Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Bilbo - mám obavy

Ahoj lidi. mám chameleona jemenského. jemu mu přibližně jeden rok. mám ale obavy že mu něco je. Vím že má malé terárium a proto budu dělat větší. Světlo má jak UVB tak UVa teplotu v teráriu má správnou. Vlhkost se mi udržuje špatně ale snažim se. má vodopá a rosím tak 2X deně ale ne každý den. Potravu sem obaloval v roboranu pro plazy a ted sem pořídil i další vitamíy reptivite s přídavkem vitamínu D3 který pomáhá rozložit v těle vápník. Ale má stále zapadlé oči. když vidím fotky chameleonů jak je mají vystouplé tak ten můj je má opravdu zapadlé a levé oko občas zavírá. loví sám bez problémů. jeho uspěšnost je 85%. občas se netrefí. zbarvuje se přirozeně a je plný síli ale občas vypadá že přes den spí což neni normální. před nějakým časem měl nějaký hnis v tom oku co zavírá. ale už tam není díky těm vitamínům. začal sjem dodávat častěji. Napadlo mě že bych mohl dokoupit samotný vápník ale mám problém jaký přípravek bude pro něj ideál. Musím se přiznat že stále dodnes nevím jaký je ideální poměr vápníku pro chamelony. mám tu dva výrobky prosím řekněte který by bil dobrý nebo pokud máte jiné řešení prosím napište.
http://shop.miga.cz/2_0_kalcium_100g-126_135_240-7 2467.html
http://shop.miga.cz/cricket_vapnik_plus_227_g-126_ 135_240-72470.html

Ahoj,
co se týče vápníku, zajdi do lékárny a kup buď přímo uhličitan vápníku nebo třeba přípravek Biomin H ;-), tbl. vitacalcinu (až jako posl) nebo v drogerii a chovatelskejch potřebách (pro hosp. zvířata) třeba plastin.
Zapadlý oči nemusí být v pohodě - dělal jsi někdy rozbor na kokcidie? hubu má čistou? může toho bejt víc, zkus foto.

má vodopá a rosím tak 2X deně ale ne každý den

No tak najskor by si sa mal zamysliet nad tym ake mu davas podmienky. Chameleon, ktory pochadza z takmer polopusti a ty mu dvakrat denne rosis a robis mu tam vodopad, tak sa necuduj, ze mas problemy. On potrebuje sucho! Takto to mozu byt aj plesne, slabe osvetlenie, nedostatocne UVB atd. Problemy s ocami asi nebudu mat spojitost s vapnikom.

Zameraj sa najskor na dostatocne osvetlenie, ale skutocne dostatocne. Ten chameleon pochadza zo slnecnych a suchych podmienok. Tak mu tam nerob vlhku dzunglu.

Ano su take chameleony ale Ch. calyptratus taky nieje. Bol si niekedy v Jemene alebo podobnych krajinach? Tieto chameleony ani nemusia cely zivot pit, ako to aj par mojich kuskov robi. Takze je fajn, ze si sa zasmial, a teraz spat na zem. Dvakrat denne rosit. Vysvetli mi kde by sa v krajine vyskytu naslo tolko vlhkosti aby tam bolo 70-80% cez den??? Toto tak maximalne niekedy v noci a nadranom, ale rozhodne nie cez den! Pri 40 stupnoch celzia sa to vcelku dost tazko dosahuje. Vacsina uspesnych chovatelov a aj ja to tak robim, rosime calyptratom len rano pred zapnutim svetiel, aj to len jemne. Odporucam pozriet mapu sveta, mozno ti to vela vysvetli. Len pre predstavu o vlhkosti v tejto krajine prikladam dnesnu vypis z vybranych casti kraja. V dnesnych casoch internetu ani nikam nemusis chodit, aby si zistil ako tam je. No a teraz si z toho urob priemer, ci ti vyde, ze ma mat 70-80% vlhkost a 2 denne rosit.. :-/

Aden 32 °C 62%
Al-Baydha 27 °C 48%
Al-Bouqe 36 °C 13%
Al-Ghaidah 32 °C
Al-Hazm 35 °C 15%
Al-Jouf 35 °C 15%
Al-Mahwit 26 °C 23%
Ataq 35 °C 15%
Dhamar 26 °C 23%
Hajjah 26 °C 23%
Hodeidah 33 °C 58%
Ibb 27 °C 48%
Kamaran 35 °C 47%
Marib 35 °C 15%
Marib Airport 35 °C
Mokha 27 °C 48%
Mukeiras 32 °C 62%

Naprosto souhlasím s "Danem", centrum výskytu jemeňáků je sice v nejzelenější části Arab. poloostrova, jak se často uvádí i v lit., ale není to žádnej tropickej deštnej les. 70-80% rel. vlhkosti přes den je tak ideální na to, aby ten chamík shnil za živa.

IronZdeny:

Zdravím, já obaluju hmyz pro chama ve Vitacalcinu a nikdy nebyl žádný problém! Proč by to měla být až poslední možnost? Ve složení problém nevidím... Dík za odpověď

Jako taky v tom žádnej problém nevidím, jen že s těch 3. věcí, který jsem vyjmenoval je s ním nejvíc práce a jsou v něm obsaženy pomocné látky, o jejichž účincích na plazí organismus nemám anung, tak si dávám pozor ;-). V Biominu H jsou zase i další minerály, takže pro mě osobně je ideální spíš ten čistej uhličitan, jako hlavní zdroj uměle podaného vápníku.

