Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Andulka-nelítá

chtělo by to fotku, pokud nemají letky je možné, že jde tzv. skokany...je to v chovech poměrně dost rozšířená choroba viz:
Polyomavirová infekce

Infekce způsobená APV(Avian polyomavirus) je také známá jako BFD (Budgerigar fledgling disease) popř. „francouzské pelichání", které však nemusí být jednoznačně způsobené pouze infekcí polyomavirem. APV infekce byla poprvé popsána v roce 1981 u andulek v USA (Bozeman et al., 1981; Davis et al., 1981) a Kanadě (Bernier et al., 1981).

Polyomavirová infekce je běžné mezi ptáčaty andulek (Melopsittacus undulatus), ale výskyt onemocnění byl zaznamenán i u jiných běžně chovaných druhů jako ary, aratingy, eklektus různobarvý (Eclectus roratus), alexandr malý (Psittacula krameri) a agapornisové (Phalen et al., 1997). Průběh nemoci závisí na druhu a věku hostitele (ptáka) a dalších dosud neobjasněných faktorech.

Přenos infekce se děje nejčastěji při krmení z rodičů na mláďata. Virus se též vylučuje trusem a péřovým prachem a tak kontaminuje vnější prostředí. U dospělých jedinců pouze malé procento vyvíjí v klinicky zřejmé příznaky onemocnění (probíhá skrytě), jen ojediněle se mohou vyskytnout dystrofické změny v opeření. U mláďat při prvním hnízdění uhyne cca 5 %, při druhém až 50 %, při třetím až 100 %, vždy před vylétnutím z budky. Mláďata hynou s rozšířenou dutinou tělní, někdy je možno pozorovat podkožní krvácení. U mláďat, která přežijí, se často vyvíjí "syndrom francouzského pelichání" charakterizovaný dystrofickým růstem letek a ocasních per - z ptáků se stávají "skokani" a "běžci" a šíří virus peřím a výkaly až po dobu 6 měsíců po infekci. Jelikož je původcem choroby virus, specifická terapie neexistuje. Lze použít pouze léky podporující imunitní systém.

Zdroj: https://genomia.cz/cz/test/bird-infection-apv-bfd- pb/

Reakce na odpověď

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny