Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Akvaristická poradna

Vážení,

k realizačním týmu poradny došel návrh na vytvoření samostatné poradny pro akvaristiku a chov ryb. Než se do tohoto projektu pustíme, chceme znát i Vaše názory, jestli taková poradna má smysl (přiznám se, neznám "konkurenční" prostředí) a zda bude navštěvována. Jsem přesvědčen, že spousta z nás je zároveň i akvaristy, tudíž by do začátku mohla být i nějaká ta členská základna.
Zkuste prosím tedy vyjádřit zde v tomto vlákně své postřehy či náměty ke smyslu, existenci a případnému fungování akva.poradny.

Jirka

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Takže využiju nové akvaristické poradny ( dobrý nápad mimochodem :-D) a chtěl bych se zeptat v jak v…
redwolf 01.05.2009 18:20
redwolf
Zřízení druhové (chovné) nádrže Rozměry nádrže nejsou nijak podstatné. V literatuře je jako minimum…
RITCHI 01.05.2009 18:47
RITCHI
No hezky jsi to zkopíroval, ale to nevadí. Já mám vyzkoušeno, že ikdyž jsem osadil B. Splendes do 15…
broz.pavel 03.05.2009 01:52
broz.pavel
Jasně že zkopíroval, nijak se s tím taky netajím (viz. odkaz na stránky pod příspěvkem). Vždyť nač z…
RITCHI 03.05.2009 22:07
RITCHI
zdar:-Dad.zadavajícíhoJirko to je dobrý nápad.Hodně lidí se věnuje "vodo teraristice"mloci,raci,žebr…
West day1-pošuk 06.05.2009 22:09
West day1-pošuk
Tak já dělal léta především tetry, ale po burzách jsem toho moc nenajezdil. Měl jsem totiž odběratel…
RITCHI 06.05.2009 22:26
RITCHI
Zdravicko:)Tak musim se priznat, ze akva poradnu bych take rad:) Zrovna buduju akvarium o objemu cca…
Redsnake 24.05.2009 10:41
Redsnake
Redsnake: filtrační média: 1. biomolitan 2. filtrační písek (nedávno viděn v Hornbachu) 3. za sebe d…
Arutha 25.05.2009 11:20
Arutha
Takhle nejak jsem si ty filtracni media predstavoval, spis mi slo o to, jestli se neda pouzit neco z…
Redsnake 25.05.2009 15:52
Redsnake
No, vymyšlený to máš slušně:-) chápu, že je snazší zredukovat výtok, záleží jak moc. Pokud by to neb…
Arutha 25.05.2009 16:08
Arutha
no, ja bych prave chtel, aby to byl nejaky system na lepeni ( existuje neco takoveho?) protoze citim…
Redsnake 25.05.2009 16:12
Redsnake
Tvar při téhle délce trubky určitě budou, ve sváření není problém, to nasváříš sám;-) Zkus kdyžtak n…
Arutha 25.05.2009 16:27
Arutha
no jasny, ze trubky drzet tvar budou:)Proto je chci misto hadic:)o to mi jde, tak jsem to myslel.) N…
Redsnake 25.05.2009 16:37
Redsnake
Nj, já zase spíš ty tetry, taková sekernatka není úplně běžná:-) A jihoamerický cichlidky...tak už a…
Arutha 25.05.2009 16:42
Arutha
Dobrý den, jsem začátečník a potřeboval bych radu.Mám akva necelý měsíc a mám problém nejspíš s nále…
skunk 05.08.2011 21:44
skunk
Jestli je akva čerstvé, trvá nějakou dobu, než se "zajede". Chce to trpělivost, nic se nedá uspěchat… poslední
Bobr 05.08.2011 22:49
Bobr

