Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem americké želvy

Ahoj, nechová tu někdo pseudemys nelsoni, chrysemys picta něco nebo graptemys koohni, či jinou graptemys či podobnou americkou želvu (kromě želv nádherných) a nemívá občas mládata? Marně se tyto želvy snažím sehnat. Jen sehnání samičky želvy mapové mi zabralo přes rok i přesto, že ve zverimexech se sporadicky tyto želvičky objevují. Nechápu to, nejde přece o ohrožené ani nijak závratně výjimečné želvy, ale sehnat dospělou samici nelsonky nebo mapovky je pro mě větší problém než sehnat terrapene nebo spenglerku:-(

Navíc se mi želvy mapové nechtějí množit - všechny samci jsou totiž ona 4 procentní menšina:-(

loading...

to je vlastní odchov? jak je velká?

klapavka je bezva, doma bych ji mohla mít v extra akva, ale bála bych se, že by se mi v létě nesnesla s trachemiskama v jezírku (četla jsem dost o jejich kousavosti) a ono stačí, že už jen kvůli zlobivému samci musím mít extra bazének:(

:-) neboj :-):-) jde o to, že moje želvy nádherné se chovají, jako kdyby to byly měnší kajmanky (nesnáší se navzájem, okusují menším želvám drápky, když jim dám pozdě žrádlo vzteky se mě snaží kousnout...), a to literatura uvádí, že jsou hodné (i když chovatelé vědí své) a že je možno chovat dohromoady samce a několik samic (není to možné, apson ne s tím mým vzteklounem), naopak u klapavek i v té nejblbější knížce je napsáno, že jsou kousavé a agresivní, často nutno chovat jednotlivě - jaké pak asi budou ve skutečnosti?

když jim dám pozdě žrádlo vzteky se mě snaží kousnout

Tak tohle mi přijde trochu přehnané hodnocení situace:-) Ono je to spíš taky, že by ty nádherňačky žraly furt a tak vyskakujou na všechno co by mohlo být teoreticky k jídlu...jednás e spíš o nenažranost a horlivost (při které může dojít ke kousnutí, ale spíš omylem), než že by se želva vztekala, že dostává pozdě jídlo a systematicky se za to mstila kousáním chovatele:-)

S agresivitou je to jak kdy - vždy záleží na velikosti ubikace, navíc samci když chtějí samici pářit, tak před ní nejen tancujou, ale taky ji často dost koušou, jde prostě o to samici imobilizovat, dostat do ideální polohy a následně zmermomocnit. Může to někdy vypadat drasticky a samo může dojít i k poranění.
Každopádně nějakou vážnou agresi jsem u našich Trachemysek nikdy nepozoroval, teď už máme jen jednu plonkovou v nádrži spolu s Mauremyskama a taky naprosto v klidu. Jen při krmení třeba dávat bacha, protože má dvakrát větší palici než Mauremys...:-)

Ono je to spíš taky, že by ty nádherňačky žraly furt a tak vyskakujou na všechno co by mohlo být teoreticky k jídlu...jednás e spíš o nenažranost a horlivost

to jo, ale jedna konkrétní moje nádhera (ta největší a nejžravější) nemůže přenést přes srdce, že nejprve krmím mapovky, pak samce, pak druhou samici (která je ,,služebně" starší, bo ji mám podstatně dýl) a pak tuhle nádheru - už dvakrát se mě snažila vztekle kousnout, když jsem ji chytala - jindy to nedělá a pokud není čas krmení, je hodná a není nebezpečí, že by při manipulaci hrozilo nějaké pokousání. s malýmma želvama by být ale nemohla (tak 10cm) - sežrala by je:-(

S agresivitou je to jak kdy - vždy záleží na velikosti ubikace

že by mých 110 x 60 x 30 cm vodní sloupec na tři želvy (21cm, 15cm, 17cm) bylo málo?

každopádně samec menší samici málem zabil, a kdyby mohl, udělát to - tak byla chudinka zřízená a sám by s tou kousavou zase přišel o všechny drápky

mauremys jsou prý hodné a podstatně rozumnější - že bych přešla na jejich chov? na burze jich vždycky mají jak nakakáno a nejsou drahé

že by mých 110 x 60 x 30 cm vodní sloupec na tři želvy (21cm, 15cm, 17cm) bylo málo?

nemyslím, mám podobně dimenzovanou nádrž, samozřejmě je otázka co by s nima udělalo pár kubíků vody v e větším jezírku.... Holt se najdou i individuální kousači, já se jich chtěl jen zastat, protože jsem u nich až takovou agresi nepozoroval, tudíž bych souhlasil s literaturou...ale netvrdím, že nemůže být. Jen to vzteklé kousání mi přišlo zvláštní ve vztahu ke krmení v určité době či pořadníku...spíš bych čekal, že buď želva kouše pořád, nebo vůbec a ne jen v jedné specifické situaci;-)

jinak Mauremysky mají na burze akorát BAR, a to caspiky, jinak jsem žádnou nepotkal? Nevím teda kde na burze, já se občas stavím v Ládví a Ostravě...

