Chov želv a opiček společně
Ahoj chtěl bych se optat na soužití drápkatých opiček s želvama.Máte prosím někdo nějaké skušenosti?Chtěl bych podně dát carbonarie.Díky
Ahoj chtěl bych se optat na soužití drápkatých opiček s želvama.Máte prosím někdo nějaké skušenosti?Chtěl bych podně dát carbonarie.Díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
jeden znamy to zkousel a prisel kvuli tomu o tamarina
nejsou opičky moc drahé krmení pro karbonárky?
oni je karbonky nesezraly...
nemyslím že by carbonarky utočili na drapkaté opičky pane Med
To možná ne, ale přenos všeho možného patologického určitě možný je. A bacha na to, kdo neviděl uhlířku honit po terárku skákavku, neví co jsou za dravce (jasný, že kosmana nechytí, ani to zkoušet nebude...)
Já bych žádnou želvu nepodcenoval, zvlaste ma-li maso rada a nahoda je blbec.
lepidus: Jde spíš o veterinární než etologické problémy.
ono muze jit i o ty etologicke problemy. Nekteri jedinci si na zelvu ve svem teritoriu proste nezvyknou, (boji se treba sejit do nizsich pater pro zradlo) a stres pak muze udelat taky pomerne slusnou paseku...
Tak to by se dalo řešit vybavením a umístěním krmných a napájecích míst, já mám pocit, že většina drápkatic se rychle otrká a spíš otravujou ty ubohé plazy (vozí se na nich, kradou jim žrádlo...).
...a jsou tu ty veterinární problémy (oslabená imunita, rozjedou se různé mikropotvůrky...)
Zajeď se podívat do Robimause v Rudné od Prahy, chovají tam 3 subadultní carbonárky společně myslím s kosmanama (dvě samičky) už dost dlouhou dobu. A asi ještě chovat budou protože ta cena za želvy alespoň pro mne je veliká, chtějí za jednu 15000Kč.
A nemyslím, že by jim to nějak v tom prostorném teráriu kombinovanem s klecí překáželo.
Amos
urcite doporucuju a zaroven se majitele zeptej, co s tim bylo za komplikace...
Pokud má chovatel prostředky na získání a chov tak náročných druhů, myslím že by mohl svým chovancům poskytnout i odpovídající umístění. Nehledě na výše zmíněná zdravotní a etologická rizika, tak už pohled na směs zvířat v rádoby biotopním terku by mě osobně žádné potěšení neposkytoval. Na tom nic nemění fakt, že Robimaus něco takového předvádí. A to upozorňuji, že je to jeden z mála zverimexů ke kterému nemám co se týče péče o zvířata výrazné výhrady. Mě by teda na takovou podívanou rozhodně nenalákal.
Je pozoruhodné jak se snaha o nacpání různých druhů zvířat do jedné ubikace rozmáhá, fakt zvláštní vkus, cítím z toho touhu po výjmečnosti, nikoliv snahu o pohodlí a spokojenost chovaných zvířat.
V plzeňské ZOO mají společně pardálky, myslím, s kotulama a asi to funguje. Nebo spíš je to zajímavé pro návštěvníky. Určitě by asi nebyly vhodné žádné vodní želvy - http://www.totallycrap.com/videos/videos_turtle_ea ts_pigeon/
Doplnil bych, pro laické návštěvníky. U ZOO jsou takové expozice pochopitelné, s racionálním chovem to ale nemá nic společného.
To bych se divil, dbáme na zoogeografii, minimálně na stejný kontinent, ale z nedostatku místa je možné všechno...
To asi je poměrně důležité...
Z mého pohledu jsou společné nádrže takového typu nevhodné a sám je rozhodně nepodporuji. Nemám třeba problém mít u leguánů plonkového samce baziliška (ne, zeleného, ale galerita) a jednoho ne moc pěkného anolise - equestris, aspoň tam někdo chytá šváby (ne, že by to bylo moc poznat). Ale savci/plazi (želvy/hadi)...to ne. Rozhodně bacha na hady společně s vodníma želvama (na to u nás doplatili 2 hroznýšové). Ještěři se želvama většinou jakštakš fungujou (mám třeba spenglerky s gekkem a scinky T. apullus).
Ale to je spíš otázka velkých expozic v zoo, kde se snažíme ukázat nějaký biotop nebo náznak společenství (podle mě to teda není možné, protože ve funkčním biotopu se všechno navzájem "žere"...). Jako chovatel upřednostňuju samostatné jednodruhová terária a často i individuální chov (hadi).
Snad se nepletu,ale v jiné ZOO jsme už dlouho nebyli. I u vás je to už několik let zpátky. Bylo to proti damanům, kousek před vchodem byla socha dinosaura. Co opičkám na větvích upadlo, želvy na zemi dojížděly.
muzu se zeptat kolik takova opicka stoji ? a jak je jeji chov narocny ?
Záleží na druhu, zakrslíci (Cebuella pygmea) cca od 10-15 000 Kč, žlutorucí (Saguinus mydas) cca 15-20 000, pinčáci cca 25 000...
Péče spočívá hlavně v několikrát denně podávání kvalitní stravy (ovoce, hmyz, kašičky), dostatečný prostor a vyšší teploty, občasné rosení... Je toho víc, ale to by bylo na článek.
Až někdy budeš mít chvilku, tak takovej článek by vůbec nebyl marnej
Takový článek by měl napsat někdo fundovanější v tématu než já.