Pravděpodobné odvápnění Varanus acanthurus
Zdravím, jeden známý mi přinesl cca před 14 dny V. acanthurus s tím, že před třemi až čtyřmi měsíci samice nakladla několik velkých neoplozených vajec a od té doby, že prý chřadne. Momentální stav je takový, že téměř odmítá jídlo, má oteklé nohy, díky tomu došlo k částečné paralýze a také k rapidnímu vyhubnutí. Myslím si, že jde o odvápnění, ale jist si nejsem. Umístil jsem jí zatím do terária s teplotou 28°C v noci a 32°C přes den. Žere opravdu mizerně a jen jemně nakrájené maso(sama - velmi málo, sporadicky) a hmyz (občas i maso) do ní cpu násilně (cvrčky, šváby), což u varana opravdu není sranda, o myš ani halata zájem nejeví, krmím jí zatím uměle a přidávám jí obden Roboran, VitaPlastin, Calcium chloratum, skoro se bojím předávkování. O parazity se nejedná, pro jistotu jsem nechal udělat rozbor, máte někdo ještě nějakej nápad jak toho chudáka varana z toho dostat? Jsou vůbec tyhle změny vratné (léčil a vyléčil už jste někdo něco podobného)? Upřímně řečeno zvíře v takovémhle stavu jsem ještě nepiplal. Kdyby se mohla pohybovat pravděpodobně bude ok, je stále velmi aktivní.
zdar,
Honzo ty už nemáš to číslo co končí054??napiš mi sz zavolám ti.
mám, ale telefon mi leží v autě na druhý straně republiky (divím se, že se ještě nevybil)... takže momentálně jsem bez telefonu až asi do pátku, leda ICQ (270160899). Něco tě napadlo?
To vypadá spíš na dnu... (časté překrmování a hlavně podávání častěji holat a myšek).
Ta snůška mohl být jen další hřebíček.
To bych vůbec nedával, raději ji nacpat saranče.
Dna mě napadla taky, ale nikdy jsem se s ní osobně u žádného zvířete nesetkal, takže to bohužel neposoudím. Saranče bych do ní nacpal jen těžko, jsem rád, když do ní narvu cvrčky a šváby. V nohách sice sílu nemá, ale v čelistech ano.
Vemte ji k jakemukoli veterinari na RTG. Tam se ukaze vic (usazeniny uratu vapniku apod., deformace kvuli MBD), vcetne treba toho, jestli v ni nezustalo nejake to vejce, ktere ani pri palpaci nemusi byt dobre znatelne. Jaka cast nohou je otekla? Spis stehna (to by ukazovalo spis na problem s vapnikem) nebo distalni cast nohou spolu s prsty? Pokud jde opravdu o problem s vapnikem - asi by bylo vhodne se zamyslet, jestli ma dostatek vitaminu k jeho vyuziti. Asi nejlepsi forma vapniku je tekuta - zkuste si opatrit kalciumglukonat.
Na RTG byla, vejce v ní nebylo. Žádné patologické změny nikde nenastaly. Calcium chloratum (Calcii chloridum dihydricum) - tekuté. Stehna má propadlá (vyhublá), oteklé mám především chodidla.
Teď by mě zajímala ta dna, jak léčit?
u opravdu rozvinute dny je na rtg obvykle videt uraty usazene primo v ledvinach pripadne i okolo kloubnich pouzder na oteklych nohach. Bylo tam neco takoveho? Zkusil vet delat biochemku na fci ledvin? Ta by mela ukazat jestli jedna skutecne o dnu nebo o neco jineho. Pokud je to skutecne dna - mnoho sanci na lecbu obavam se neni. Urcite nic nezkazite poradnym zavodnenim a uprednostnenim stravitelnejsi bezobratlovci bilkoviny nad obratlovci...
