Víte Martine ona "kuchařka" na elegansky, ostatně stejně tak na jakékoliv zvíře neexistuje. Můžete možná smysluplně konzultovat dílčí problémy, aby jste se vyvaroval zásadních přehmatů, ale to je asi tak vše.
Možná se dočkáte reakce chovatele, který popíše dopodrobna chov, včetně denních přírůstků a váhy zkonzumované potravy a jejího detailního složení, přesných denních teplot a já nevímčehovšeho ještě. Posléze nejspíš zjistíte, že chová G. elegans stejně dlouho jako vy. Jeho přesvědčení, že dělá vše správně a že takový postup zaručí zdárné dospívání a následné rozmnožení se ale jen ještě nesetkalo s tvrdou realitou. Ono totiž u G. elegans platí ve zvýšené míře to, že čím déle je máte, tím míň se v nich vyznáte a míň o nich víte. Ale nebudu chov elegansek nějak démonizovat, určitě se zvládnout dá, třeba zrovna budete mít kliku a vyhmátnete dokonalý postup jak na to.
Chcete-li začít od mláďat, tak pro smysluplný začátek takového chovu doporučuji nakoupit skupinu 15-20 ks zvířat, s trochou nadsázky zasednout k terku a osum až deset let se od něj nehnout a pozorovat a pozorovat a pamatovat si reakce zvířat na jakoukoliv změnu. Během toho koukání se nezapomeňte modlit, aby vám vyšlo pohlaví, když ne optimálně, tak alespoň tak, aby byla možnost sestavit s přeživších kusů chovnou skupinu.
Chcete-li začít od dospělých zvířat, připravte si zlatou kreditku, protože koupě jednoho páru nic neřeší. Problémy budou pravděpodobně stejné s tím rozdílem, že pohlaví je jasné a také případných snůšek se dočkáte dřív. Tak přeju hodně štěstí.