
Japalura splendida
ahoj bych sehnat co možná nejvíce info o tomto krásném tvorečkovi " Japalura splendida " pokud máte nějaké zkušenosti, odkazy, návrhy na stavbu terária , druh osvětlení, teploty ve dne a v noci, vlhkost, rostliny , krmení, prostě cokoliv pro chov tohoto druhu tak budu rád když se o ně podělíte určitě nebudu sám kdo by mněl o toto téma zájem na netu jsem toho zatím moc nezjistil jen nějaké stránky o prodeji a to je určitě málo.
terarium.php
http://testudo2.cz/index.php?main_page=product_inf o&cPath=12&products_id=25
Před 4 měsíci jsem získal dospělý párek Japalura splendida z odchytu, který jsem umístil do pralesního terária rozměrů 7Ox55x7O ze třech stran dekorováného imitací skalní stěny s kůrou a hustě zarostlého. Toto terárium bylo již delší dobu osazeno párem Gecko vittatus. Tito zde opakovaně kladli vejce a líhla se zde i mláďata. Teplota 23-3OoC. vysoká vlhkost , 2x denně roseno. Jako potravu přijímaly pouze cvrčky, červy odmítaly. Japalury se rychle zabydlely na větvích a samec se samici intenzivně dvořil. Na samičce bylo patrné zvětšení břicha a 15.2.2012 snesla do vložené nádoby s kokosovým vláknem 7 vajec. Tato jsem vložil do suchého inkubátoru a při teplote 26- 3OoC a 90% vlhkosti se dne 3O.3. vylíhlo 5 mláďat a následující den dálší 2 dvě. Velikost ca 4 -5 cm. Jsou zdravá , aktivní a teď jen přemýšlím čím je nakrmit. Samička je opět březí. Myslím , že Japalury jsou perspektivní terarijní chovanci.
Tak to je super, fotky mladých by nebyly?
Mám problém se samcem - nejdřív zavíral jedno oko občas, pak ho měl zavřené skoro pořád a tenhle týden už oči neotevírá. Ošetřila jsem mu to borovou vodou a optalmoframykoinem. Víčka má slepená hnisem, jedno oko je horší, druhé otevře jen při pročištění. Ubrala jsem na osvětlení.
Pár mám asi půl roku, je to odchyt, ale od začátku dobře žrali a byli aktivní, dokonce se samec snažil dvořit samičce. Pak jsem je oddělila a od té doby se se samcem táhnou problémy. Nejdřív nežral, dokud jsem samici nevrátila zpět do terária a teď ty oči.
Myslela jsem, že je problém s osvětlením, ale jednak samice problém nemá a taky jsem už u nich vystřídala několik světel - nejdřív měli v době zimování jen kompakt - Lucky Reptile Compakt UV Sun 20W, ale když byla samice oddělená, měla ReptiGlo 5.0 a nádherně se vybarvila, tak jsem jim po sestěhování dala to. Pak začal zavírat i druhé oko - přendala jsem ReptiGlo 10.0, nevyřešilo to - tak jsem dala zpět Arcadii. Nejsou to asi problémy způsobené reptizlem, protože zavírání jednoho oka jsem pozorovala už při Lucky Reptile. Teď ještě mají na dosvětlení lineárku + světlo z vedlejších terárií, která jsou taky dost osvětlená. Po zimování dohřívám reflektorovou bodovkou - ale ta je venku a problémy byly už před přidáním.
Kompakt byl vždy umístěný přímo v terárku, sice tak, aby se k němu nedostali moc blízko, ale jsou dost aktivní a mohl tam doskočit, to vidím jako první chybu.
Teploty přes den mají od těch 22 do 25-26 + jeden teplejší roh, kde se vyhřejou. Ale noční teploty mi v poslední době líp jak na 19°C nedávám. Mohly by být problémy s tím, že potřebují větší noční poklesy? Není u nich přesně jasný druh, takže je ještě možnost je přesunout do chladnější místnosti, ale mám trochu strach, aby jim to víc neuškodilo.
(Jinak vitamíny Reptivite-Biomin-Nutrimix, terárko hodně členité a zarostlé, bazének s tekoucí vodou, samice pořád vypadá, že je ok)
Takže - může být problém v těch vyšších nočních teplotách? Je ještě něco, co pro něj můžu udělat (oddělovat ho od samice mi nepřijde jako řešení, vzhledem k tomu, že posledně nechtěl žrát a nést ho k veterináři mi taky nepřijde jako dobrý řešení, už takhle je vystresovanej z toho, že pořádně nevidí)?
