Prosím, poraďte
Dobrý den,
tři roky vlastním želvu žlutohnědou, samce. Vloni najaře prodělal masivní zamoření bičíkovci z rodu Hexamita, které bylo přeléčeno Entizolem. Od té doby je trus v pořádku... Nicméně se objevil další, velice vážný problém. Želva od května netráví. Co sežere (a je toho opravdu hodně), to z ní vždy druhý den ráno vyjde v takřka v nezměněném stavu. Je přiměřeně aktivní, ne apatická.
Problém samozřejmě řeším s veterináři, ale jsou bezradní. Prý se s tím nikdy nesetkali :o( Po vyšetření trusu, rentgenu i odběru krve jsme zjistili, že je želva "jenom" podvyživená (protože špatně tráví). Jako poslední možnost mi doporučují cestu za Prof. Knotkem do Brna.
Prosím, poraďte mi, jsem už z toho zoufalá. Setkali jste se někdy s podobným problémem?
Jinak krmím "zeleně", ale posledních 14 dní dávám rozmačkané granule s banánem a mrkví, aby se posílila. Zkoušela jsem i klíčky, ale je po nich šíleně nadmutá. Doporučili byste jinou stravu?
Moc Vám děkuju z jakoukoliv radu či poznámku, K.
o želvách vím prd, ale banány by se jim snad dávat neměli ne? > moc cukru atd ... ???
No, vet. mi právě poradili co nejhutnější stravu. Banány jí prý teď nemůžou uškodit. Já už doopravdy nevím...
Mrkněte sem. > http://tera.poradna.net/q/view/48599-co-je-to-za-z elvu
O těch banánech se tam taky pojednává. Proto jsem vám to napsal. Já vám bohužel nic víc neporadím.
Jen Vám popřeju mnoho štěstí a ať je ta vaše želva co nejdříve v pořádku!
Děkuju za snahu... Každopádně, toho banánu dostává jenom kousíček, aby se rozmočené granule spojili. Jinak jí "standartně". Každý radí něco jiného, včetně tzv. odborníků na plazy :o(
s jakými veterináři jste to řešili?
mě se osvědčilo, dávat oslabené želvě přesnídavku - ale zase platí, že v rozumném množství (podávala jsem banánovou nebo jablečnou s srdcem z ledového salátu - ten salát sice není ideální, ale ževák to na tuty sežral)
Osobně bych při tomto problému nedávala želvě přesnídávku, klíčky, banán, ani nic podobnýho. Vemte travní drn i s vlhkou hlínou a dejte ho želvě. Pokud se želva do hlíny pustí, mohlo by to pomoct. Pak je další možnost... dostat do želvy bobek od jiné želvy, která samozřejmě netrpí parazity atd. Nebo co také zabere... králičí bobek. Po pár dnech přijde výsledek... Pokud se tedy jedná opravdu jen o rozhozené zažívání. Držim palce
Děkuju Vám za reakce... Jsem z Hradce Králové, problémy řeším s dr. Ekrem (tady považován za nejlepšího odborníka na želvy), a teď i dr. Mašínem z Kutné Hory.
Salát jí opravdu dávat nebudu, ona totiž žere opravdu hodně a všechno, co jí dám, není třeba jí chuť povzbuzovat... A nad bobky se poradím :o)
Neměli jste podobný problém, tj. nestravení potravy?
Měla jsem právě stejný problém po léčbě pardálky ATB. Co do sebe dostala, šlo hned nenatrávený ven. Dlouhotrvající problém vyřešily ty králičí bobky.
A jak jste jí to dávala? Jedla i něco jiného? Jednorázově nebo vícekrát?
Ostatní prominou Musela jsem to prostě rozpatlat na lupeny pampelišky. Myslim, že dva dny po sobě... Chce to vypozorovat, jak se stav želvy zlepšuje.
A kdo Vám to poradil? Byl to králík domácí nebo zakrslý?
Domácí i zakrslý králík mají bobky stejné, věřte mi záleží an skladbě potravy, v tomto případě ale jde o mikroflóru, řekl bych...
Přesně tak Poradil mi to zkušený chovatel.
Dobrá, děkuju Vám a začínám shánět králíky :o)
Je to poměrně logické, entizol zničil střevní mikrofloru a proto želva netráví. Řešení je poměrně jednoduché : nechat želvu krmit se na výkalech nejlépe zdravé želvy stejného druhu, v nouzi i jiného druhu nebo nějakého jiného býložravce( králík, koza...). Doufejte, že není pozdě ono obnovení těch správných bakterií v střevním traktu chvili trvá.
Mě to právě logické nepříde, vloni na jaře byla přeléčena a po roce a čtvrt má problém? Za tu dobu se musela mikrofauna obnovit.
Spíš bych řekl, že došlo k částečnému poškození střev a teď k opětovnému zamoření, ale to by bylo patrné z rozboru.
Hexamity neziji ve streve, ac se z trusu vysetruji (pred kloakou dojde ke smichani obsahu strev s obsahem mocoveho mechyre, takze se tam daji najit). Jejich misto je ve vylucovaci soustave.
Hm, a co ostatní prvoci, Trichomony apod. veterináři to občas zaměňují ( alespoň u nás).