rtg jsem bohužel neviděl, neb RTG nechával dělat ten známej předevšim kvůli retenci vajec, vet prý říkal, že na rtg nic špatného nevidí, nevím. Domluvím se tedy u veta u uděláme ještě nějakej snímek, pak budu moudřejší, zatím budu dopovat kalciem a hmyzem.
se dnou už nějaký zkušenosti bohužel máme (3 zvířata, ani jedno už tu není)... jediná možná léčba probíhá allopurinolem (nejčastěji tabl. Milurit) a pokaždý jsem měl pocit, že to to zvíře spíš dodělává - ta účinná látka by měla právě rozpouštět ty krystaly z tkání. Jestli to dospělo už do tohoto stádia (jedná-li se skutečně o hyperurikemii), tak jsou vyhlídky velice špatný.
Naprostej souhlas - vitaluxkou bych do ní pražil co to jde (samozřejmě v rámci nějakých mezí) - to se nám zatím pří "léčbě" dny osvědčilo nejvíc. Dopování kalciem je jasná volba - po domluvě s vetem jsme tenkrát dávali 4,5kg samci leguána 1g CaCO3 denně.
Rozhodně bych nepřestával bojovat, upřímně držím pěsti.
téměř s jakýmakoli lékama mam u hadů a ještěrů špatný zkušenosti...
vitaluxka by jí rozhodně neublížila, ale neb se téměř nepohybuje, tak je to o hubu, uvidíme, kdyžtak nad ní narvu 1-2 kompakty, nebo repti od narvy ty mam i po ruce
1g CaCO3 to jest asi 400mg Ca na 4,5kg tj, skoro 90mg/kg, to se mi zdá nějak moc, držím jí tak cca na 50mg/kg/den
Rozhodně se vzdávat nemíním, jen doufám, že to nevzdá ani ona.
No, já teda netuším jak je to u varanů, ale např. denní potřeba leguána zeleného je 77mg/kg (Podle Jacobson, Allen a Oftedal) - doporučená "dávka" ve stravě (ne pro suplementaci), takže předávkování bych se v tomhle případě vůbec nebál.
Snad to zvládne.
já to bral podle savců, u plazů mi dávkování není až tak moc známo, předpokládal jsem, že to až tak rozdílnej poměr nebude
...hledám půl dopoledne v knihovničce nějaký údaje o možnosti předávkování kalciem a zatím jsem našel pouze v MADERově bichli, že hraniční suplementace vápníku by měla bejt u legů skoro 250mg/kg denně...samozřejmě varan bude trošku něco jinýho, taky vůbec netuším jaký jsou u nich doporučený denní dávky kalcia. To jen na okraj.
Každopádně odběr krve a spotchem kalcium/fosfor/kidney bude asi základ pro další léčbu.
Ohledně toho vápníku se zeptám v pondělí našeho veta (MVDr.J. Hnízdo), jestli to někdo z našich vetů u plazů bude vědět, tak si troufnu říct, že to bude právě on.
Tak to jsem vážně zvědav na výsledek, žiju dosud v domění, že Ca se předávkovat prakticky nedá. Organizmus si buď dokáže vzít to co potřebuje, pokud je Ca v potravě dosažitelné, nebo ne a případný přebytek se vyloučí nevyužit stolicí.
pokud je Ca přespříliš dojde k usazování v měkkých tkáních, například tak zvířeti vytvoříš ledvinové kameny...
Pokud se podá větší množství Ca intravenózně, tak to zvíře zabiješ.
Co se týče uhličitanu vápenatého nebo přípravků na jeho bázi, nemělo by být předávkování možné - ten se v těle vstřebává pomocí kys. chlorovodíkové v žaludku a přebytek by měl být vyloučen bez nežádoucích účinků - teď si nemůžu vzpomenout, odkud to mám, ale byla to dobrá publikace, vzpomenu, dopíšu.
