Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agkistrodon contortrix contortrix chov

Ahoj chtel jsem moc poprosit o radu pri zacatku chovu jedaku, hady chovam uz skoro 5 let, zaclo to jako asi u vsech, boaedoni, guttky, lampropeltisky, boa, regiusky, ale posledni 2 roky silham po Agkistrodon contortrix contortrix, a jeste par jedovatych...ale chtel bych zacit s timhle...myslite ze to je dobry napad? nejake rady do zacatku? precteno mam dost clanku i dnes jiz ne moc rozsirenych knih :) ano tech "analogovych" co se daji vzit do ruky...:)...ale kazda zkusenost potesi a pomuze...diky moc b

Jednu dobu jsem ho mel ale bohuzel jen jednoho jedince ... myslim ze s rozkrmenym hadem by nemel bejt problem ... nejaka rada do zacatku? nenechat se kousnout :-D ... jinak kdyz mas precteno tak myslim ze vis o podminkach chovu atd... tak to snad tady ani nemusime rozepisovat ... toxicita je ze vsech hadu rodu Agkistrodon nejmensi ale neni zanedbatelna ... http://tera.poradna.net/a/view/64338-ustknuti-plos kolebcem-a-c-contortrix

ani v tom bych nevidel problem ... sice nektery jedinci na haku nechtej moc drzet, ale jedina manipulace s nim bude pri cisteni teraria nebo vymene vody ... zdravi hadi v dobrych podminkach se svlekaji v celku... takze bych to videl jen koupit si nejakej box do ktereho agkistrodona odchytis a zavres po dobu cisteni ... a teoreticky pokud clovek nedela kraviny a manipuluje s hadem jen v potrebnych pripadech s rozumem tak se nemuze nic stat ...

Že dokáží, když jim ,,jebne" lítat po terariu jak zběsilí, je sice fakt. Zažil jsem tyhle jejich ,,nálady" za dobu co je chovám (od poloviny roku 2005) celkem 2x. Ammodytky co jsem v minulosti choval (meridionalisky) mi nikdy nic takového neudělaly, nehledě k tomu že si myslím, že ammodytky by toho ani nebyly schopné (možná se pletu). Ale tady si prostě myslím, že je důležité pochopit a respektovat tyhle ojedinělé úlety jednotlivých zvířat. A pokud už se tak stane, že jsou některý den nervoznější, nechat je ten den prostě na pokoji a nerušit je zbytečně.
JInak naprostou většinu dnů v roce jsou ploskolebci absolutně pohodová zvířata, se kterými jde krásně pomocí háku manipulovat. V průběhu chovu si zvykají na určitou manipulaci ze strany chovatele, stávají se vůči chovateli poměrně apatičtí. Kolikrát to svádí až k lehkomyslnosti je vzít do rukou. Raději to ale nezkoušet. Takovou mám tedy zkušenost s nominátama contortrixů, slyšel jsem že laticinctus bývají nervoznější. To ale nevím.
Obdobnou zkušenost ale mám u cerastesek. Celoročně se dá říct to jsou pohodová zvířata, obvykle leží netečně v písku a na okolí zdánlivě nereagují. Za den projdu okolo jejich teraria X krát, a nic. Pak přijde jedna chvíle kdy projdu okolo terarka, a jedna z nich (mám jich 5 kusů) začne klasicky na cerastesky nervozně třít šupiny o sebe a dělat výpady proti sklu. Nevím co ji v tu chvíli konkrétně tak nas..e, každopádně je lépe ji nechat v tu chvíli na pokoji. Je zajímavé že takhle se v tu chvíli na..re vždy jen jedno zvíře. Nevím proč se to stává :-(.

Taky hezký-gratulace.
O co víc se mi letos povedli ploskouni A.c.c. (15 krásných kusů),
o to víc jsem letos dojel na Sistrurus miliarius barbouri (13 krásných ale mrtvých mláďat:.().
Nevím čím to, pravděpodobně jak psal už před časem (tuším že p. K.Abelovský) - důsledek inbreedingu.
No, každý den není posvícení.
Myslíš, že to mohlo být způsobeno tím, že samice byla po celou dobu březosti až do vrhu mláďat společně v jedné nádrži s chovným samcem? Že mohla být rušena? To je asi blbost, nebo né?

Občas se to stane, to je sice pravda, ale stejně si myslím, že to vždy má nějaký důvod. Sice jedy nechovám, ale to samé se mi stalo u třípruháků. Vím, že chřestýšci žijí na východě USA a třípruháci na západě a v Mexiku a že obývají jiné habitaty, ale určitou souvislost by to mít mohlo.Předloni vrhla moje charina dvě plně vyvinutá mláďata, jedno mrtvé, druhé žilo pár hodin a jedno neoplozené vejce. Hledal jsem různé důvody, hlavně jsem podezříval špatné zimování. V Hammu jsem o tom diskutoval s jedním německým chovatelem lokalitních třípruháků, který i některé lokality sám navštívil. On mi na to bez váhání odpověděl, že za to může vysoká teplota, dříve s tím měl prý také problémy. Do té doby, než právě navštívil jejich životní prostředí. Tvrdil jsem mu, že se samice pravidelně vyhřívala a vypadala spokojeně a proto jsem tam tehdy nechal 25W bodovku namířenou na břidlici. Na to mi odvětil, že to je jejich přirozenost a že by se asi vyhřívala i kdyby se tam měla upéct. Zároveň, ale upozornil na to, že vyhřívací místo je nezbytné, ale aby byl ve zbytku terária dostatečný teplotní gradient, což může být problém hlavně v bytech v současných horkých létech. Letos jsem tam nechal 15W a úspěch se dostavil i v přítomnosti samce.

Taky by jsi se mohl Štěpáne pochlubit nějakou fotkou;-)