Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Časté přebarvování Hroznýše

Prý je to rarita(?). Moje hroznýška (80 cm, 9 měsíců) se během měsíce 2-3 přebarvý. Přes noc. Ze silně tmavého dostínu po úplně světlý. A takhle pořád dokola. Co vy na to? Je to normální, nebo je to opravdu rarita?? Pro případné šťourali dodám, že had je zcela zdráv a vše je tak, jak má být.

U Hog island boa to je normalna vec vplivom teploty a osvetlenia menia odstien farby v chladnejsom a tmavom prostredi byvaju skor do tmava a teplejsom a svetlom prostredi zblednu skoro as do biela.Mam jedneho samca u ktoreho je toto prefarbovanie velmi vyrazne.U mix boa som o tom este nepocul je normalne ked ztmavnu niekolko dni pred zakalenim,ale aby sa to menilo zo dna na den tak to mi je novina.

Nebývá to časté ale už se mi to také stalo.
Pokud boa nemá jiné potíže nch o být.Patrně se jedná o poruchu pigmentace,není to ale nic vážného a ani se s tím nic nedá dělat.
Je možné že se to časem upraví samo až zvíře dospěje.
Nyní je v období puberty a i u dětí může docházet k tomuto problému.
Ovšem u člověka to nebývá tak hojné a ani tak markantní a navíc se to dá léčit pomocí látek které tělu chybí.
Ovšem toto se zjišťuje na imunologii což u zvířat není nutné..
A u HIB je to normální přírodní proces......

ahojte, mám doma samce boa skoro 2 roky starýho a toto dělá běžně...hlavně jsem si toho všiml, když není delší dobu nakrmený a schoulí se ve stinném koutě...to je pak tmavej jak noc... jakmile si zase vleze pod lampu tak krásně vybledne a je kompletně bez těch černých flíčků... v knížce True Boa Constrictor je o tom sice jen zmínka u imperátorů co jsem si všiml, ale píšou, že zbarvení B. c. závisí velkou měrou na aktuálním osvětlení, např. B. c. i. Tarahumara má v teráriu poněkud více tmavší šedou barvu, kdežto po vystavení slunečnímu záření má spoustu překvapujícíh barev...(menší, těžce amatérský překlad:-) ) spíše mi přijde, že na to má vliv teplota, protože mi neleze do hlavy na co by "bledl" na světle :-) jinak mi nezbývá, než souhlasit, nemám imperatory, jen mixy, ale když vidím, jak ty barvy mění samec, tak věřím tomu, co vidím :-)no ale kdyby to bylo jinak, rád se to dozvím :-):i:

Nasa Costa Rica to robila pravidelne. Obcas bola tmava, inokedy svetla. Nevypozorovali sme ale ziadnu pravidelnost. Nebolo to ani podla dna a noci, ani podla nervozity, ani podla teploty ci vlhkosti, ci zvliekania. Mozno polda nalady:-) Teraz ju uz nemame, ale u kamarata to robieva stale8-)

Ahoj, nám se hroznýš taky pravidelně přebarvuje od krásně světle krémové až po úplně tmavou. Samozřejmě, že nejhezčí a nejsvětlejší bývá po svleku, ale umí takhle zesvětlat i jindy, a je prada, že pokud nějakou dobu je zalezlý ve tmě a chladnu , tak tmavne. Jsem ráda, že to dělá a doufám, že mu o zůstane i po pubertě :-)

zdravím všechny,tak můj miláček mění barvy taky a to docela pravidelně,když dostane myšku,tak druhý den je k nepoznání-úplně ztmavne a má krásně tmavou červenou barvu,až do doby než se vykalí a to je tak po 5-6 dnech,pak zase zesvětlá.Má 4měsíce-miminko,už jsem se začínal bát jestli to je normální,ale jak čtu,tak nejsem vyjímka

Tohle zesvětlování a ztmavnutí (???uvádí se; že v souvislosti den/noc???:-/) je u druhu Epicrates cenchria maurus zcela běžný jev. Tady si ale myslím, že je to vzhledem ke kontrastu kresby a odstínu zbarvení daleko víc viditelnější.
U hroznýšů se může jednat o obdobnou vlastnost (možná v omezené míře).

Jestli to "přebarvování" nemá souvislost s tím krmením ;-)

tak můj miláček mění barvy taky a to docela pravidelně,když dostane myšku,tak druhý den je k nepoznání-úplně ztmavne a má krásně tmavou červenou barvu,až do doby než se vykalí a to je tak po 5-6 dnech,pak zase zesvětlá

vzhledem k tomu, že had po nakrmení vyhledává vyšší teplotu a víc se vyhřívá kvůli trávení, tak to ztmavnutí bude asi přizpůsobení tomu, aby absorboval co nejvíc tepla ze slunečních paprsků...;-)
Mě to dělaj hroznýši taky a je to hlavně po krmení-ale nějak extra jsem to nikdy nesledoval.

Mě se hadice taky přebarvuje, ale nemyslim že by to mělo co dělat s krmením, spíš podle světla. Když je hezky a vyvaluje se na slunci tak je spíš světlejší, než když svítim žárovkou nebo vubec. Rozhodně se ale nepřebarvuje několikrát do dne :-)

S ženou chováme hroznýše od srpna (narodili se v květnu), jsou to nejspíš domácí mixy štěpitelné na albíny. Ve starém bytě měli pod žárovkou přes 30, ve chladném koutě většinou 26 a na noc to padalo na 22 na polici a 24 v tom "chladném" koutě. V lednu jsme se přestěhovali na jižní moravu do bytu, kde je již přes rok netopilo. Denní teploty vystupovaly pod žárovkou max na 28, ve stinné části na 24 a v noci klesaly až ke 20. Hroznýši výrazně ztmavli. Taky nás to překvapilo. Okamžitě jsem instaloval topná kámen 30W (menší topný kámen mají k dispozici celou dobu na polici pod žárovkou) - ten o něco zvýšíl teplotu ucpali jsme část větraček a obalili terárko molitanem. Nakonec jsme celé terárium přemístili do kuchyně, je zadní stěnou opřeno o topení, teploty (i při vypnutém kameni a odstraněné izolaci terária) dosahují opět standardu ve staré bytě a hadi maji opět svou původní barvu - toť má zkušenost.