A určitě se Japalury zimují?
Nemyslela jsem zimování natvrdo - ale omezené osvětlení jen na kompakt a chladnější teploty - našla jsem to v několika zdrojích a i podle klimadiagramu by mi to sedělo...
Já si myslim,že když ještěrka zavírá oči,není to z UVčka.Všichni z něj akorát dělaj strašáka.Zkoušel bych jinde.Přitopil bych,to maj ještěrky rádi.Kašlal bych na nějaký zimování.Jestli zimovat blbě,tak radši vůbec.
Jinak nevim,nechovám takový tvorečky,ale jsou moc krásný.Držim palce.
Přitopeno maj - to mě taky napadlo, tak jsem jim zesílila bodovku... Ten zimní klid jsem myslím nedělala špatně - hlavně to nebylo nic zásadního, ale podle toho, co jsem našla k jejich chovu tak teplota max. lokální výhřev, to má a v zimě vypnoout s možným poklesem, vysoký teploty jsou pro ně likvidační, tak se jim bojím pořádně zatopit... teď zaboha nemůžu najít ty stránky, ze kterých hlavně jsem čerpala, ale je to i ve dvou knížkách přímo o agamách, co mám. Ale mělo by tohle vůbec vliv na zánět očí? Má to zahnisaný, nezavírá je jako ještěrka v chladu...Hlavně samička je teď dost aktivní a rozežraná. I větrání maj celkem velký - taky jsem zvažovala, jestli to není k tomu, že jsem na jaře začala dělat vlhčí období...
Doufám, že ten optalmoframykoin zabere, jsou to fakt parádní ještěři...
Meldo, není ještěrka jako ještěrka
Japy jsou poměrně specifický pralesní agamky, na které se nedají moc aplikovat zkušenosti třeba z lacertidů, to je fakt o něčem uplně jiným. Mírným zimováním, tak jak to tazatelka dělala nic nezkazí, naopak. A co se týče teploty, tak přidat se dá na lokále, ale zase aby nešla teplota moc nahoru, ony potřebujou v terárku spíš chladnějc.
Bohužel co se týče těch očí, tak na to ty odchytové Japy/Otocryptisky, Pseudocalotesi/Gonocefalové/Hypsiluři apod dost trpěj. Jedná se ale zřejmě o nějaké parazity, ne o UV. Zvířata můžou být poměrně dlouhou dobu zdravá a časem jim začnou otékat a zakalovat se oči- buď 1 nebo obě. V podstatě se s tím nedá nic moc dělat, buď se to samo na čas ztratí a zvíře bude žít, nebo chcípne. Měla jsem to už u více těchhle zvířat.
Tak to mě štve...jsou fakt zajímavý, mám jen jeden pár, takže už se mi samičku asi nepodaří dopárovat - když se teda neví, jakej druh přesně to je. Krom toho je ten samec celkem fajn, při krmení skáče na ruku a bere si krmení
Ta bodovka svítí jen do jednoho rohu, takže chladný části mají pořád...
Takže se to nedá nějak léčit nebo oddálit? Nepomůže ani ten optalmoframykoin?
Jo - ještě - co ty noční poklesy, jak moc důležitý jsou? Může to mít vliv?
Poklesy na nějakých 18-19°C stačej, ty na to vliv mít nebudou. Ten optalmoframykoin můžete zkusit, ale nám na to moc nezabíral. Hlavně to zvíře moc nestresujte, páč to mu zrovna nepřidá. Oni to ale občas rozchoděj, takže nevěšte hlavu. Nějaký odchov už od nich byl?
Mažu mu to když je na větvi...nijak ho při tom nemorduju...
Právě, že nebyl
oddělila jsem je kvůli tomu, že byla samice mladá a on ji pořád uháněl a v tý době se mu to rozjelo...a teď když nevidí, tak už to nehrozí. Zatím žere, ale ten stres ze zalepených oček mu asi nepřidá.
tak pokud žere, tak je to hlavní...oni většinou když neviděj, tak přestanou žrát a to je průser. Ještě bych nad ním nelámala hůl. To mazání bez kontaktu je ok.
No jo, ale dostal zavíječe a vzal si je jen proto, že se mu tou mastí rozlepilo oko...
budu doufat, že mu ten framykoin zabere. Umírali pak na podvýživu, nebo se to začalo projevovat ještě někde jinde?
Je mi to jasný,proto jsem se nepouštěl do žádnejch větších akcí.

Já jen,že ne vždy je problém v UVčku.Spíš bych to viděl jako poslední možnost.