilo nejvíc. Dopování kalciem je jasná volba - po domluvě s vetem jsme tenkrát dávali 4,5kg samci leguána 1g CaCO3 denně.
Rozhodně bych nepřestával bojovat, upřímně držím pěsti.

téměř s jakýmakoli lékama mam u hadů a ještěrů špatný zkušenosti...

vitaluxka by jí rozhodně neublížila, ale neb se téměř nepohybuje, tak je to o hubu, uvidíme, kdyžtak nad ní narvu 1-2 kompakty, nebo repti od narvy ty mam i po ruce

1g CaCO3 to jest asi 400mg Ca na 4,5kg tj, skoro 90mg/kg, to se mi zdá nějak moc, držím jí tak cca na 50mg/kg/den

Rozhodně se vzdávat nemíním, jen doufám, že to nevzdá ani ona.

...hledám půl dopoledne v knihovničce nějaký údaje o možnosti předávkování kalciem a zatím jsem našel pouze v MADERově bichli, že hraniční suplementace vápníku by měla bejt u legů skoro 250mg/kg denně...samozřejmě varan bude trošku něco jinýho, taky vůbec netuším jaký jsou u nich doporučený denní dávky kalcia. To jen na okraj.
Každopádně odběr krve a spotchem kalcium/fosfor/kidney bude asi základ pro další léčbu.

Ohledně toho vápníku se zeptám v pondělí našeho veta (MVDr.J. Hnízdo), jestli to někdo z našich vetů u plazů bude vědět, tak si troufnu říct, že to bude právě on.

Tak to jsem vážně zvědav na výsledek, žiju dosud v domění, že Ca se předávkovat prakticky nedá. Organizmus si buď dokáže vzít to co potřebuje, pokud je Ca v potravě dosažitelné, nebo ne a případný přebytek se vyloučí nevyužit stolicí.

Tak to jsem vážně zvědav na výsledek, žiju dosud v domění, že Ca se předávkovat prakticky nedá

Co se týče uhličitanu vápenatého nebo přípravků na jeho bázi, nemělo by být předávkování možné - ten se v těle vstřebává pomocí kys. chlorovodíkové v žaludku a přebytek by měl být vyloučen bez nežádoucích účinků - teď si nemůžu vzpomenout, odkud to mám, ale byla to dobrá publikace, vzpomenu, dopíšu.

například tak zvířeti vytvoříš ledvinové kameny...

Jsi si tím jist? Já jsem teda docela břídil, ale do roku 2006 nebyly známy žádné případy ledvinových kamenů u plazů (MADER2006)- pokud ovšem nemyslíš kameny v močovém měchýři - ale to je už o bílkovinách a purinech. Ale samozřejmě to taky může znamenat, že dosud prostě nikdo nepředávkoval kalciem :-)

PS: ten první odstavec opírám o I. Vergner - Ještěři 2001

edit://ovšem kalcifikace měkkých tkání u plazů známa je

Co se týče uhličitanu vápenatého nebo přípravků na jeho bázi, nemělo by být předávkování možné - ten se v těle vstřebává pomocí kys. chlorovodíkové v žaludku a přebytek by měl být vyloučen bez nežádoucích účinků

Ano, ale to se netýká již zmiňovaného Caglukonátu nebo nebo chloridu vápenatého (viz podávané calcium chloratum)

Předávkování D3 je samo o sobě nebezpečné, z těla se neodplavuje a při nadměrném množství teoreticky dochází k uvolňování Ca z kostí a ukládání do měkkých tkání, problém je také v tom, že se většinou předávkuje z kombinalu a je tak v organismu i nadměrné množství vit. A.

žádné případy ledvinových kamenů u plazů (MADER2006)- pokud ovšem nemyslíš kameny v močovém měchýři

Zde se opírám o zkušenosti se savci, znám mnoho případů především od psů, kdy po porodu bylo podávané nadměrné množství Ca chlorata, aby se fena neodvápnila a došlo tak k vytvoření ledvinových a močových kamenů.

