Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Epicrates cenchria cenchria - kolísání vlhkosti v teráriu

Zdravim, žádam Vás o radu. Mám malého E.c. Cenchria. Hada jsem prozatimně umístil do akvária s poklopem z osb desky - (nechybí zde otvor s mříží na vzduch). Neustále mi zde klasá vlhkost. Jako substrát mám vlhkou jedlovou kůru smichanu s rašelinou a cca necelou půlku terka tvoří vlhký mech, samozřejmě nechybí bazén s vodou. než jdu do školy, tak terko důkladně porosím. A když se vrátim je vlhkost 65% a občas méně. umístil jsem tedy ještě jednu nádobu s vodou pod lampu na odpar vody a furt to samý. Večer po zhasnutí světel je v terku vlhkost 75% a více. napadlo mě že to může být lampou jenže v terku v nejchladnějšim rohu je teplota okolo 25 - 26 stupni- žarovka má 40 w´, to se mi zdá akorát. Ještě jsem si říkal jestli nekoupit nový terko, jestli totiž nenasáva ta osb deska vlhkost. Díky za odpověď

Člověče, nesmíš jít na to takhle vědecky. Ta vlhkost je až až, stejně tak jako ta teplota. 25 - 26°C v nejchladnějším rohu je podle mě zbytečně moc. Musíš si uvědomit, že ani v přírodě není vlhkost a teplota stále stejná a že kolísá nejenom během ročních období, ale i během dne a noci. A také nebývá každý den stejně. Někdy je chladněji, někdy tepleji, někdy je víc sucho, někdy naopak deštivo... Pokud se otrocky držíš vyčtených hodnot z nějaké teraristické příručky, je to samozřejmě špatně - ty informace jsou spíš orientační a víceméně průměrné, takže určité kolísání není určitě na škodu. Při trvale vysoké vlhkosti v teráriu se naopak můžeš dočkat toho, že had onemocní nějakým plísňovým onemocněním, nebo bude mít respirační potíže. Vyměň 40W žárovku za 25Wattovou a neros denně, ale jen obden, nebo jednou za tři dny. O hada se neboj, bude mu to jen ku prospěchu.