Bitis xeropaga, ....peringueyi, ...schneideri
Zdravim vsechny. Zajimaji me zmije, hlavne z tech nejmensich z Jizni Afriky. Neco jsem provrtal v netu, ...ale neni nad osobni skusenosti. Pokud nejake mate, "prilepte" je sem. Zajima me hlavne chov/odchov v terarku, zarizeni terarka. Muzete dat taky zajimave odkazy na webu. Diky.
...tak me napada, ze pripadne rozkrmovani mladych u posledne jmenovanych muze byt docela sranda , kdyz dospele samice maji v prumeru neco kolem 20 - 25 cm, uf uf uf
Co se týče infa ohledně malých Bitis, kontaktoval bych Dana Valentu - Viper.
Diky Premku
Není to tak strašný, oni mají třeba jen 2 mláďata, ale jsou proti maminám celkem velký, řekl bych klidně až 15 cm a jsou zmijácky macatý, takže to zas takový nitěnky nejsou.
Jinak když pohledáš v archívu AT, tak tam někde je článek (teda v tom archívu jen odkaz na ročník a číslo) o tuším Bitis cornuta od Jirky Trávníčka. Asi mám to AT i doma, ale nevím přesně číslo a ročník, zkusím to najít.
Diky moc "aligatore" Az to najdes a nebyl by v tom u tebe problem, napis sem to cislo a rocnik. Diky.
Je to roč. 38 (1995), č. 9, str. 38-40.
taky myslim ze takovej C.albolabris se bude rozkrmovat mnohem hure ...
co se týče rozkrmování-žádná sranda to není,mládata jsou opravdu titěrný -15 cm ani náhodou...ale mají relativně velkou hlavu a docela ochotně otevíraj tlamičky další problém je že jsou pekelně vzteklý s výraznými sebedestrukčními sklony....ke všemu tomu jsou dost náchylný na stres....
No, u B. cornuta těch 15 cm mají, ale ta je už trochu větší (oproti těm 25 cm prckům).
To bych viděl jako větší problém než malou velikost.
S dovolením trošku odbočím od tématu.
Chci se zeptat jak dopadl odchov B. worthingtoni
,o kterých jsi měl přednášku ve Varech?
Pokud to teda není tajné
Díky
Taky by mě to zajímalo
Mára
Není to tajné,16.6. se mi narodily 3 mládata Bitis cornuta po narození mněli cca 14 cm (máš pravdu krokodýle,ale jak jsi psal mají největší mládata ze všech "malých" bitisek pro srovnání-v mém chovu-caudalis 10cm peringuei 7cm) momentálně má největší 17 cm .
Worthingtona si potvora dává načas,jsem si skoro jistej že březí je,ale páření jsem neviděl takže nedokážu odhadnout termín porodu ....
Tak to gratuluju ,snad dopadnou i ty worthingtonky
Myslel jsem ,že má už porod za sebou.Na fotkách vypadala ,že už to bude co nevidět.
Mě se teď pářej nasicornisky ,tak doufám že to taky klapne
Ahoj, rád bych využil už existujícího vlákna k dotazu pro Vipera a případně další, kteří tyto zmije chovají. Zajímalo by mě, jak je to s nočními poklesy, přece jen na namibské poušti nebude přes noc pokojových 22. Uvítám jakékoli postřehy k chovu, díky.
dlouhodobě jsem choval nebo chovám caudalis,cornuta,worthingtoni a peringueyi- s nočními poklesy na pokojovou teplotu a neřekl bych,že by s tím měli problém -obecně jde ale o dost obtížně chovatelná zvířata,a jejich chov má dost ůskalí- u pouštních druhů je mj. problematická vyšší vlhkost vzduchu,i při pokojové (alespon v mém bytě) v zimním období to musím hlídat,jinak snadno může dojít k respiračním potížím.
Díky moc, s tou vlhkostí je to zajímavé, je relativní vlhkost do 40ti ještě únosná, případně jaké je řešení ke snížení? Jsou nějaká "největší úskalí" chovu? Jedná se mi konkrétně o peringueyi. Potřeba UV a napájení nejlépe mimo terárium, to je bohužel asi tak vše co jsem vyzjistil, moc toho není nebo neumím hledat