Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem kajmanka supí

Kajmanka patři podle ČR práva k nebezpečným živočichům k jejichž chovu je třeba povolení. Je v praxi problém získat pro chov této želvy povolení od veterinární zprávy, nemáte s tím někdo zkušenosti? To povolení je asi třeba mít dříve než želvu, nebo ne, aspon teoreticky? Prodají mi kajmanku bez povolení (tipla bych si že bez problému)?

Nemáte tu někdo nějaké zkušenosti s chovem těchto želv?

loading...

Kajmanka patři podle ČR práva k nebezpečným živočichům k jejichž chovu je třeba povolení

...a z jakého zákona čerpáš? Podle vyhlášky, která platí od října 2008 spadají do kategorie dříve "nebezpečných zvířat" pouze krokodýli a jedáci (z plazů). Jak je to s CITES netušim, ale na vet. správě toto zvíře registrovat nemusíš nebo se mýlím?

Zdravím
Získat povolení k chovu tzv. ,,zvířat vyžadujících zvláštní péčí'' není v našem Kocourkově vůbec žádný problém, jde totiž spíše o zaplacení kolku 1000 Kč než o nějakou ochranu zvířat před týráním,je ale třeba také počítat s pravidelnými kontrolami chovných zařízení osobou povolanou veterinární správou, která však v 99 % ani neví jak má dotyčné zvíře vypadat. Zvíře vám bez problému prodají, je totiž na majiteli aby zvíře přihlásil.

Po přečtení prvního příspěvku (madmike) mi došlo že je v platnosti nový paskvil vyhlášky, ve kterém želvy opravdu nejsou.

Osobně s chovem tohoto druhu zkušenosti nemám, ale chovají ho u nás v Teraristickém kroužku.Vyžaduje trochu větší prostor. Na internetu bude informací dost ,hlavně v angličtině.

[pc190056.jpg]

zaplatit litr není problém, kontroly jsou opruz, ale dá se to snést

obecně o chovu jsem si načetla, spíš by mě zajímaly nějaké vlastní zkušenosti - líbily se mi kajmanky chované ve stanici přírodovědců na andělu, krásně se fotily:-) Co takhle mám z doslechu, že to někdo choval v bytě, tak to dřív nebo později dal pryč, ale nevím zda kvůli velikosti či agresivitě...

Jak už zde padlo - "nebezpečná zvířata" již nejsou a jsou již "zvířata vyžadující zvláštní péči. Vyhláškou č. 411/2008 Sb. se ruší vyhláška č. 75/1996 Sb.,takže registrace se již týká pouze jedovatých plazů a krokodýlů. Nedělejte si tedy s registrací starosti. Alespoň prozatím, než se ukuchtí další legislativní paskvil. ;-)

Měl bych jeden takový dotaz. Koukám že kajmanka supí má stejný výskyt jako želva nádherná a co jsem tak různě četl a slyšel tak jsou schopné u nás v přírodě přežít zimu (jak se toho lidé zbavovali tak že to pouštěli do přírody však víte). Dokonce i našli někde v přírodě i její snůšku. Tak by mě zajímalo jestli toho muže být i schopna ta kajmanka supí? Díky moc.

To jest volovinismus.
Nejde o Kajmanku supí - Macroclemmys temmincki z Floridy, ale o Kajmanku dravou - Chelydra serpentina, která má stejný areál rozšíření, jako Trachemyska. Tohle je následek používání českého názvosloví místo latiny.
Nadto není tak úplně jisté, ze které populace ta faremní Chelydra je, navíc něco jiného je přežití ve velkém rybníce, kterým protéká potok a přináší okysličenou vodu a brání promrznutí a něco jiného jezírko 2 m na 1 m při 40 cm hloubce vody...

