Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prvni pomoc

dobry den potrebovala bych akutne poradi:pred par dny jsem si od jedne pani koupila legoska za 200kc,ale to co jsem videla jsem se uplne zhrozila-1,5 roku stary,30cm i s ocasem,polamane nozky,gumova a kulata spodni celist,tresavka nebo nake nervove zaskuby pri manipulaci,nezere,nepohybuje se,jediny co asi dela je-kouka.myslim ze to bude metab.porucha kosti nebo jak se to nazyva.dala jsem mu uvecko,vapnik,2 kapky pro plazy,plastin a becko.nemate s tim nekdo zkusenosti jaka je nadeje ze nakou dobu prezije a jaka je asi ta doba.?nebo co mohu delat vice a jake je presne davkovani vapniku,becka pro nej 120gramoviho chudacka?poradte moc diky

Dobrý den,
bylo by dobré poslat pár fotografií. Vápník mu podávejte nejlépe v tekuté formě, např. Calcium chloratum - koupíte v lékárně, každý den menší kapku na špejli. Nebo zajít k veterináři ať mu píchne glukonát kalcia. Plastin nebo jiný vápníkový prep. bych s tím už nekombinoval, v případě, že se rozhodnete pro práškovou formu, tak určitě CaCO3 - uhličitan vápenatý, např v Biominu H nebo Vitacalcinu (tam jsou v těch tabl. obsaženy už i jiné "sračky"). Určitě bych mu jednorázově dal malou kapku Hydrovitu AD3 (množství asi jako v inzulince jednu čárku max., a dávejte pozor kolik A a D3 mu dáváte v jiném vit. přípravku, aby nedošlo k předávkování) a chtělo by to hodně dobrý zdroj UV - samozřejmě jedině nějakou silnější UV výbojku a osvětlovat pár hodin denně.
Béčka mu dávejte klidně od oka, tím ho nepředávkujete - pokud je to čisté béčko a nejsou v tom i jiné "věci" - samozřejmě všeho moc škodí. Jestli nechce vůbec žrát, určitě bych doporučil nějaká probiotika (béčko také působí probioticky - B1 thiamin).
Legoši toho vydrží hrozně moc, takže nevzdávat.

vitakalcin jsem mu dala-co ja vim asi 1/4 te tabletky,becko-klasicky b komplex forte asi taky1/4 tabletky,kapicky od beaphar-2 nebo muzu vice(je to to nove slozeni,kde maj min d3.)tak muzu vice kapek denne?a ta b1 se da koupit taky zvlast nebo pivovarske kvasnice?a kolik?uv mam reptiglo kompakt 10.takova ta skroucena zarovka E 27 zavit.staci?mam sviti i v noci?vim ze v noci by mel spat ale myslim to docasne kvuli tomu uvbečku.diky

no vida madmike me predbehl...urcite se drzte jeho rad je to odbornik na tuhle problematiku :)

Tak to si řeknem tak za 10-20 let :)), k odborníkovi mám hodně daleko ;-), ale díky.

K problému: já bohužel nevím co je obsaženo v těch preparátech, takže v tom vám bohužel nemohu poradit. Já jsem dříve používal pangamin (nepotahované tablety, takové ty hnědé co "voní" po kvasnicích). Je tam toho víc, ale určitě to neublíží, víc jak tabletu týdně (třeba na 3x) bych nedával. Složení beapharu neznám, ale v žádným případě bych mu nedával několik kapek denně čehokoliv, zase to nepřehánět, pokud se bude legoušek uzdravovat, tak to bude trvat určitě několik měsíců, takže nic neuspěchejte, ať mu ještě více neublížíte. B1 se dá koupit zvlášť v lékárně v tbl. - THIAMIN. Pivovarské kvasnice se dají koupit třeba v potřebách pro rybáře.
Z hlediska UVB bych teď neřešil nic jiného než Osram UltraVitalux 300W nebo Megarejku275W, první jmenované se dá koupit levněji. Samozřejmě pokud nemáte možnost teď vydat nějaké 2 tis. za lampu, tak ať je to ReptiGlo nějakých 10cm od jeho zad, jinak je vlastně uplně k ničemu + jak jsem už psal výše kápnout Hydrovit AD3 nebo tu AD3 od Biovety, teď si nemohu vzpomenout na název.
Určitě mu nesviťte v noci, jak říkám, nic neuženete a musíte tomu zvířeti dát taky čas a klid.
Samozřejmě návštěva vhodného veta by byla na místě, ten mu může píchnout jak AD3 tak kalcium.

PS: fotografie by opravdu neškodily

no uprime o pani se bavit nebudeme...to bych se rozcilil...za sebe bych poradil ohlidat davky vitaminu aby jste ho nezabila, dale pak urcite dat vitamin c...to ze ma gumovou tlamku dobre neni...svitim UVB 10 pomuze mu to s regeneraci..jinak co jsem mel moznost lecit leguana ktery na tom byl o neco lepe nez ten vas a nedopadlo nijak dobre :( v kazdem pripade az prijde madmike ten s tim mam bohate zkusenosti a urcite vam da radu...jinak to ze je apaticky je jasne protoze pri tehlech parametrech je troufam si rict pred smrti...urcite k veterinari aby vam rekl co mu vsechno je...a co muzete delat vy? hodne napit treba z injecni strikacy nakapat do pusy, zkusit rucne nakrmit a nenechavat ho lezet jestli ze se nepohybuje tak ho nenechavejte lezet cely den pod topnou zarovkou aby se neupekl...drzim moc palce kdyby vas cokoliv zajimalo ptejte se...

ano sama chovam 2 dospele samicky 5 lete takze o te pani bych se taky radsi vubec nebavila,protoze to co jsem videla je desne,jak nekdo muze to nechat tak daleko dojit.mimochodem pani ho nebizela v s-bazaru za 550kc-muzete se podivat,myslim ze datum je nak 22.3. nebo 23.3.

a co mam delat kdyz nebude vubec sam zrat?mam udelat nakou kasicku ze zeleniska a dat sondou,pozn.:takto jsem uspesne krmila vodni zelvu kterou jsem dostala taky ve hroznem stavu s hypovitaminozou A .nebo mam cekat jestli nezacne papkat sam-(coz si v jeho stavu moc nemyslim...)

Zkuste do něj něco dostat nejdříve "přirozeně" - tozn. kousek lístku něčeho se mu snažit protlačit tlamkou, popř. si trošku pomoci tím, že ho jemně zatáhnete za lalok a pootevřete mu tlamku. Pokud bude absolutně odmítat cokoliv, tak mu rozmixujte nějaké listy, smíchejte to s ovocnou přesnídávkou, trochou vody a třeba těmi minerály (ať je to all in one a nestresujete ho víckrát denně) a stříkačkou mu to pomalu vstříknout do tlamky - dávejte pozor ať polyká. Týden bych čekal, než bych ho ládoval tou sondou, pokud je ovšem už teď podvyživený a dehydratovaný...hlavně ať má teplo, ale pokud vůbec neleze a nemůže si tak sám regulovat teplotu, neusmažte ho.