Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rhacodactylus ciliatus - snůška

Zdravím,
chtěla bych se zeptat jak poznám, že má ciliát v sobě vajíčka?
Včera při čištění terárka jsem našla rozbité vajíčko.Příště bych tomu ráda předešla a ráda bych zkusila vajíčko inkubovat.Díky za odpovědi.
Změna předmětu, původně: Rhacodactilus Ciliatus - snůška (halapremek) (halapremek)

loading...

U RC jsou vejce vcelku slušně vidět (samice dost změní tvar :-) ) Chce to tedy sledovat lezoucí samice, jestli jsou štíhlé, nebo zdali se jejich tvar mění. Ono ciliátí vejce přeci jen není zas až tak malinké, aby to nebylo poznat. Alespoň já jsem to nikdy nepřehlédl. Rozbité vajíčko? Jak rozbité?

No, samičky jsou před snůškou baculatější, ale mě se to na nich poznává dost blbě:-( Ideální je každý večer, jak azčnou aktivovat, sledovat. Samice pár dnů před snůškou začnou hrabat v substrátu nebo kladišti - do rána se to pak většinou tváří jakože nic, ale já je vždycky překvapím tak okolo jedenácté večer a jak vidím samici v substrátu, mám jasno:-) Samice taky často rády kladou opakovaně na jedno místo, takže když se podaří nenápadně vypozorovat kam klade, dá se pak jít více či méně na jistotu. Ale pozor, když se jí vejce seberou z toho místa dřív než ho definitivně zahladí a opustí, nejspíš půjde příště jinam, alespoň tak jsem to měl já...
Celkově záleží jak je terárko zařízené, pokud je to džungle s živýma kytkama, tak se vajíčka hledají blbě - já jsem skončil u teňoučké vrstvy štěpků na zemi (stejně asi vyměním za um. trávu) + miska s rašelinou a pískem coby kladiště - prostě jim nedávám moc na výběr:-)
Jinak samice kladoucca co 3 - 5 týdnů, takže u jedné samice se to dá celkem i spočítat, kdy začít dávat víc pozor...

rozbite? Ciliati vajicko je pomerne pevne. Ma kozovity obal a aby se rozbilo, muselo by se pouzit dost hrube sily. A bylo jenom jedno? To je taky divne. Vyjimecne osamocene vajicko naklast muzou, ale v naproste vetsine kladou po dvou. Pozor aby v ni nezustalo. Zvlaste predcasne pripustene samice s podobnymi vecmi mivaji velke problemy...

Zdravim!
Mne ciliati kladou do kvetinace s potosem a to presne po mesici (+- den). Samice je tak cca den az dva pred kladenim trochu nervozni a ,,podezrele se potlouka" okolo kladiste.
Pokud najdu 1 vejce mimo kladiste, tak je vzdy neoplozene a vetsinou ,,rozbite" (rozumejte vyschle a vetsinou vyzrane od cvrcku). Druhe je pak opet ve spravny datum v kladisti (k zamysleni pak zustava rozdilny datum kladeni opl. a neopl. vajec, ruku v ruce se schopnosti samice rozpoznat sterilni vejce, kt. je schopna se zbavit mimo kladiste bez dalsi investice jeji ,,drahocenne" energie).
S retenci snusek, o ktere mluvi JaBula, jsem u ciliatu nikdy problemy nemel (bohudik:) , ani u mladsich samicek.
H.

No vajíčko má asi 3 cm a leželo uprostřed terárka na zemi.A na jednom vršku mělo díru.No já je mám na ubrouscích.No já hlavně nemůžu ještě pořádně rozpoznat pohlaví, ale jeden se mě zdá ještě takový kulatější.Myslíte, že tam mám teda vložit misku se substrátem,pokud by v sobě ještě měla vajíčko, aby ho mohla snést?Jinak jsou rok staří.A co případně dělat zda v ní vajíčko zůstane a nebo zhruba jak dlouho ji hlídat zda v ní není a nemůže ho snést?
carda.retarda :>: a to máš snůšku pravidelně každý měsíc?

Rozhodně tam to kladiště dej, i v případě, že v sobě vejce nemá, tak pro další snůšku. Já osobně bych je ale ještě oddělil, rok je docela málo, ikdyž už jsou zvířata pohlavně dospělá. Osobně dávám ciliáty k sobě až když jsou 1,5 - 2 roky staří...

A na jednom vršku mělo díru

to spis vypada, ze ho prozral nejaky cvrcek. Je to mozne? Pobihaji Ti volne po terarku? JInak podobny problem (rocni samicky hynouci po nebo pri sve prvni predcasne snusce)nemas jen Ty. Ja se s tim nastesti osobne nesetkala (davala jsem k sobe zvirata vzdy az ve druhem a tretim roce - samice jsou ted obrovske), minimalne dva lidi v mem okoli (jeden navstevuje tp)o samice diky komplikacim s kladenim prisli. Takze kladiste urcite pridat, samici sledovat, vice dopovat vapnikem.

Každý měsíc ne,u mě přes zimu nesnášejí,i když jim nijak podmínky neměním.Začínají mi snášet v lednu a končí v září,ročně mají většinou kolem 8 snůšek.Lepší než miska je mít na dně terárka vysokou vrstvu vlhké rašeliny,najít vejce není problém.Párkrát jsem vejce zapomněl v terárku a mladí se vylíhli i tak.

Navíc ciliáti nechtějí na inkubaci žádný vedro, tak záleží jak to máte v bytě - třeba v paneláku by to mělo v klidu jít i "někde v pokoji", v těchhle dnech tam stěží bude míň jak 26°:-) (vzpomínky na usínání v panelákových 28° si teď v baráku nechávám ujít:-))