Zimování na tvrdo někde venku určitě ne. Tak jako u nás teploty v místě výskytu kajmanky supí dolů nepadají. Navíc kouni na letošní zimu - jeden den je -10 a druhý +6, to není zrovna ideální. O nějakém lehčím zimování v šeru, chladnější vodě a s omezeným krmením by se snad uvažovat dalo, ale to spíše u kajmanky dravé, která má severní hranici výskytu až v Kanadě. Navíc je rozdíl (u těch zmíněných trachemysek) jestli u nás zimují v zahradním jezírku, kde to kolísání teplot může opravdu dělat neplechu, nebo někde ve slepém rameni Odry, kde je dostatečná hloubka a objem vody, který si dokáže udržet stabilnější teplotu.
Jinak k dotazu-sám chovám kajmanku dravou. V únoru 2010 měla karapax 3,5 cm na délku. Teď je konec ledna 2012 a karapax dosáhl 16 cm. Ještě se bez problému vejde do akvárka s plochou dna 90X40, ale už přemýšlím o něčem definitivním. Na léto je v plánu jezírko na zahradě a upřímně si nedovedu představit chov kajmanky supí, která dosahuje daleko větších rozměrů v bytových podmínkách - resp. asi by to nějak šlo (já musím tu svou vměstnat mezi 6 hroznýšovitých hadů, 5 dalších vodních želv a sklípkany )) Nicméně kajmanka supí je můj sen, ale raději si o ní nechám jen zdát ))

Taky ono ty kajmanky, co tu byly vesměs nalezené nebyly supačky, ale Ch.serpentina- Macrochelyska to byla snad jen jednou. A nemyslím si, že by ji někdo vyhodil. Spíš někomu utekla ze zahradního jezírka.

Jinak oba druhy tu mohou za určitých okolností přežít zimu, pokud k tomu maj podmínky. Ale ta Macrochelyska asi jen v případě mírné zimy, jako je zatím ta letošní. Ono tvrdší mrazy nevaděj, pokud jsou krátkodobě, páč nestihne promrznout půda do větší hloubky. Takže pokud to zvíře má možnost najít bezpečný úkryt, tak to dá. Pokud mrzne dlouhodobě, jako to bylo loni, tak těžko..

Supačky možná rostou o něco pomalejc, nebo aspoň ta co jsem měla nějakou dobu doma tak v porovnání s Chelydrama tak rychle nerostla. Ale normální zdravé Chelydry tuhle velikost budou mít za kratší dobu, když to vemu teď podle Drtiče, kterýho mám od čerstvého mláděte a něco přez 2 roky nevim přesně, tak má přez 20cm a to ho extra nepřekrmuju. Ta druhá menší Chelydra teď už roste taky, ale ne tak rychle- na ní se zřejmě poznamenal předchozí majitel. dostala jsem ji jako "odrostlejší mládě neurčeného věku", ale spíš si myslím, že byla delší dobu zaražená v nevyhovujících podmínkách. Ze začátku hodně špatně žrala, měla zakalené oči a vypadala pořád taková na chcípnutí. Srovnala se až po nějaké době, začala normálně žrát a růst. Ale v porovnání s tím samcem je prostě pořád připozaražená. Co jsem měla ty serpentiny v jezírku, tak ty jsem získala jako subadultní už docela pěkné, ale vždycky když jsem je na podzim vytáhla z toho jezírka, tak jsem koukala o co zas za sezónu vyrostly.

supačku jsem měla jen asi 3/4 roku "na hotelu" a normálně v bytě, ale serpentýny jsem měla v zahradním jezírku v podstatě od mrazů do mrazů. Bylo to v Jizerkách, kde to zhruba tak vycházelo- ten duben-září, páč tam je docela drsné podnebí, ale želvy v pohodě fungovaly. Přežívaly v pohodě i to, když už se udělala na hladině tříšť. V nižších polohách s mírnějším klima by tam myslím mohly být i dýl.

Jj, na to jsem koukala taky. Ale ten floridskej poddruh jsem ještě nikdy neviděla "live".
Já co jsem měla před lety ty adultky Ch.s.s, tak jsem je musela dát pryč při stěhování stejně jako všechno, co potřebovalo velká akvária, páč jsem se stěhovala do bytu, kde na to nebyla nosnost podlahy. Teď mám 2 mláďata serpentýn- 1,0 je jistej, to druhé zvíře je zatím dost malé, ale mohla by to být 0,1) coby "drtiče odpadků"- žerou myši a ryby co nesežrali hadi. Je fakt, že to jsou úžasný zvířata, ale zrovna teda kajmanky ten titul "nebezpečné zvíře" měly na rozdíl od třeba rohatek docela oprávněně, páč větší jedinec kus ruky ukousnout umí bez problémů :-)

JInak co se týče těch Macrochelysek, tak jsem si vzpoměla co mi líčila kolegyně, která má přez léto větší supačku v zahradním jezírku. Že se jim jednou ztratil pejsek, westík a nemohli ho najít. Až když želvě čistili jezírko, tak tam našli zbytky jeho obojku.