Jinak ad původní dotaz: Graptemys kohnii se už nějaký čas nevozí, ale sám nevím proč - patrně jsou pro zákazníky/chovatele zajímavější zelené Trachemys scripta scripta nebo troosti...Takže tam neporadím, jedině počkat až je zase někdo doveze, ale je třeba počítat, že to budou mimina.

Nelsonky vím, kdo má, akorát mláďata zatím nejsou. Mrkni do vlákna "pochlubte se svými želvími raritkami";-) ale tuším, že jsou sehnány v zahraničí (nevím jistě?), u nás jsem je nepotkal...

samozřejmě je otázka co by s nima udělalo pár kubíků vody v e větším jezírku

to se pozná, až bude na chatě hotové jezírko:)

graptemys kohnii - mimina ne, při mém štěstí to bodou zase samí kluci, stačí, že jsem na podzim koupila jednu falešnou samičku s pindíkem...

mauremysky od Bar - to budou asi nejspíš odchyt, nu, nevím, zda bych do toho šla - budou určo plné plísní!

nelsonky - už jsem měla v ruce samce, ale nakonec jsem ho nevzala a ted někdo nabízí - ale zase samce - bez naděje na to, že by časem byla samice se mi samce koupit nechce a bojím se, že by obtěžoval mé ,,nádherné" samice

bez naděje na to, že by časem byla samice

Tak naděje je vždycky, že, ikdyž já už pár let bezúspěšně hledám samici M. rivulata, asi se budu muset "víc snažit". jinak caspiky od BAru mám pár a tváří se být v pohodě, samec je teda trošku plachej, ale že by byly plné plísní bych neřekl. Projevují se dobře;-)

ze sýrie? ani jsem nevěděla, že tam také žijí, bůhvíproč jsem myslela, že jsou určitě z nějakých řeckých kanálů a louží - ale to už by asi neprošlo

no, u mě by přicházela v úvahu pokojová teplota paneláku, nebo zasklená lodžie, venkovní jezírko na chatě bohužel jen v létě o dovolené + společnost trachymisek

Zdar oběma, to zvíře v Robimausu, pokud se jedná tedy o to totožné, co o něm diskutujete, je jednak po rachitidě, krunýř není zdaleka rostlý, jak by měl u tohoto druhu být a druhak je tam opravdu šílená cena s ohledem na jeho "stav". Jinak cena za mimina se pohybovala v přepočtu na naše kolem 3000. Problém není v množení, počet vajec sice není velký, nicméně caroliny mají třeba tu výhodu, že je u nich známo uchovávání spermatu. Kupříkladu 0,1 Vládi Šejny snášela po sobě tuším 4 roky oplozená vejce, z nichž přicházela na svět mimina, aniž potkala samce. Problém je celkově asi v dovozu, připadá mi, že patří mezi ty želvy, co by je každý chtěl, ale nikdo je nechce dovézt. V Hammu k mání bývají běžně, vloni byli i u nás v inzerci nabízena mláďata T.c.c. a občas bývají k vidění mláďata T.c.major od kohosi z Moravy(resp. bývaly). Nedávno byla k sehnání snad čtyřletá ? T.c.triunguis 0,1 za poměrně slušnou cenu. Jinak při koupi od těch "maďarů" bych byl opatrný, aby ke zvířatům byl předán i patřičný dokument. To jsem já tehdy nevěděl. Obecně bych řekl, že byť nám připadají ceny vysoké, je dobře je akceptovat, skutečně drahé nejsou na to, jak "často" se s nimi lze setkat a jak "lehké" je získat nebo doplnit zvířata do skupiny.
Petrmed:nic se nestalo, myslel jsem, že jsi někde mimo virtuální realitu:-D

máte moc pěkné kousky

já je fyzicky budu mít až za necelé tři týdny (zatím buduji balkonový rybník) - fotky mi poslal majitel, raději bych sem dala až svoje fotky - i když asi je nebudu mít tolik do oranžova, samec má 22cm, je lépe vybarven než samice, ta má 20 a přes léto jsou zvyklé být s ostatními želvami v jezírku

jeto trochu mimo dotaz ale prý se sem nesmí vozit želvy rodu chrysemis nebo nekteré podobné /myšleno do eu/z důvodu introdukce do přírody, aktivita vznikla asi někde v itálii, tam se jim dobře daří a dokonce i kajmanky jsou v kladbě ,nevi otom někdo více, ne že bych plánoval nějakej import ale spíš jen tak ze zajímavosti .díky

tak jsem to našla - tu slavnou novou unijní legaslativu - a asi tady nikoho nepotěším - posudte sami:

http://209.85.129.132/search?q=cache:c30i38rSU3kJ: eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do%3Furi%3 DOJ:L:2009:110:0003:01:CS:HTML+trachemys+scripta+e legans+chrysemys+picta+dovoz&cd=7&hl=cs&ct=clnk&gl =cz&lr=lang_cs

