Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Epicrates cenchria cenchria zvrací. Prosím poraďte.

Ahoj. Mám mládě E.c.cenchria dlouhé 54 cm a už pětkrát po sobě vyzvrátilo potravu. Předkládám stále menší holata, aby toho nemusel tolik trávit, ale on většinou do druhého dne vyblije i sebemenší kořist. A to když jsem ho koupil bral bez problémů skákavky. Teď odmítá někdy lovit úplně a většinou musím krmit násilně. Od veterináře jsem dostal kapky s vitamínama Multi-C-Mulgat, ale ty zdá se nezabírají. Nevím, co by mu mohlo být a předem vylučuju jako příčinu nevhodný chov. Vím jaké podmínky potřebuje duháč aby prospíval. Neznáte dobrého veterináře přes hady ze Zlínska? Dík za jakoukoli radu.

Podklad má lignocel, který udržuju optimálně vlhký. Předtím jsem s lignocelem problémy neměl. V teráriu udržuju jak suchší koutek, tak místo, které má asi 90 % vlhkost, kde se had zdržuje nejčastěji. Pokud ale narážíte na příčinu spolklého lignocelu, tak to je vyloučené. Krmení pozoruji a krmím ho na kameni. Mám v terárku placatou břidlici, kam položím holátko. Další kořist jsem po zvracení zkoušel předložit po dvou dnech, ale už jsem zkoušel dát mu i dvoutýdenní pauzu, jak je to tu doporučované v druhém příspěvku.

Mám laserový teploměr, takže to můžu říct přesně. V nejchladnějším rožku má 26,5°C a pod žárovkou 33 °C. Pod žárovku ale nechodí. Nejčastěj se zdržuje pod kokosou skořápkou, kde je 28°C anebo v koutě, kde je taky 28°C. Zdá se, že 28°C mu vyhovuje. Sám si to vybral. V noci má teplotu 21 °C.

To se zdá v pořádku, i když možná bych šel i o 2 stupínky níž, jako optimum mě u nich připadá okolo 26 st, rozmezí u nás mají cca 22-26, max. pod žárovkou okolo 30, ale to využívají minimálně. U mláďat jsme měli obdobné problémy (dokonce i jeden úhyn), když nám v létě trvale přes den neklesaly teploty v místnosti a potažmo i v teráriu pod 27-29 st. (v celém prostoru terária).

Doma ho mám od září. Při převozu jsem ho nepodchladil. Je z burzy, takže leda by ho podchladil ten prodejce. Bohužel jsem si hlupák nevzal na něho kontakt. Chyba, kterou už neudělám. Ten had od počátka špatně žral. Duháči jsou normálně popelnice, ale tento ne. Zkusím tu teplotu teda snížit, ale nic si od toho neslibuju. Já ji měl původně nižší. Zvýšil jsem ji jenom abych vyvolal v hadovi přirozenou obranyschopnost. V nějaké chytré knížce psali, že se to dělá po podání vitamínů.

Ahoj
Hele zkus mu dát potkaní hole mně dělal samec užovky že pořád zvracel myši, mastomyši, křečky ale jenom potkaně nevyzvracel mě i asi 2 veterinářům to bylo divné ale ted má asi 1m a jednou za týden dostane 4 potkaňata a žije a roste v pořádku.