Co dokáže macroclemyska s mnohonásobně větší palicí a lepším zobákem

Krom pořádnýho zobáku taky s parádníma drápama. Želva, která hmotnostně nebude mít moc daleko k tomu vlčákovi má dost velké drápy na to, aby ho s nima přirozpárala. Mně osobně stačilo, když jsem je podcenila ve snaze dávat si bacha na tlamku, tak mě s nima ometl Drtič odpadků- mládě Ch.s.s. v té době s cca 18cm karapaxem po ruce a bylo to opravdu dost citelné, i od toho prcka. A to se jenom snažil se vyprostit, když jsem ho držela. Při představě, že se želva na férovku zakousne tím svým zobanem, zatáhne kořist pod vodu a zapře se do ní drápama, přičemž do toho vloží svou úžanou sílu a nemalou hmotnost...

zas na 2 str, když se člověk koukne na oblasti výskytu, tak že by se tu objevily ty středoamerické poddruhy zas tolik nehrozí. To co se sem vozí jsou nominátky. O těch floridských jsem fakt nikdy neslyšela, že by je někdo někdy přivezl...navíc ty by měly být od těch serpentýn poměrně dobře odlišitelné.

Zdravím! Mám takovou prosbu či spíš dotaz. Už dlouho pokukuju po kajmance supí, načetla jsem si informace, zařídila ubykaci a v sobotu se vydala na tera burzu s tím, že si jí konečně koupím. Jenže chybička se vloudila - žádná kajmanka na celé burze nebyla, natož pak supí. Ptala jsem se tedy prodejců želv, ale bylo mi řečeno, že žádnou nemají a ani mít nebudou.
Tak tedy....může mi někdo poradit kde sehnat mládě, cca do 10 cm??? Jediná co jsem na netu našla má něco přes 25 cm. Chci malou, abych se s ní naučila manipulovat dřív, než bude skutečně nebezpečná. Teorie je jedna věc a praxe druhá, že... Předpokládám že to nebude tak jednoduché jako s mými trachemiskami :-) Moc děkuji za případné návrhy kde koupit.

Ted v Holešovicích byl celkem macek, od oka 25-30cm, u týhle velikosti si připrav 7-10.000,- za kvalitní zvíře. Jinak trošku prezentace mý celebrity z youtube: watch
Dále k tomu co se zde píše ohledně toho co kajmanka supí žere. Doporučuji více studovat a méně psát, kajmanka dravá je mnohem nebezpečnější, supka je jen líný hovado dokud jí něco nestrčíte přímo před nos, má i takovýho speciálního červíka kterým loví. Doporučuji napsat mejl Velenákovi do pražský zoo kdy je bude krmit a hodit na to očko a taky projít videa na youtubku, takový zvíře prostě a jednoduše aktivně lovit nemůže. (Samo čokla pokud vleze do vody by měla dát vpohodě pokud je velká)
K přežití v zimě... Nevím, kdo tu vymyslel ten nesmysl ohledně toho, že je nějaké měkké a tvrdé zimování v přírodě a že je pro želvu rozdíl mezi -10 a +6. Podle mého názoru je právě těch +6 pro želvu mnohem horší. Opět doporučuji menší samostudium. Pokud želva zimuje, jediné pro ni podstatné je to, aby do ledu nezamrzla, normálně chrápe zalezlá v bahně nebo leží v úkrytu na dně. Měkké zimování je podle mě jen teraristický název pro startování období rozmnožování u tera zvířat, ne něco, co je přirozené. To je to samý jako snížení hladiny, délky svitu apod... Pokud doma nechám želvám nižší teplotu, nižší vodní sloupec a chvíli nesvítím a najednou je začnu vyhřívat a dám jim více vody, vlítnou na to jak vzteklý... Takže tak, ale těch názorů je samozřejmě více...
Podle mě se u nás můžou normálně i doinkubovat stejně jako jsem slyšel že někde se vyinkubovali snad i trachemysky, ale určitě to není za úplně standartních podmínek (třeba nákej rádoby skleník pod nákým černým plastem nebo podobný svinstvo zvyšující teplotu) a určitě bych to viděl jen na pár míst a jen v hodně teplých letech, ne pravidelně a s velkou úmrtností (a o počtu a pravidelnosti páření kajmanek nemluvě, trachemyska je v každým rybníku že...)