Zřízení druhové (chovné) nádrže

Rozměry nádrže nejsou nijak podstatné. V literatuře je jako minimum doporučováno 30 litrů, přičemž nejdůležitějším parametrem je výška vodního sloupce, která by se měla pohybovat do 30 cm. Tato výška v průměru odpovídá mělkým močálům, kanálům a rýžovým polím domácích vod bojovnic.
Pro zájmový chov může dobře posloužit akvárium o objemu cca 50 litrů. Pro profesionální či poloprofesionální chov se zpravidla používají akvária menšího objemu – od 10 do 30 litrů. Naprosto nevhodné jsou nádrže kulového tvaru nebo nádrže s objemem menším než 15 litrů, ve kterých se bojovnice často chovají s odůvodněním, že „stejně jsou to špatní plavci, takže jim to bohatě stačí“.
Bojovnice jsou nenáročné na kvalitu vody. Dostatečná je běžná vodovodní voda s hodnotami pH kolem 7 a celkovou tvrdostí od 2 do 25 °dGH. Voda v řekách jihoasijské oblasti je poměrně měkká, takže uvedených 25 °dGH považujme za extrém. Běžně by se tvrdost vody měla pohybovat na hranici měkká – středně tvrdá, tj. kolem 10 °dGH.

Při nakupování samců B. splendens je vhodné vybírat mladé jedince, menší a s méně vyvinutými ploutvemi. Nenechte se zlákat vzrostlými samci s překrásnými a dlouhými ploutvemi. U takových kusů hrozí, že byly po celý život drženy v podobných „bettáriích“ (maličké nádrže s objemem do 5 litrů, zpravidla však jen 2 nebo i méně litrů), ze kterých si právě vybíráte. Samci chovaní dlouhodobě v takových podmínkách ztrácejí hodně ze své životní vitality. Další nebezpečí spočívá v tom, že ten největší a nejhezčí samec může být vyřazený velký (XL) chovný kus, který se chovateli již nehodil, a proto není vhodný ani pro zájmový chov.

Citováno z webu: www.splendenspower.cz

No hezky jsi to zkopíroval, ale to nevadí. Já mám vyzkoušeno, že ikdyž jsem osadil B. Splendes do 150 litrového akvárka, vždy si našla jen roh v horní části nádrže. Tudíž si myslím, že bojovnici lze držet i v kelímku od lipánku ( to samosebou přeháním ) a co se kvality vody, nebo spíš tvrdosti týče, píšeš v německých stupních, nemohl bys teda napsat hodnotu na převod například na mikrosiemens/cm2? To je mnohem měřitelnější a snadno měřitelná hodnota např.konduktometrem.
Ikdyž můj názor je ten, že betta si nevybírá stejně jako ostatní labirintky, je jí jedno, jestli je voda měkká nebo tvrdá. ;-)
PB

Jasně že zkopíroval, nijak se s tím taky netajím (viz. odkaz na stránky pod příspěvkem). Vždyť nač znovu pracně (pro ty, co jsou pohodlní hledat) psát něco, o čem už jsou popsány tuny papíru a je toho i plný internet. Ostatně, alespoň jsem měl snahu to okopírovat a vložit sem. Ostatní třeba nereagovali vůbec.

...a co se kvality vody, nebo spíš tvrdosti týče, píšeš v německých stupních, nemohl bys teda napsat hodnotu na převod například na mikrosiemens/cm2?

Tvrdost vody v microsiemens/cm2? Neudává se v miS spíš vodivost? Podle SI normy se pokud vím, nově udává tvrdost vody v mmol/l s tím, že 1 mmol/l = 5,6o dH. Jestli se pletu, tak mě prosím oprav.

zdar:-Dad.zadavajícíhoJirko to je dobrý nápad.Hodně lidí se věnuje "vodo teraristice"mloci,raci,žebrovníci a třeba i červořům a nikde se to moc neřesí arybičky si myslím,těmi prošel snad každý.
Ritchi-ty jsi přeš rybičky???někdy popřemýšlej kdo jezdil v rocích 94-00 na burzi ve vašem okolí a prodával Tanganiku,Malawi,a tyrkysáky diskuze:-D amožná ti dojde ,že se známe:-D