Jsi si tím jist? Já jsem teda docela břídil, ale do roku 2006 nebyly známy žádné případy ledvinových kamenů u plazů (MADER2006)- pokud ovšem nemyslíš kameny v močovém měchýři - ale to je už o bílkovinách a purinech. Ale samozřejmě to taky může znamenat, že dosud prostě nikdo nepředávkoval kalciem
PS: ten první odstavec opírám o I. Vergner - Ještěři 2001
edit://ovšem kalcifikace měkkých tkání u plazů známa je
Ano, ale to se netýká již zmiňovaného Caglukonátu nebo nebo chloridu vápenatého (viz podávané calcium chloratum)
Předávkování D3 je samo o sobě nebezpečné, z těla se neodplavuje a při nadměrném množství teoreticky dochází k uvolňování Ca z kostí a ukládání do měkkých tkání, problém je také v tom, že se většinou předávkuje z kombinalu a je tak v organismu i nadměrné množství vit. A.
Zde se opírám o zkušenosti se savci, znám mnoho případů především od psů, kdy po porodu bylo podávané nadměrné množství Ca chlorata, aby se fena neodvápnila a došlo tak k vytvoření ledvinových a močových kamenů.
Co se mě týká, jsem zastáncem všeho s mírou.
Tak při intravenozní aplikaci jistě, ale při perorální se mě to nezdá pravděpodobné, rozhodně ne jako primární důvod. Samotný obsah Ca v potravě k osifikaci měkkých tkání a tvorbě ledvinových kamenů podle mého názoru nestačí. Myslel jsem, že je to spíš následek než příčina. Třeba dlouhodobá dehydratace, zvýšený obsah, nebo dokonce předávkování vitD3, vysoký poměr krystalotvorných látek jako jsou šťavelany, porucha funkce příštitných tělísek, porucha tvorby inzulínu, vysoký obsah živočišných bílkovin, prostě všechno to, co způsobuje zvýšené vylučování Ca močí. Pokud to tedy jsou vápenné kameny.
Kameny z fosfátu hořečnato-amonného pomíjím, jejich vznik bývá způsoben infekcí.
No a urátové kameny jsou prakticky následek dny a jí provázející zvýšené koncentrace močoviny v krvi. Také samozřejmě dehydratace.
Takže mě z toho vychází l. šutr jako následek jiných problémů ne jako příčina vysokého obsahu Ca v potravě.
Třeba se ale pletu tak uvidíme
tady bych spis doplnila, ze k zabiti zvirete staci i pokud se poda "male" mnozstvi Ca iv. Tam je to spis o rychlosti, jakou se Ca podava (musi se davat velice pomalu). Ionty Ca slouzi treba i k prenosu nervosvaloveho signalu a pokud je v krvi sebemensi nerovnovaha tohoto prvku (treba i v pomeru k jinym iontum)zpusobena rychlym podanim, tak dochazi k zastave srdce a podobnym "neprijemnostem".
Odvápnění se mě moc nezdá, efekt po podání by byl téměř okamžitý, pokud tedy nemá problém zabraňující využití Ca.
zdar,
přesně,Ondra má pravdu asi to bude z myší?taky mi napadlo jestli nedostává často ty konzervy,kapsičky apod.má ten samý efekt.to je svinstvo největšího kalibru!!!zbytek v Sz pavel
Hmm,JaBulo,mi hlava šrotuje a ty to dávášv přístím životě jdu ve tvých šlépjejích Pavel
Já bych zkusil kvalitní uvb(witalux nebo bright sun)Násilně bych jí nekrmil,nemám s tím dobré zkušenosti.Dával bych jen cvrčky a šváby obalené v plastinu a roboranu a nechal bych to na ní.
Kdybych nekrmil násilně tak si hmyz nevezme vůbec. Jinak násilný krmení mam v malíku, to je pro mě ta nejmenší starost.
