Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Olupování suché kůže

Ahoj, mám sinaloeku a zjistil jsem, že na pár místech se jí jakoby olupují šupiny. Není to nic hlubokého, jen ta svrchní vrstva. Stará kůže to není, jelikož poslední svlek měla v pořádku a šupina bez té svrchní vrstvy je matná. O moc lépe to nedokážu definovat a raději přidám foto. Nevíte, jak to vyřešit? Mě napadlo zvednout vlhkost, ale raději počkám na Vaše názory. Mockrát díky

Stáří hada 1,5 roku
Teplota v teráriu pod světlem je 30°
V chladné části, kde přebývá je 23°
Vlhkost u korálovky změřenou nemám, jelikož má místo s rašeliníkem
Jako podklad je rašelina s pískem

Svlek kupodivu vypadal v pořádku, hlavu klidně můžu vyfotit až budu doma, ale ta vypadá úplně v pořádku a normálně. Na fotkách to není, ale zahlédl jsem, alespoň podle mě i olouplou celou šupinu.
Jinak hadici vyndavám párkrát do měsíce a teď o prázdninách je fakt, že jsem ji od svleku na ruce neměl. Takže nemůžu soudit, jestli to měla hned po svleku, nebo ne.

Máš pravdu, nesvlečená kůže to není. Stejný jev jsem pozoroval u svých hadů N. kaouthia, B. dendrophila. Celá šupina (někdy více) je podstatně tenčí a bez pigmentu. Proč k tomu dochází je mi záhadou, nejspíš během svlékání nebo pohybu po teráriu došlo k oddělení vrstvy kůže nesoucí pigment. Hadí kůže má velkou regenerační schopnost, tudíž během několika svlékání nebudou již poškozené šupiny na těle hada viditelné. Otázkou je, jestli se někde po těle časem neobjeví další.;-)

Když si pořádně prohlížím ty fota, tak to má ta užovka na víc místech a i ty šupiny samotný jsou divný. Já mám právě tu zkušenost, že se mi jednou o dovolený zrovna Lampropeltiska nesvlíkla a já si toho nevšiml - na první pohled to vypadalo stejně a nakonec jsem musel nechat píchnout AD k vyvolání dalšího svleku. Na xichtě té užovky to ale bylo jasně poznat, proto jsem chtěl raději kouknout i na hlavu/oči.
Každopádně bys nemusel nic zkazit tím, že ji dáš do terárka na den mokrej froté ručník nebo několik hodin zavřeš do kýble s teplejší vodou (samozřejmě nenechat vystydnout). ?
Samozřejmě nic netvrdím.

Řekl bych že to nic není. Podobná věc se mi už taky několikrát stala. Nevím z čeho se to občas stává.
Extrém asi u mne byl koncem 80-tých let (tehdy jsem to popisoval v článku ve Zpravodaji). Měl jsem čerstvě natřená terária latexem (tehdy běžně užívaný nátěr v terariích), a tam mi došlo k takovémuto ale masivnímu olupování celých okrsků kůže u guttát. Hadi byli pak na omak jakoby ,,pogumovaný". Když se tehdy dostavila ještě sr.čka a zvířata přestala žrát, vypadalo to s nima hrozivě. Po přemístění do celoskleněné nádrže bez nátěrů, a podání dle doporučení veterináře masivních dávek vitamínu B-komplex se jejich zdravotní stav rychle upravil do normálu.
I když je latex jako nátěr vodou ředitelný dodnes uznáván za ekologický, mám o tom své pochybnosti. Tehdy jsem celou věc řešil s MVDr.Pavlem Bartákem (SVÚ-Jihlava).
Doporučuju dát hadům B-komplex draže (per os, klidně i opakovat po týdnu). Ten mi vždy perfektně pomohá při tomto svrchním odlupování skeratinové vrstvy kůže. Už po prvním svleku uvidíš znatelné zlepšení povrchové struktury postižených šupin, a po několikerém svleku postižené šupiny ani nenajdeš.
Prostě B-komplexem se nedá nic zkazit ;-).