Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hrozňa mě trápí

Zdarec, před nějakou dobou jsem sem psal, že se můj hrozňa dlouhou dobu nesvlíkl. Před pár dny se mu to konečně podařilo, i když období od zakalení po svlek trvalo neuvěřitelných 21 dní (stáří hada bezmála 2 roky, délka 130-140 cm). V posledních dnech už s něj kůže sama opadávala a on ne a ne se pohnout. Akce svleku pak trvala cca dlouhých 5 hodin. Další je že nežral 6 týdnů, což je zatím nejdelší hladovka jeho života (včerejší nabídku plný hrdosti odmítl). Ovšem tohle jsou informace ktery mě nijak zvlášť žíly netrhají, ale co mě je trhá je to, že se dobry 3 měsíce nevyprázdnil, měl za tu dobu asi 3 potkany a prostě nic. Chtěl bych vědět co si především o této zácpě myslíte!
Dodatek: možná chyba v mém chovu (prostředí, teplota, vlhkost, ...) je vyloučena, protože od narození žije ve stejných podmínkách a problémy nebyly.

Je na něm vidět že ztrácí na váze?Zkoušel si mu prohmatávat břicho jestli tam nemá ztvrdlé kousky exkrementů?Močí?Jak si to myslel s tim odlupováním kůže při svleku?To jako že se celý nesvlékl?Po zodpovědění těchto informací ti snad dokážeme pomoc....

Na váze neztrácí, nemám sice váhu, která váží na grami, jediná možnost jak ho zvážím je, že ho na sebe pověsím a stoupnu na digitál. osobní váhu, která váží na desetinu kg. (váha je asi 1,9 kg). Břicho jsem mu neprohmatával a i kdyby tak moc nevěřím, že bych něco poznal, ale zkusím to. Myslím, že moč u hadů odchází zároveň s exkrementy (ta bílá hmota)a ne samostatně. Stejně močit ani nemůže, protože nepije, ale to není změna, nepil nikdy.
Kůže mu slízala, protože se odmítal pohnout aby se svlíkl, ale až se k tomu uráčil, tak to bylo jako vždy, svlečka byla zmuchlaná, ale vcelku.
Největší starosti mě dělá ta zácpa, ale chodit k vetům, kteří o hadech neví naprosto nic, by nikam nevedlo.

Stejně močit ani nemůže, protože nepije, ale to není změna, nepil nikdy.

Určitě pije, ale ty to v noci třeba vůbec nevidíš ;-)

P.S.Když bych sto pro věděl, že mi hrozna nepije, tak ho každopádně jednou za čas pořádně porosím, aby si mohl lízat kapičky vody! Já to teda u svých dělám pravidelně...

Můj hroznýš se teď taky dlouho nevyprázdnil,asi 6 neděl.Měla ale jen 3 malý myšky po 14 dnech,tak si myslím,že zatím neměla potřebu. Bříško má měkké a hýbe se dost často. Teď čekám,až se svlíkne a pak budu řešit další kroky. Myslíte,že je to v pořádku?

Vit rozpustne v tucich A,D,E,K, nejenze se daji predavkovat, jsou hodne nebezpecne.Nejde ani tak o to, jak dlouho se z tela dostavaji, ale o to, ze dokazi napachat nenapravitelne skody na organismu....U hadu, kteri nejsou nikterak nemocni ci neprojevuji nedostatek nejakeho vitamu, bych s timto vubec neexperimentoval.Krmeni hlodavci je dostacujici, pro zdravy vyvoj hada.Nejprve bych hledal chovatelske chyby jinde a k tomuto prikrocil az jako posledni verzi po konzultaci s nekym hodne zkusenym.
Chovu zdar!

Mas pravdu ...
Tu som nasiel nieco na ifaune co by mohlo pomoct , je to vytiahnute z clanku a boa constrictoroch

Ať již had přijímá potravu sám, či nikoliv, je nutné podávat mu s ní i vitamíny (obr. 5), které vpravíme do krmného zvířete injekčně. Vitamíny podáváme takto:

B komplex obyčejný 1 - 2 dražé na 1kg živé hmotnosti - 1x za měsíc
Celaskon 1 tabletu (100mg) na 1kg živé hmotnosti - 1x za měsíc
Combinal D3 0,1ml na 1kg živé hmotnosti - 1x za 1,5 měsíce
Combinal E 1ml na 1kg živé hmotnosti - 1x za 1,5 - 2 měsíce
Combinal A 0,5 - 1ml na 1kg živé hmotnosti - 1x za 2 měsíce

Tu nieco o zvliekani a vit. A

This substance plays an important role in the shedding process. It is even possible (and practiced by vets if called for by the situation) to trigger shedding by administering this vitamin. Vitamin A belongs to the group of vitamins that are soluble in fat.

Well-meaning keepers have accidentally gotten their adult (mature) animals up to 15 sheds within a period of 18 months through overdoses of vitamin A. For clarification: Even a few overdosed applications are sufficient to cause this effect, and it can take a year and a half until the retained vitamin A has been reduced to a normal level.

Zhruba je to o tom ze pomocou vit. A sa moze spustit zvliekanie aj umelo a ze to niekedy praktikuju veterinari. Dalej o tom ze niektory chovatelia ktory to z vit. A prehnali , tak sa im hady zvliekly 15x v priebehu 18mesiacov.