Co se mě týká, jsem zastáncem všeho s mírou.

Tak při intravenozní aplikaci jistě, ale při perorální se mě to nezdá pravděpodobné, rozhodně ne jako primární důvod. Samotný obsah Ca v potravě k osifikaci měkkých tkání a tvorbě ledvinových kamenů podle mého názoru nestačí. Myslel jsem, že je to spíš následek než příčina. Třeba dlouhodobá dehydratace, zvýšený obsah, nebo dokonce předávkování vitD3, vysoký poměr krystalotvorných látek jako jsou šťavelany, porucha funkce příštitných tělísek, porucha tvorby inzulínu, vysoký obsah živočišných bílkovin, prostě všechno to, co způsobuje zvýšené vylučování Ca močí. Pokud to tedy jsou vápenné kameny.
Kameny z fosfátu hořečnato-amonného pomíjím, jejich vznik bývá způsoben infekcí.
No a urátové kameny jsou prakticky následek dny a jí provázející zvýšené koncentrace močoviny v krvi. Také samozřejmě dehydratace.
Takže mě z toho vychází l. šutr jako následek jiných problémů ne jako příčina vysokého obsahu Ca v potravě.
Třeba se ale pletu tak uvidíme :-)

Pokud se podá větší množství Ca intravenózně, tak to zvíře zabiješ

tady bych spis doplnila, ze k zabiti zvirete staci i pokud se poda "male" mnozstvi Ca iv. Tam je to spis o rychlosti, jakou se Ca podava (musi se davat velice pomalu). Ionty Ca slouzi treba i k prenosu nervosvaloveho signalu a pokud je v krvi sebemensi nerovnovaha tohoto prvku (treba i v pomeru k jinym iontum)zpusobena rychlym podanim, tak dochazi k zastave srdce a podobnym "neprijemnostem".

maximální teplota na kterou se varani vyhřívají je 36°C, neb se varanice nepohybuje, musim vytápět celý tera na konstantní teplotu a víc jak 32 se mi ryskovat nehce kvůli možnýmu přehřátí

Duphalite podávam spolu s kalciem perorálně předevšim kvůli zavodnění. Píchat se mi jí ho nehce, nemam s tim u plazů dobrý zkušenosti.

Co takhle zkusit Duphalite, pokud je ten výživový stav v tak katastrofální fázi, je možné, že varan není schopen trávit. Alespoň při posthibernační anorexii u želv se mě to mimořádně osvědčilo, rozhodně lépe než násilné krmení.

zdar,
já osobně bych se přikláněl k verzi až bude ta biochemka.U Varanů by měla být v rozmezí 13,4-150,3 umol.l-1.Jak bude mimo rozsah tak je to celkem jasný.Dna jak vzniká asi víš,taky to tu hodně lidí psalo.Ten šutr já myslím je druhotná příčina-vyžíva,nedostatek A,nějaký vřed po zánětech(neléčených)apod.Napodlo mi taky četl jsem pár prací o léčbě dny,ale ty jsou velmi rozporuplné-allopurinol,a hlavně vše oželvách to spíše bude vědět Khor nebo Jabula.Co se týká teploty výše jak jsi psal bych určitě nešel.Stran výživy-Vyzkoušel bych asi nejsem profík,ale Mikrobion supermix O1TS-upravuje střevní floru tj.obsahuje sušené kultury Bacillus subtilis, Streptococcus fae-cium,-calis. jj.tomto ti jéna pošle včera jsem to blbě vysvětlil sorry.Pavel

Takže stav se pomalu zlepšuje, prsty už nemá oteklé vůbec, chodidla jen velmi mírně (až na jedno, ale tam má šrám po nějakém zranění), bohužel ta paralýza přetrvává, je momentálně schopná se nadzvednout na zadních a trochu se posunout, ale přední jako by neměla, předpokládám, že to bude úbytkem svalové hmoty kvůli té strašné vyhublosti, tedy spíš doufám v tom, jinak fakt nevim.