Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UV nebo D3?

Zdravím, mám tu na vás konkrétní dotaz, ale také bych rád trošku rozpoutal menší diskuzi. V terárku u ch. jemenského mám zářivku ReptiGlo 5 + neodymovou výhřevnou žárovku, která má taky nějaký ten podíl UVAB. Chamovi podávám vitamíny a minerály s obsahem D3+vaječné skořápky, ale netuším, jestli to stačí. Ci myslíte, měl bych radši používat koncentrované kapky z lékárny a do toho svítit? A co preferujete osobně, UV výbojky nebo "dotovat" zvířata uměle? Předem díky za odpověďi

Kombinovat určitě ne, i ta pětka reptiglo dodá dost na vytvoření D3, další Déčko "v kapkách" by bylo spíš na škodu. Pokud nevěříš té kompaktní zářivce (ona to taky zas není taková paráda), tak pořiď výbojku a nebo (levnější varianta:-)) občas vem chamíka vyslunit.
Samozřejmě vždy pokud to jde, tak preferuji UV zdroj před chemií a to v pořadí 1. slunce, 2. výbojka, 3. kompaktní zář., 4. combisol, 5. lineární zář...

Určitě souhlasím s krokodýlem, jen v případě těch kompaktů jsem teda o trochu skeptičtější. Pokud se k nim to zvíře nedostane opravdu jen na pár cm, tak nejsou dostatečně efektivní. Pokud kompakt, tak na 100% udělat hliníkový stínítko//edit_z vysoce leštěnýho hliníku. Některý teda neemitujou vůbec žádný UVB už když jsou nový :-), ale nerad bych strašil.

Mirror: překvapivě stačí docela krátká doba, při plným českým letním slunci jsou 3 hodinky venku dostatečný. V létě u nás bejvá UV index někdy i kolem 7-8 (dozvíš se to třeba tady:UV_online.html) a to už je docela dobrý.

v případě těch kompaktů jsem teda o trochu skeptičtější. Pokud se k nim to zvíře nedostane opravdu jen na pár cm, tak nejsou dostatečně efektivní.

Tak záleží na druhu zvířat, pro mnoho stačí i ty lepší kompakty (lucky reptile, reptiglo 5.0 a 10.0), samozřejmě pro lega ani náhodou.

překvapivě stačí docela krátká doba, při plným českým letním slunci jsou 3 hodinky venku dostatečný.

Řekl bych, že pro dostatečnou tvorbu D3 bude stačit asi i méně, cca 1 hod 2x-3x týdně na slunci (teda spíš na SLUNCI), pokud je nějaké polojasno nebo zataženo, tak samozřejmě víc.

Tak záleží na druhu zvířat, pro mnoho stačí i ty lepší kompakty (lucky reptile, reptiglo 5.0 a 10.0)

Tak reptigla bych lepšími kompakty rozhodně nenazýval :)), ale budiž... zas bych to neměl přehánět.

Řekl bych, že pro dostatečnou tvorbu D3

Ono taky co je to vlastně dostatečná tvorba D3 - je to množství 25(OH)D3 podobné u divokých leguánů nebo množství které zajistí takovou hladinu vit. D3 v krvi, aby se na zvířeti neprojevily nějaké problémy...při té druhé možnosti ta hoďka asi stačit bude, té první možná nedosáhneme ani celodenním pobytem na našem slunci - hádám :)) - no ale nebudu to komplikovat.

Alobal stačí? :-D

Stačí ;-)