Zdravicko:)Tak musim se priznat, ze akva poradnu bych take rad:)
Zrovna buduju akvarium o objemu cca 160 litru, bude na stolku, chci k nemu i vnejsi filtr delany svepomoci, tudiz nekolikakomorovy, cca 3-4 (jake naplne jsou nejlepsi a nejdostupnejsi?Zatim uvazuju o obednani biomolitanu, ale jestli mate nekdo nejaky tip, jak usetrit budu rad:)) Dale mam problem s tim, ze akvarium uz mam starsi, tudiz nepripada v uvahu vrtat do steny otvor, coby prepad, proto budu delat externi prepad zalozeny na fyz. zakone o spojenych nadobach. Jenze tu je problem. Mam cerpadlo, ktere udajne dokaze vytlacit do vysky 1,7 metru 1000litru/hodinu. Mam trochu obavy, aby to ten prepad stihal zase brat zpet do filtru. Jde mi o tohle: Je mozne nejakou skrtici zalezitosti priskrtit hadici cerpadla aby jaksi prochazelo min vody, kdyby to prepad nestihal?Nebude to nejak zatezovat cerpadlo nevhodne?
No, doufam, ze mi rozumite, popr prihodim nakres:)ALe myslim, ze problematika externich filtru je celkem nama, tak snad vite o cem mluvim.)Diky za odpo:)

Redsnake:
filtrační média:
1. biomolitan
2. filtrační písek (nedávno viděn v Hornbachu)
3. za sebe doporučuji Ehfisubstrát od Eheimu nebo Siporax od Sery, luxusní záležitost na dlouho a dlouho
4. jako poslední médium před vypuštěním vody z filtru bych použil jemnou filtrační vatu (taky dělá Sera, ale určo i jiní)

Co se týká škrcení, tak ti moc neporadím, nikdy jsem tohle řešit nemusel. Vím jen, že výrobci čerpadel do studní nedoporučujou škrtit, ucpávat či jinak zabraňovat volnému průtoku vody...takže to asi to čerpadlo trochu namáhá, podobně by to nejspíš bylo u toho akvarijního, zase je otázka jak moc bys to měl přiškrcený atd...asi dokud nevyzkoušíš, nezjistíš.
A propos - co vést vodu i do filtru hadicí? určo by se to dalo vyřešit a filtr by si bral co potřebuje, úplně bys tím vyřešil přepad. Ale nevím jak přesně plánuješ ten filtr dělat, i podomácku je dost způsobů, možná je ten přepad nutnost...

Takhle nejak jsem si ty filtracni media predstavoval, spis mi slo o to, jestli se neda pouzit neco z domacich zasob, jak koukam, tak asi ne:)Co uz...Stejne je to jeste beh na dlouhou trat, prijde mi, ze je akvaristika jeste narocnejsi konicek nez teraristika, chceli to clovek delat poradne a poctive a taky at to trochu vypada:)
No, v podstate vedu vodu do filtru hadici uz ted, z prepadu, nize prikladam nakres, jak to mam resene. Jenze hadici nechci, spatne se tvaruje a v ohybech se lame, cimz klesa prutocnost....
Cely problem cerpadla a jeho ucpavani je v tom, ze puvodni myslenka byla ta, ze prepad bude predimenzovany, aby v podstate odtekalo stejne mnozstvi, v podstate jen prebytecna voda, co cerpadlo vycerpa... Bohuzel, cerpadlo stiha bohate zasobovat prepad a jeste i vzrusta hladina v akvariu, coz znamena, ze potrebuju bud zvysit prutok prepadu, nebo snizit pritok z cerpadla:) A snizit prutok cerpadla mi prijde jednodussi, pac delat novou diru do prepadu, vlepovat tam novou trubku, silnejsi a kdesi cosi....No prace na par hodin zas:)
Jeste mne napada, nemate nekdo zkusenosti s vodoinstalaterskyma trubkama?Chtel bych si z toho a tech plastovych kolen prave udelat potrubi k tomu filtru....
Tady je videt, jak to asi myslim...:
[filtr.JPG]
Edit: vim, ze ta trubka prepadova, zajistujici stejnou hladinu v akvariu a prepadovce musi byt ponorena na obou stranach do vody, je to jen spatne nakresleno....

No, vymyšlený to máš slušně:-) chápu, že je snazší zredukovat výtok, záleží jak moc. Pokud by to nebylo nějak extra drastický, asi bych to prubnul, normal takovýmtím kovovým páskem na stahování hadic apod.