Myslim že nakrmit násilně zvíře problém není ,jde o stres který je někdy horší, než když varan dva týdny nebo 5 nežere.
možná si to špatně pochopil, ale ten varan pořádně nežere už skoro 4 měsíce, takhle vyhublýho varana sem ještě neviděl a to jsem viděl dost, i zabavený importy pašeráků jsou pro ní v perfektní kondici, proč jen lidi řeší vše až na poslední chvíli
Zkus zvýšit teplotu na vyhřívaným místě 4O°C, 32 je málo
maximální teplota na kterou se varani vyhřívají je 36°C, neb se varanice nepohybuje, musim vytápět celý tera na konstantní teplotu a víc jak 32 se mi ryskovat nehce kvůli možnýmu přehřátí
Duphalite podávam spolu s kalciem perorálně předevšim kvůli zavodnění. Píchat se mi jí ho nehce, nemam s tim u plazů dobrý zkušenosti.
Co takhle zkusit Duphalite, pokud je ten výživový stav v tak katastrofální fázi, je možné, že varan není schopen trávit. Alespoň při posthibernační anorexii u želv se mě to mimořádně osvědčilo, rozhodně lépe než násilné krmení.
Co to dělalo za neplechu?
Abscesy, tedy co se týká podání podkožně, iv. jsem nikdy u plaza nezkoušel.
Podotýkám, že při dodržení aseptických podmínek.
No a v jakých podmínkách samice žila u předchozího majitele?Někde to muselo vzniknout.Buď nevhodné podmínky chovu, nebo výživa nebo nákaza.Podle toho postupovat.Máte nějaké foto?
zdar,
já osobně bych se přikláněl k verzi až bude ta biochemka.U Varanů by měla být v rozmezí 13,4-150,3 umol.l-1.Jak bude mimo rozsah tak je to celkem jasný.Dna jak vzniká asi víš,taky to tu hodně lidí psalo.Ten šutr já myslím je druhotná příčina-vyžíva,nedostatek A,nějaký vřed po zánětech(neléčených)apod.Napodlo mi taky četl jsem pár prací o léčbě dny,ale ty jsou velmi rozporuplné-allopurinol,a hlavně vše oželvách to spíše bude vědět Khor nebo Jabula.Co se týká teploty výše jak jsi psal bych určitě nešel.Stran výživy-Vyzkoušel bych asi nejsem profík,ale Mikrobion supermix O1TS-upravuje střevní floru tj.obsahuje sušené kultury Bacillus subtilis, Streptococcus fae-cium,-calis. jj.tomto ti jéna pošle včera jsem to blbě vysvětlil sorry.Pavel
Musím potvrdit, že s probiotiky mám zatím jen a jen výborné zkušenosti u dlouhodobě nežerou cích ještěrů. Ať už fungují jakkoliv.
Uroboros
Tak to já mám docela kliku. Fakt je, že v podobných kritických stavech je imunita tak oslabená, že stačí cokoliv a je průšvih.
Takže stav se pomalu zlepšuje, prsty už nemá oteklé vůbec, chodidla jen velmi mírně (až na jedno, ale tam má šrám po nějakém zranění), bohužel ta paralýza přetrvává, je momentálně schopná se nadzvednout na zadních a trochu se posunout, ale přední jako by neměla, předpokládám, že to bude úbytkem svalové hmoty kvůli té strašné vyhublosti, tedy spíš doufám v tom, jinak fakt nevim.
zdar,ty už jsi jí to dal???Honzo ti k tomu mému taky něco přihodil a pokud to bude fungovat,v čož já pevně doufám.Povím to o tom něco víc Pavel
zatím nedal, neb mi to nepřišlo, buď to Honza nestihl poslat, nebo "dnes podáte, zítra dodáme", nefunguje.... Tak až v pondělí, bohužel. Když tak potom pokecáme u v pekle, pokud se tam sejdeme
jéna to poslal dnes jsem s ním mluvilzbytek v sz večer
zdravím, jak to s ní dopadlo ?