Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pořád trochu tápu v osvětlení

Ahoj, pořád trochu tápu v osvětlení u leguána v teráriu mám zářivku repti glo 5(tropické ter.) což by mělo být UVB záření a také žárovku SUN GLO která by měla dávat záření UVA a taky vytápí. Je tohle dostačující osvětlení pro Legoše, nebo je tam toho zbytečně moc? Díky za radu.
Milan
Změna předmětu, původně: LEGUÁN ZELENÝ (Kurt)

Mno, moc určitě ne;-) zářivka, pokud se ejdná o lineární, je jako zdroj UVB těžce nedostačující (Reptiglo), lze ji tedy použít jako osvětlení, ale s UVB nepočítat. Ta sunglo žárovka jako lokální zdroj tepla může klidně být, UVA má taky, to je pravda. Jako UVB zdroj doporučuju použít některou z MH výbojek, vyřeší se tím zároveň světlo i teplo...pro inspiraci o možnostech UVB zdrojů doporučuji pročíst:
http://tera.poradna.net/a/view/69243-mereni-zdroju -uv-zareni-z-13-12-2008-na-terabazaru-tsp

Obě jsou to směsové výbojky s tím, že Solar-Glo má cca poloviční výkon ;-) jak v příkonu tak ve výdeji UV (záleží kus od kusu -u solar...). Navíc SolarGlo je čína a Vitaluxky se vyrábí na Slovensku. Takže kvalitativní rozdíl obrovský! Pokud Vám nic nebrání v používání Osram Ultravitalux 300W tak na Solar Glo rovnou zapomeňte a kupte si Osramku. Popřípadě pořemýšlet nad jiným kvalitním zdrojem.

Díky moc za radu, je mi jasno. Musím ji urychleně koupit. Už jsou docela dlouho bez UVBčka. Jen ještě jak daleko dosáhne UVB z téhle výbojky?jde mi o to jak vysoko ji umístit nad plochu(plochy) kde se vyhřívají... Stačí jeden kus na terárium 150v x130š x70h? Asi Vás zahrnuju dotazy víc než je zdrávo, ale musím brát, dokud někdo dává(informace):-)Opravdu díky.

No mohl byh ji umístit teoreticky i nad terárko, mám nahoře větrací mřížku, ale aby pak nebyli opálení jak přes cedítko:-D, zapínal bych ji zhruba na 3hodinky denně a pak bych nechal jen výhřev a osvětlení takže teplota by se snad měla pohybovat v mezích. Z toho co jsem vyrozuměl, nemusím výbojku nikam přímo směřovat, stačí jen aby byla v dosahu těch cca 50ti cm od místa kde se sluní je to tak?

právě že moc velký oka nemá, to by tam strkala pazoury kočka:-Dzkusím ji tedy umístit do terária v té vzdálenosti od místa vyhřívání, jakou jsi mi doporučil. Dneska jí musím koupit. Mají tuhle Osramku třeba v baumaxu?nebo musim někam přímo do svítidel? jo a má klasickej závit? nebo potřebuju nějakou redukci? Ještě mi napadá jestli potřebuje nějaký startér jako zářivky, nebo stačí objímka a zásuvka?