Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Brouček na hroznýši

Tak Vas tady zdravim po dlouhe dobe:-)

Vcera jsem si vsiml, ze jeden hroznys porad ryje hlavou ve stepkach. Chvili jsem ji pozoroval a na hlave jsem nasel takovehoto broucka. Ma maximalne milimetr, je cerny.
Koupil jsem Frontline a chystam se ji tim potrit cele telo (krome oci samozrejme. Nebude lepsi koupel v Betadinu?). Cele terarko tim vystrikam (muzu hned nastehovat hada?) a stepky vyhodim - budu vsude chovat na novinach.

Dekuji za ruzne rady a pripominky.
Tomas

[http://img23.imageshack.us/img23/5172/dsc01471a.jp g]

Já ale psal, že bych jiná nečistil:-).
Neumím si představit horkou páru třeba v teráriu z OSB, to musí být, jak rok intenzivního rosení...:-)
Já meju terárka ze skla normálně i horkou vodou, akorát nesmí být skla moc studená a naopak na horké sklo nesmí přijít studená, ale to je tak nějak logický samo sebou.
Samozřejmě staré poškrábané sklo reaguje na změny teplot snáze a může popraskat.

Zdravím, rovnou využiju vlákno. Mám regiusku, našla jsem jí asi 2 tyhle samé broučky (asi v dvoutýdením intervalu). Krajtu mám na bukových štěpkách. Jak mám teďka postupovat? S tímhle jsem se zatím ještě nesetkala. A jaký jí tam mam dát substrát? Ráda bych něco jiného než noviny, líbí se mi spíše "přírodně" vybavené terárium.

P.S.: Mám vyměnit štěpky i gutce, i když jsem jí žádné broučky nenašla?

Substrát vyhodit, všechno v terárku důkladně vydesinfikovat, hada nastříkat frontlinem (pozor na oči). Cca 14 dní nechat jen na novinách či ubrouscích a proces desinfekce terárka i postřik hada zopakovat. Až problém vyřešíš, není důvod chovat na novinách dál, pokud ses rozhodla zvolit přírodní tera. Jak je užovka daleko od regiusky? Pokud je možnost zaparazitění i jí, neváhala bych postupovat stejně, protože jinak tě může čekat nemilý kolotoč procedur. Pokud si seš jistá, že se paraziti nemohli na guttatu dostat (mytí rukou při manipulaci, nepřendávání vybavení terárka z jednoho do druhého, společné větrání apod.), není důvod to řešit.

Pokud máš co dočinění s roztoči, bude potřeba udělat více, než vyhodit substrát (bukové štěpky) a odříct si pěkné přírodní terárium. Zkus projít http://tera.poradna.net/s/index/?text=frontline&qu estions&replies&content&title . Nejdříve se ale pořádně ujisti, že jsou to opravdu roztoči. Guttku zkontroluj taky, je nasnadě, že by mohla být napadena taky. ;-)

Nakazit není to správné slovo, ale že se dostali paraziti i k ní je opravdu nasnadě (pokud jsou opravdu roztoči to, s čím máš co dočinění). Není nic jednoduššího, než vizuelně zkontrolovat. Substráty se tu řešily mockrát. Rašelinou s pískem nic nezkazíš. I když to není jediná možnost. ;-)

S podobnými potvůrkami jsme také měli co dočinění. Zkus to rozmáčknout. Jestli je to tvrdé křupavé a při rozmáčknutí to za sebou nechává hooodně černé barvy tak jsou to opravdu roztoči.
A jsou to docela hajzlíci - zbavili jsme se jich až při druhé dezinfekci terárka - vařicí voda a savo. (vykoupat terárko včetně vybavení)
Na hadech mám vyzkoušený pouze arpalit - a to s úspěchem. Musí se ale důkladně větrat a nestříkat na hlavu, jinak hada otrávíš.
Ještě jeden postřeh... Do terária postaveného o půl metru dál nepřelezli...

Na hadech mám vyzkoušený pouze arpalit - a to s úspěchem. Musí se ale důkladně větrat a nestříkat na hlavu, jinak hada otrávíš.

S Arpalitem je to trochu složitější, jsou různé koncentrace a nelze použít každou, přímo na hady jen tu nejnižší (tuším 0,5 %) a po pár minutách je třeba ho opláchnout. Nelze ho použít na nažraná zvířata a některé druhy jsou na něj velmi citlivé (ty tvé ne). Na terárium se používá vyšší koncentrace a je třeba ho potom velmi důkladně vyvětrat.

Podle mě je jednodušší použít Frontline (stačí jednorázově, účinná látka se váže na tukovou tkáň a sající roztoči umírají, v těle vydrží více týdnů, takže postupně zlikviduje i další možnou generaci roztočů).
Nebo Detia pásky (určené množství podle objemu nádrže dát do terária tak, aby k nim zvíře nemělo přístup).

Samozřejmě v případě frontlinu je vhodná i desinfekce terária (výměna substrátu atd.), ale funguje to i bez toho, jen je větší pravděpodobnost reinvaze.