Psala jsem do Vaší poradny právě proto, že jsme s veterináři vyčerpali skoro všechny možnosti...
Čerstvý trus (i moč) byl vyšetřen ve veterinárním ústavu, vše v naprostém pořádku, invaze se tedy neopakuje, žádnou infekci ani parazity nemá. Játra a ledviny jsou taktéž v pořádku (ty prý hexamity rovněž osídlují).
Téměř celý rok byla naprosto v pohodě. Žádnou změnu v chovu jsem teď neudělala. Mám jenom ji. A navíc... Entizol je chemoterapeutikum, "vybíjet" střevní flóru by prý neměl.
Radila jsem se s vet ohledně bobků. Vůbec to nedoporučuje kvůli dalším rizikům nákazy. Navíc je želva značně oslabená. Každopádně mi poradil probiotikum Biolaps, doporučované pro králíky a reknvalescenční konzervu prokočky. Tu má přimíchávat do té kaše (tj. granule, mrkev, konzerva). Zkusím to, a pak uvidíme.
Pokud to nepomůže zbývá vyšetření střev (rentgen po kontrastní látce), jestli tam opravdu nemá nějaké poškození. Otázkou je, co by se s tím potom dalo dělat....
na vašem místě bych ještě zkusila veterináře z prahy - na plazi - a konkrétně želvy - jsou tam dobří tři (hnízdo, vopršálek, král)- dá se to vygooglit
žraní bobků a drnu trávy - co vím, to se želvám dává, když jim vychcípají v trávicím traktu nálevníci - takto se jejich kultura zase obnoví, děje se tak želvám někdy po zimování nebo při nějakém šoku (velká změna počasí apod.) a vy to zjistíte snadno - jejich trus strašně páchne (opravdu si toho všimnete), to ale asi nebude váš případ
kdysi mi jedna želva žlutohnědá také netrávila potravu, tak jsme v ní s vetem vybili (už nevím ale jak) všechny nálevníky apod., měla pak dietu, že jedla jen těstoviny a jiné věci (je to dávno, bohuže už si nepamatuji podrobnosti), které želvy obvykle nejí či ani nesmí, pak jsem jí dala bobek od zdravé želvy, želva mi vykadila dva krásné béžové bobky a druhý den na to s blaženým výrazem usnula - a už se neprobudila - pravděpodobně infarkt - to by se jeden pos...
(tu přesnídávkou jsem dávala celkově zeláblému želvákovi, ten ale problémy s trávením neměl)
toliko mé zkušenosti, přeji vám hodně zdaru, at to dobře dopadne.
Predpokladam, ze mate na mysli spis bicikovce. Nalevnici se u zelv sice nachazeji take pomerne casto, pokud je ovsem zelva nema, nic se nedeje. Naopak, s premnozenymi nalevniky (kdyz uz k nemu z nejakeho duvodu dojde) byva mnohem vic komplikaci.
entizol je chemoterapeutikum s metronidazolem, ktere ucinkuje jednak na sirokou skalu bicikovcu a ameb, ale i na nektere typy bakterii, ktere bezne strevo obyvaji. Nepozna ktere tam maji byt a ktere ne. Jejich vybitim chte nechte zpusobite nerovnovahu, ktera se muze projevit prave spatnym travenim.
to jiste. I kdyz clovek, co vi, ze hexamita existuje si ji s ostatnimi bicikovci splete malokdy (ma specificky tvar a pohyb). Nicmene naprosto stejne prvoky najdeme i u klinicky naprosto zdravych zelv. A to at uz se jedna o trichomonady (ne trichomony), retortamonady, monocerkomonady nebo hexamity. Velice casto plati, ze tito prvoci nejsou primarnim problemem ale jejich patogenita je nasledkem jineho patologickeho procesu (bakterialni, virova infekce, mechanicke poskozeni...). Kvalitu trusu a take mnozstvi bicikovcu ve streve navic dost ovlivnuje podavana strava, uvazuje se i o ostatnich faktorech v chovu (nocni poklesy, teplo od spoda...). Faktem zustava, ze pokud ma zelva rozhozene traveni, urcite nic nezkazite pridanim "zdraveho" trusu do krmne davky nemocne zelvy jak je doporuceno vyse, pripadne zkuste nektery druh probiotik, ktere upravi ph v travicim traktu (probican, microbion...).
Dalsi vec ke zvazeni - pri podavani sladkych veci, jako je ovoce dochazi ve streve ke stepeni cukru a tim k nerovnovaze ph, pri ktere se bicikovci nadmerne mnozi a mohou tropit dalsi neplechu. Je tedy otazka, jestli krmenim "vyzivnymi" vecmi zelve spis nepusobite tim vetsi strevni potize, ackoli to na prvni pohled vypada, ze zvyseny kaloricky prisun ji je ku prospechu. Osobne bych zkusila krome "osazeni mikroflorou" i dietu v podobe nejakych tuzsich lupenu s vysokym podilem vlakniny, pokud to jiz veterinar neudelal, nebylo by od veci zkontrolovat fci ledvin (ubytek hmotnosti muze byt zpusoben nejen ubytkem tuku ale i ubytkem vody v tele diky znicenym ledvinam - cimz se opet vracime k hexamitam...tedy pokud to opravdu byly ony.)