Tak ona je pravda tak někde na půli cesty i v pouštních oblastech je v noci a nad ránem poměrně vysoká vlhkost a často se ráno zkondenzuje rosa na rostlinách a listech keřů, tudíž není problém, aby jemeňák pravidelně dostatečně pil. Něco jiného je to přes den, když už slunce začne pálit (viz ta tabulka, která je tak trochu účelová, zkus si najít hodnoty vzdušné vlhkosti v 6, v 8 a v 10 h ráno tamního času), nemluvě o předjarním až jarním (nejen) období, kdy může i v extrémně aridních oblastech slušně zapršet.
Druhá strana mince jsou naprosto nevhodná terária, která lidi na jemeňáky (i jiné chamy) používají, malé větrání = trvale vyšší vzdušná vlhkost, špatný pohyb vzduchu - plísně... . Na jemeňáky jsou velmi vhodné sítěné (pletivové) voliéry, v kterých lze daleko úspěšněji napodobovat pro ně vhodné klima (velké teplotní kolísání den/noc, vyšší noční vlhkost, nízká přes den atd.). Ve voliéře není problém porosit poránu (napodobení rosy, chamík se dostatečně napije a relativní vzdušná vlhkost se brzy vlivem žárovky a větrání vrátí k dennímu normálu) i na večer (zajistíme společně s poklesem teplot noční zvýšení vzdušné vlhkosti).

nemluvě o předjarním až jarním (nejen) období, kdy může i v extrémně aridních oblastech slušně zapršet

A co teprve v létě, kdy je "velké období dešťů" :)), tuším Nečas zmiňoval ve svý knize, že v oblastech výskytu je roční srážkový úhrn až 2000mm což je víc než loni u nás, v ČR (tot tvrzení jsem si neověřoval, jen co si tak pametám).

Ale pořád se mi rosení 2x denně, vodopád a 70-80% vlhkost přes den zdá jako "šílený" číslo - zvlášť, vezmu-li v potaz tak oblíbené řešení terárek, které jsi zmiňoval. Sám jsem při přechodu z "konvenčního" terárka (ale s výborným! větráním) na voliéru zaznamenal vynikající reakci chamíka a dalo by se říct, že to byly i tvoje příspěvky tady na poradně, který mě k týhle zkoušce dokopaly :-) takže zpětně Ď. :-)

Navíc, když jsem si chama tenkrát bral z přír. kroužku ze základky, tak byl chován v nevětrané "bažině" a to ho absolutně podtrhlo, takže jak je nevhodný chovat chamy - jemeňáky v dlouhodobě vysoké vlhkosti mám vyzkoušený "live".

Knihu od nečase s názvem Chameloni sem přečetlů celou. a nejen tu. ythle srážky tam opravdu píše. Moje rosení není ve stylu stříkat dokud tam nebude totálně všude mokro. ale je to ve stylu jedno stříknutí na kytku. Vodopád mám proto že od několik chovatelů sem slyšel že chameleoni pijí pouze tekutou vodu. že ze stojaté se nenapijí. proto mám vodopád. později sem slyšel i verzi že normálně pijou z mystičky. Ale už jsem měl vodopád a nevidím důvod proč by ho tam neměl mít. a nevím pánové ale téměř všude se doporučuje jemenákovi vlhkost okolo 60% a ani to já nedodržuju protože vim z jakého biotopu je. takže velkou vlhkost v teráriu nemám. Nicméně můj problém s jeho očima a změklou přilbou je vyřešen pořídil sjem jiné vitamíny které obashovali více vápníku a přídavek vitamínu D a je vše v pořádku. Jinak děkuji za snahu a za rady ale nejsem zas až takovej amatér. Díky moc.

ale nejsem zas až takovej amatér

Pokud vím, nikdo nic takovýho nenapsal.

Nicméně můj problém s jeho očima a změklou přilbou je vyřešen

Těžko ti můžeme někdo poradit s tímto problémem, když jsi se o změklé přilbě vůbec nezmínil ;-) Hlavně, že jsi to zdárně vyřešil a doufám, že jsi mu nekoupil ten vápník z druhého odkazu v tvém původním příspěvku ;-)

Tak ona je pravda tak někde na půli cesty i v pouštních oblastech je v noci a nad ránem poměrně vysoká vlhkost a často se ráno zkondenzuje rosa na rostlinách

Ale toto som tam pisal, ze vlhkost stupa nadranom, to je samozrejme jasne, taktiez aj zmeny pocas rocnych obdoby, kazdopadne vlhkost 70-80% pocas dna a prisun vody 2x denne, je uplne mimo. Je samozrejme, ze o 8 rano bude vlhkost ina ako na obed, kazdopadne aj z tejto tabulky vidis, ze celodenny priemer napriklad dnes je dost nizky, v niektorych castiach priam extremne, takze prehupnutie vlhkosti pocas dna nad 50-60% je naozaj len kratkodobe.

Ja osobne mam calyptratov tiez v sietovych tera a velmi im to vyhovuje. Bezny byt nepresiahne vlhkostou 50%, takze pohoda.

Ad poušť a vlhkost. Ehm, něco jiného je poušť v severní Africe a něco jiného na Arabskeém poloostrově. Samo, cyklus vlhkosti je tam pořád stejnej, ale je zajímavé, že té vlhkosti je v téhle části světa mnohem méně. Takže rosení bych opravdu vyhubil.

VH