Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový leguán

Zdravím, dostala jsem jako bojácný člověk druhého leguána :) momentálně mi sedí na klíně. Je strašně roztomilej a hlavně je u mě první den a je strašně moc ochočenej :) nechodí pryč lítá v koutě na stromě, sedí na ruce papá..no užasný. Nevěděla jsem, že při koupi už muže být takto hodný.

Ale ten první je pořád divokej. Nevím co s ním, aby se tak nebál, aby byl taky takhle hodnej jako tenhle druhej... toho prvního mám od ledna a je pořád strašně plachej...
je nějaká finta na to, aby se taky nechal hezky ochočit?

Mám je tam spolu... lezej vedle sebe... nebo jeden nahore a druhej pod lampou a tak... zatim jsem nevidela nic mezi nima.. nejakej boj ci tak... tak snad vyjdou dobre...ale vsimla jsem si, ze u toho novyho leguse... ze na jedny nozicce ma boulicku... mezi prstama...tak jsem si rekla ze dojdu k veterinari... jestli to treba nema zanet nebo spatne srostlou zlomeninu.. nebo tak neco..

nic videt nemusis...ale nasledky budou osklivy :( pokdu jsi to nikde necetla tak leguany chovat spolu maji problem i zoologicke zahrady...vzdycky bude jeden leguan silnejsi a vudci...ten druhy bude drobnejsi a neustale stresovany :( takze doporucuji je dat kazdeho zvlast...protoze ten mensi je pod neustalym tlakem ktery ty ani nevidis ani ho nemuzes postihnout...nicmene je to pro nej spatne...boulicky by chtelo foto pak ti muzu rict vic...:( jinak chtelo by to velikosti obou leguanu nejlepe i s vahou a fotkami...plus popsat terarium...pak ti muzu poradit lepe....

Myslis, ze by nemeli bejt spolu? jsou vedle sebe... dadaj spolu... lezej spolu na kameni... a dokonce i papaj spolu.. jenze ja nevim jestli je to on nebo ona... ani u jednoho to nevim... fotku nemam..ale jestli ji nejak budu moc sem dat, tak ji sem dam...

jinak ten co ho mam dyl, ten byl zlej hned jak jsme ho privezli.. mrska ocaskem, nafukuje lalok ani pohladit se nenecha a ten novej ten je klidnej..necha se pochovat, pohladit a tak.. a kdyz tenhle mladsi jde k tomu co mame ho dyl, tak spolu jsou a ten starej se ani nenafoukne, ale jakmile bych chtela dat na nej ruku, tak se hned nafukuje...

Fungovat to může i nemusí, legové jsou hodně individuální a někdy spolu vychází v pohodě i 3 jedinci, jindy to prostě jde jen jednotlivě. Samozřejmě dva samci jsou vždy dříve nebo později spíš průser, i když zase bez přítomnosti samice to taky nemusí být vždy 100% problém, ale nezkoušel bych to, pokud jde o 2 samice nebo pár, tak to klidně fungovat může a zřejmě (ale zase ne 100%) i bude bez větších problémů i u nezcela stejně velkých zvířat.

Souhlas, on ten druhý samec může taky "hrát" samici, což je u těchto zvířat běžný a tak se vyvarovat konfliktům - ovšem je to přímo úměrný prostoru, který se jim poskytne (fakt hoodně velký terárko, spíš místnost).
Ještě bych dodal, že dva leguáni spolů můžou mnoho let vycházet naprosto bez problémů a během jednoho dne se to může naprosto obrátit a pokud se to nevyřeší zavčas, může to být docela masakr. Já tohle zažil u dvou samic i u páru.

za me co pise krokodyl je pravda, jenom doplnim ze pro jednoho to stress bude tak i tak...protoze bude podrizeny a submisivni a to ho bude stresovat, pokud to bude samec bude se chovat jako samice, bude mensi a klidny spis flegmaticky...pozdeji z toho budou sarvatky a osklive pokousani, poskrabani a omlaceni leguani...kdyz to bude samice...samec o ni bude jevit zajem v dobe pareni jinak si ji nebude vsimat a bude ji ingnorovat v lepsim pripade....v horsim na ni bude agresivni...ty fotky co vidame jak leguani pres sebe lezi a "maji se radi" jsou zavadejici...procesy ktere nevidime bezi dal mezi leguany a jeden bude trpet...zalezi take hodne na velikosti teraria...ale meli problem i v zoo s chovnou skupinou a to jejich doslova vybeh byl velky jak zahrada...takze za me...pekne kazdyho ve svem a spolu na prochazku max...

Tak rozhodně bych netvrdil, že při soužití více leguánů musí být nutně nějaký z nich ve stresu. Ty zvířata nežijí, pokud vím ani v přírodě až tak samotářsky. Leguáni spolu mohou žít naprosto v klidu klidně celý život, bez větších švárů. Samozřejmě je období páření docela zajímavý období, kdy nejdřív může hrozit poranění ze strany samce a pak zase naopak ze strany samice, ale to už je o celkovým přístupu. že to nefungovalo v nějaké nejmenované ZOO spíš značí podle mě spíš to, jak jsou ta zvířata originální a záleží pouze na jejich povaze.
Chtěl jsem jen upozornit na to, že ani u "symbioticky" vyhlížející, řekněme skupiny leguánů si nemůže být člověk nikdy jist co bude v budoucnu a tak je víc než dobrý se držet hesla kolik leguánů tolik terárií nebo ubikací, aby měl člověk možnost je kdykoliv oddělit tak, aby nemusel řešit nějaké provizorium.

...edit 21:47...