Včera večer jsem krajťuli našla další 2 hnusáky. Jinak jsem to rozmáčka a oba zanechali červenou skvrnu :-/
Já použiju frontline (používáme ho na kočky-ale bez účinku), musím ho nějak ředit, nebo stačí, když jím prostě postříkám tělo hada (dám pozor na oči a tlamu)?
Jinak co mám dělat, když (zatím ještě u bezbreberkové) užovky mám kytku-bromélii?
Na fotce frontline, který máme doma.

Zdravím, no z roztoči či breberuškami mam taky nejake zkusenosti a pokažde jsem je bud z hada sundal pod tekousi vodou a sundaval jsem je z pod šupin ručne a pak jsem je jeste prestríkl arpalitem a rozetrel po tele, vyčistil substrat i tera. o tom frontline jsem jeste neslysel fakt to tak dobře pusobí jak tady vsichni píšou? a prodáva se to ve zveráku a nebo u veterinaře? Jinak ted vzdy cístím tera horkou vodou s trochou sava, čistil jsem i parou ale moc to nemelo efekt protoze nemam tera ze skla ale z ytongu. jako s těma breberuškama je to věčny boj u me jakmile se nekde objeví tak okamzite menim substraty ve vsech tera protoze ty mršky se rozlezou i do ostatnich, radsi vsechny naraz. ale ten frontline vypada podle většiny co tu psali dobře. Jo jeste k tomu arpalitu nikdy jsem hady po natreni neoplachoval a nikdy jim nic nebylo, dríve v jinych vlaknch jsem cetl ze chovatele nekteří co nastrikaly hada arpalitem tak po par hodinach zemreli::) ja kupuju arpalit co se prodava ve zveraku a je na psy,kočky,ptaky a plazy. vyvětrat tera to jo je to hodne štiplavy zapach. Udusit to nevim zas tera ma nejake to vetrani ale je lepsi kdyz je to vetrané lepe se pak zvireti dýchá. Děkuji za odpovědi

S pozdravem Toman

ono se to po roce treba projevi, ale v chovu jsou mnohem driv. V situaci, kdy mate na burze vedle sebe na stole hada,kterym roztoci doslova hybou (vazne se taci daji na burze najit), muze se stat, ze jeden, dva se prichomytnou i ke krabickam s Vasim hadem. V tom pripade se ta prava invaze roztocu objevi az na nekolik mesicu, kdy zacne byt had neklidny a projevovat typicke priznaky zaroztoceni. Do te doby se ale roztoci musi nejdriv namnozit. Driv si toho vubec nemusite vsimnout.

tyhle roztoce jsem mel doma uz nekolikrat, a 100% presnosti vim ze jsem si je vzdycky donesl domu s mysmi na krmeni !!!
zalezaji hadum pod supiny a sajou jim krev. hadi se pak samy namaceji ve vode a oni se utopi, ale substrat se musi dycky vyvarit. mam curtusky.

Zdravím všechny.Tak tyhle roztoče taky důvěrně znám.Objevil jsem je náhodou na svém hroznovi,když mi začal vyvrhovat potravu.Samozřejmě jsem s ním upaloval na veterinu,kde mi ho potřeli frontlinem.Jenže už na tom byl tak blbě,že se musela nasadit antibiotika a dehydratační injekce.Protože zvrací i když nežere.To trvá už 4 týdny.V pondělí bych měl mít výsledky z laborky,kam se posílal vzorek té vyzvracené tekutiny,tak uvidíme,co bude dál.Ale je fakt,že ty potvůrky vyvolávají u hadů dehydrataci.To je nejlíp vidět na očích.Jsou takové zapadlé.

Já teda nevím, asi mě JaBula opraví, ale dle mého je to nesmysl. Co si pamatuji, tak tihle roztoči jsou specifičtí pro studenokrevná zvířata, takže nakažení přes myši od chovatele mě příjde nemožné... Jak píše JaBula, projevení se infekce chovu se může objevit třeba za několik měsíců a stačí si fakt pár donést třeba zburyz, kde je to nebezpečí asi největší. VH

Když už jsme u těch parazitů, včera jsem měnila vodu, odhrnula jsem substrát a uviděla malinké opravdu miniaturní parazity. S tím rozdílem, že nebyli černé a kulaté, ale takové světlé, šedé, podlouhlé. Žijou jen v substrátu a to pod žárovkou, je jich docela dost, ale na hadovi není nic.
Nevíte, co by to mohlo být?
Jo a když je přimáčknu, žádný červený flek, jen šedý.

Ok, už včera jsem dala do krabičky s dírkama kousek Detia pásky, ale zatím ty potvory tam jsou pořád. Ta fotka úplně nahoře s tím parazitem, to nejsou oni, oddechla jsem si.
Kdyby to byl ten substrátový roztoč, mám s tím něco dělat? Nejspíš vyměním celý substrát, ale co když tam budou zase?? Docela mě to vytočilo, když jsem je uviděla, já takový vorkoholik na čistotu a teď něco takového]:(

No já jsem ty kvítka nevyhodila úplně, ale jen z terárka. Spodek květináče, kde jich bylo nejvíc, jsem opláchla a pak je umístila na nějaký čas mimo obytné místnosti. Tak se ty "potvory" nějak ztratily.
Vlastně jsem vyhodila (jako úplně) jen substrát.