Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chameleon nemocný

Dobry den,
prosím o radu mám měsíc chameleona, který nevystřeluje jazyk. Je zakoupen z terária, kde byl se samicí.Chtěla jsem se zeptat, zda se nemůže jednat o stesk , popřípadě co s tím dělat. Krmím ho pinzetou. Vitaminy dostavá. Děkuji za radu.

Může to být vrozené ...nebo nedostatkem světla v terárku ...pokud je terárko málo světlé tak se chamičovi blbě loví a namáhá hrozně oči ...až mu časem docela odejdou ...Naopak to nemusí být vůbec vaše chyba ...také mám doma jednoho samce který nestřilí už od malička ..zřejmně nějaká vrozená vada jazyka .

Nedostatkem světla?mohl byste mi prosím napsat, čím svítíte svému chameleonovi vy? Je možné, že mám pro něho nevhodné světlo, protože má v poslední době stále častěji přivřené oči. A také jak ho krmíte?Já ho krmím pinzetou, vždy jednoho až dva cvrčky jednou za dva dny. Dávám mu i kousky melouna a jablkam které se mu někdy podaří samotnému sníst. Děkuji moc za odpověď.

Jednoho až dva cvrčky jednou za dva dny? To si myslím, že je nedostatečné! Já dávám při jednom krmení 8-10 cvrčků, krmím většinou obden. Záleží samozřejmě také jak je chamík starý... Ohledně svícení, já mám UVB kompaktní žárovku + 60w klasickou, terárium stojí kousek od okna, takže světla je dost. Záleží také na velikosti terária...

Klasicka aviatiminoza u chameleonu.Zpusobeno nedostatkem vhodnych vitaminu, spatnym osvetlenim atd. Vetsinou nevratny proces, ktery se pouze prodluzuje...

Ohledně svícení, já mám UVB kompaktní žárovku + 60w klasickou, terárium stojí kousek od okna, takže světla je dost.

Ad tohle: Kompaktni zarovky nemaji (aspon co je mi znamo) temer zadny vyuzitelny podil vhodneho UV zareni. Tudiz zbytecne. Z Vaseho pohledu je v terariu mozna svetla dost, nicmene, dulezite vlnove delky nikoliv. Otazka je, zda doplnujete synteticky D3, pak by se mohlo chovat i takto. Pokud ne, zadelavate si taky na problemy..
Edit: umisteni u okna je take diskutabilni. Z hlediska slunecnich paprsku je totalne bezvyznamne, neb jak znamo, sklo filtruje temer veskere UV zareni ktere potrebujeme. A za druhe muze lehce dojit k prehrivani teraria v letnich mesicich, coz je pomerne kratkodoba likvidacni zalezitost

Pokud je zase mě známo, tak kompaktní zářivky vylučují UVB záření (sice ne moc, ale vylučují), ale bohužel jen zhruba do 5-10 cm. V těchto místech mám větev a chameleon se na ni pravidelně "sluní", zatím nebyl nejmenší problém... Jinak u okna ho samozřejmě nemám kvůli UV záření a o přehřátí se také nebojím (slunce přes den pálí na druhou stranu paneláku). Jinak vše kontruluji teploměrem a na léto dávám slabší žárovku...