Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výrůstek - co je zač?

Zdravím,
dnes jsme byli mrknout v ZOO Zlín (Lešná) a u jedné Rhinocelmy pulcherrima jsem si nemohl nevšimnout zvláštního výrůstku nad ocasem. Ostatní želvy to neměly, ačkoliv měly krunýř v oněch místech vyříznutý podobným způsobem...
Zajímalo by mě k čemu takový výrůstek slouží, pakliže je tam "oprávněně" - vypadá, že jo...
[rhinok.jpg]

No, mohu se mýlit, ale jak chovám Rhinoclemmys pulcherrima manni, který je tomuhle taxonu hodně blízký, tipnul bych si, že je to nějaký novotvar, případně vada při vývoji páteře (ještě během embryonálního vývoje) - jakýsi druhý ocásek navíc. Normální a v pořádku to rozhodně nebude a bylo by zajímavé vidět, jestli to mají i mláďata dotyčné želvy (podle ocasu bych to tipnul na samici). Koukám, že bych se snad měl vydat mrknout do Zlína, byť je to z Prahy dost daleko...
Petr

Zdravím,

díky za reakci. V ubikaci bylo v odděleném akváriu pět "čerstvých" mláďat a u těch jsem nic podobného nepozoroval, ale byli to fakt prcci, tudíž těžko říct co postupem času.... Ostatní želvy měly podobně vyříznutý karapax nad ocasem, byť ne tolik, proto jsem uvažoval, zda to může být normální. Bohužel byly všechny natolik zalezlé v rostlinách v zadní části terária (poměrně prostorného), že se mi je nedařilo nějak úspěšně nafotit.