Ty vodařský trubky by asi šly, pokud nebudeš dělat nějaký sáhodlouhý úseky, což asi nebudeš - akorát sehnat za rozumnej peníz svářečku (i půjčit) je někdy těžký...

no, ja bych prave chtel, aby to byl nejaky system na lepeni ( existuje neco takoveho?) protoze citim v sehnani te svarecky problem...Prinejhorsim zjistim, kdo tu v okoli dela vodu a necham si to nasvaret, dodam planek a uz pojede, jde o kusy v priblizne delce metr ci pul metru, jde jen o to, aby to drzelo tvar, coz se o hadici rici neda, ze...V podstate vsechny trubky budou zakrytovane drevenym oblozenim, topeni bude v akvariu,resp spodnim filtru, vsechny nasavaci a vypousteci hadice budou schovane za "zadni stenou" v akvariu. proto to cele delam, aby nic nerusilo pohled na ryby:)no, mam nad cim premyslet.)Kazdopadne je krasne mit mistnost osvetlenou akvariem, je to uplne neco jineho nez plazaci vecne lezici na zemi, i kdyz ti jsou pro mne srdcovou zalezitosti:)

Tvar při téhle délce trubky určitě budou, ve sváření není problém, to nasváříš sám;-) Zkus kdyžtak nějakou půjčovnu nářadí, nevím jak se to pohybuje cenově, já ji mám od souseda vodaře z práce za 50,- Kč na den, což je zlatý, jelikož trubky k akvárku svaříš za hodinku:-) V půjčovně to bude víc, ale uvidíš, fakt netušík jak se to kde pohybuje, v Olomouci chtějí za různý nářadí 100 - 500 na den, podle typu.
A co plánuješ za rybky?;-)

no jasny, ze trubky drzet tvar budou:)Proto je chci misto hadic:)o to mi jde, tak jsem to myslel.)
No, zda se, ze uz mam kontakt na vodoinstalatera, tak zkusim nakousnout, at mi dovali nejake odrezky trubek a nejake kolena navic:)Pak uz se s tim nejak popasuju.)treba i svarecku by dovalil, kdovi, uvidime:)
Jinak chtel jsem nejaky atypicky ryby, mno, ne zadny tetry a neonky a podobne, ale nejakou tanganiku ci malawi, jenze na to je moje akva asi dost male ( vody tak stopadesat litru kdyz tam prdnu dekorace atp) coz je malo no...Tak uvazuju nad skalarama, diskusi chudych:)nee, jsou to krasne ryby a k nim nejake pancernicky ci neco, jeste uvidim:)mozna hejno neonek, at tam neco jezdi.)
Chtel jsem polozobanky, ale odradila mne jejich narocnost na krmeni:(

Nj, já zase spíš ty tetry, taková sekernatka není úplně běžná:-) A jihoamerický cichlidky...tak už aby byla ta akvaporadna ať se je čím kochat. Ikdyž my teď vzhledem k stěhování a následné už dva roky trvající rekonstrukci akvárko nemáme. ale jak dorazím horní patro domu, tak se na to zas vrhnu:-)

Dobrý den,
jsem začátečník a potřeboval bych radu.Mám akva necelý měsíc a mám problém nejspíš s nálevníkem.Po založení byla voda o.k.a později se začala kalit byla jakoby zakouřená a já udělat tu chybu,že jsem vodu měnil.Jelikož mám už několik ryb/vím,že by tam ještě být neměly/potřeboval bych odkalit dno kvůly rybím exkrementům,ale když se nemá měnit voda?Děkuji za radu.

Jestli je akva čerstvé, trvá nějakou dobu, než se "zajede". Chce to trpělivost, nic se nedá uspěchat. Pozor u čerstvého akva na překrmování ryb. V této fázi je někdy méně krmění, více užitku.
Rozhodně neměnit veškerou vodu nebo dokonce propírat písek. Akvárka čistíme cca jednou za 2 týdny a u toho vyměníme přibližně 1/3 vody.

Zpět do poradny Nahoru