Hans Esterbauer
Ekologická a etologická pozorování gekona Ptyodactylus hasselquistii
DATZ 1990: 43 (1): 26 - 30
Rod Ptyodactylus (Gekkonidae:Gekkoninae) zahrnuje 2 druhy: homolepis a hasselquistii. Pro rod jsou charakteristické do dvou vějířků uspořádané lamely na prstech; v rýze mezi dvěma vějířky leží značně vyvinutý drápek. Rozšíření od Maroka po V Pakistán, na severu po V pobřeží Středozemního moře a na jih po 10° sev. šířky.
Ptyodactylus hasselquistii dosahuje délky 93 mm; ocas má 26 - 31 přeslenů a nepoškozený dosahuje asi 82 - 100 % délky těla. Autor u asi 60 exemplářů chycených v Izraeli a Sýrii našel v 64 % regenerovaný ocas. Samečci se ozývají hlasem "ca-ca". Zbarvení hřbetu a boků je variabilní, od šedé, olivové, hnědavé a žlutavé po oranžovou, černou a bílou. Svrchu je tělo bíle tečkované. Gekoni ovládají značnou barvoměnu. Druh tvoří tři poddruhy, které jsou některými herpetology považovány za samostatné druhy:
Ptyodactylus hasselquistii hasselquistii má většinou nápadně oranžové zbarvení; lamely na prstech jsou malé; délka do 93 mm, ocas dosahuje 100 % délky těla a je tvořen 33 - 35 přesleny. Rozšíření od Akeba nejvýše 25 km severním směrem (Izrael).
Ptyodactylus hasselquistii guttatus má hřbetní kuželové štítky (tuberkuly) výrazně kýlnaté a poměrně malé; na přední noze žádné nebo nejvýše 10 tuberkulů; délka do 85 mm, ocas dosahuje 82 % délky těla a je tvořen 26 - 31 přesleny. Rozšíření v středním Izraeli, ostrůvkovitě v horní Galileji, Egypt, Sýrie a Súdán.
Ptyodactylus hasselquistii puiseuxi má hřbetní tuberkuly kónické nebo zakulacené, řady tuberkulů od ucha po ústní koutek, na přední noze 10 a více tuberkulů; poměrně malé oči; zbarvení tmavě zelené až téměř černé. Délka do 75 mm, ocas tvoří 84 % délky těla a má 27 - 37 přeslenů. Rozšíření od S Izraele přes Jordánsko, Sýrii a Libanon po Irák.
Životní cyklus druhu podléhá dennímu a ročnímu rytmu. Je rozšířen nezávisle na vegetaci do výšky 3500 m. V areálu druhu panuje mediteránní (Izrael) a kontinentální klima (Sýrie). Aktivita je denní i noční až do půlnoci; ráno opouštějí úkryty již brzy ráno. Nejvyšší aktivita byla zaznamenána při 35,5 °C; teplota 47,7 °C je pro gekony smrtící, při poklesu na 5,5 °C upadají do strnulosti. Aktivita v přírodě (Sýrie) je nejvyšší v VII a VIII, v IX/X se silně snižuje a od konce října jsou gekoni v úkrytu; objevují se od konce dubna do poloviny května. Od poloviny května do poloviny až konce srpna snášejí samičky v odstupu 3 - 4 týdnů dvojice kulovitých vajec s o 11 - 13 mm (puiseuxi) nebo 13 - 15 mm (guttatus) v nejvýše 5 snůškách. Samičky je lepí do prasklin ve skále, do malých jeskyněk a pod skalní převisy, kde panuje trochu vyšší vlhkost než v okolí. Inkubace v přírodě trvá kolem 65 dní, v teráriu 90 - 100 dní. Poslední mláďata v přírodě se líhnou v říjnu. Velikost (puiseuxi) 26 + 20 mm; po přezimování dosahují délky těla 45 mm; samci dosahují za 1? až 2 roky délky těla 70 - 80 mm. V přírodě loví můry, drobný hmyz a plže