či:

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do? uri=OJ:L:2009:110:0003:01:CS:HTML

od letošního dubna se do unie nesmí VŮBEC dovážet spousta zvířat - u některých to platí jen pro některá území, u některých to platí všeobecně, u želv je to asi 30 druhů a občas se to týká i FAREMNÍCH ODCHOVŮ - z těch známějších/dostupnějších jsou pozastaveny třeba sulcata, elongata,cuory, některé tereky, kinyxix...

nevím, zda to mají na svědomi Italové či jiní exprdi, ale kajmanek se to netýká:-)

nejde o zákaz, ale o POZASTAVENÍ DOVOZU - čili v praxi totéž

Jsem to prostudoval a za tím určo nejsou Italové, jasně se tam píše, že je to po domluvě s "domovskýmiů státy. Tj. Madagaskar (e.g.) se rozhodl, že nebude pouštět Uroplaty atd...navíc si myslím, že ta příloha je pouze v tom dubnu aktualizovaná, hromada druhů byla z konkrétních zemí zakázaná už dříve (právě třeba Uroplati se nesmí vozit už aspoń dva roky). Důležité je si všimnout, že zákaz dovozu je jen z určitých zemí a ty farmy jsou zakázány taky jen v určitých zemích. tj. zvířata z jiného státu se sem klidně dovézt mohou - tedy alespoň tak to chápu a vzhledem k recentním importů třeba pardalisek, to tak i bude...

Nerous - nevadí, je čas. Jen jsem zvědav, příliš mnoho dospělých jsem neviděl.
Krakem - Pokud vím tak opravdu platí zákaz pouze pro T.s.e.
Arutra - Pravda, když to tak vemu, tak i nelsonky mají slušné předpoklady přežít v jižnějších oblastech EU zimu. U mě zimují naplno a natvrdo.

Zakáz dovozu platí pro želvy nádherné neboli trachemys scripta elegans a dále (což se už tak neví) také pro želvy pestré neboli chrysemys picta picta, belli i dorsalis, poněvadž jsou schopné přežít zimu a želvy pestré by se u nás snad mohli i namnožit, aspon tolik internet. Nelsonek se zákaz netýká, literatura uvádí, že jsou náročné na teplo a tudíž se jich unie nebojí - zatím:-) nejsou zakázané ani další podruhy od trachemys jako troosti, scripta scripta atd.

Na želvy nádherné ani pestré ale není žádná občanka, takže jestli můj Flipo Nádherný bude co k čemu a budou malé želvičky, jsem zvědavá, jak bude Flipo dokazovat, že nejsou nelegálně dovozené z ameriky - leda tak skrze DNA za mý peníze:( Naše právo to každopádně nijak neřeší.

KHor: Zimují? To jako venku v bazénku navolno, nebo ve sklepě ve škopku - při jaké teplotě? (Také bych je dala zimovat.) Fotky vložím o prázdninách, dám sem také fotky ubikací - snad už to bude hotové.

Nerous - ve sklepě a škopku od cca října do konce března, stejně jako Testuda a T.s.e.. Tím vás ale nijak nenavádím, pouze jsem to zkusil a bez nejmenších problémů. Na druhou stranu Florida by se k nim chovala jistě poněkud lépe, proto si nemyslím že by se takové zimování mělo stát nějakým vzorem. Pár let potrvá než si to ověřím. Zjistit zda je to možné se mě nikde nepodařilo vyčíst, tak zkouším, podle návodu původního chovatele.
Zbarvení se jim mimo jiné výrazně zintenzivní po pravidelném a neomezeném přísunu pampelišek, kterých spotřebují neuvěřitelné množství a pobytu na slunci, ty mé bývaly také tmavší, zkuste.

Tak želvy mi dorazily - nelsonky jsou krásné, kluk a holka, hned druhý den jsem zpozorovala nesmělé pokusy o páření. Příští týden je nafotím a hodím to sem.

Ale mám VELKÝ PROBLÉM - mám dva nadržené samečky graptemys geographica (13 let a 4 roky) a podařilo se mi k nim sehnat dvě sexy samičky (4 roky a 8 let, takže to věkově krásně ladí) - jenže ty samičky jsou graptemys kohni nebo také někdy graptemys geographica kohni - je to jiný podruh, což vím teprve krátce:-(((( Samečci dělají svatební tance spolu a samiček si vůbec nevšímají. Můžou se vůbec množit, a má cenu to zkoušet? Dost mě to štve, protože tyhle dospělé želvy jsou téměř k nesehnání.

Na amerických stránkách jsem si našla, že graptemys má spoustu poddruhů, ale prodává se jich jen pár, protože ty nejzajímavější většinou žijí jen na určitých lokalitách. V přírodě se ale také někdy spáří podruhy, ne?