Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno taxonomie

Nikde jsem to nenašla takže teda moje velké dilema:
Třída: Plazi - Reptilia...to je vpohodě
ale teď mám problém: šupinatí: je to podtřída, nebo řád? (v každé knížce to mám jinak...)
ještěři: jsou podřád, nebo řád? a latinsky: Sauria, nebo Lacertilia?
hadi: (podřád nebo řád?) a latinsky: Serpentes, nebo Ophidia?
Je tedy taxonomie "spráná" a "špatná", nebo je prostě víc možností?

Jsou tedy přípustné obě varianty?

Ano a mnohé další, záleží na stupni konzervativnosti a stupni poznání. Jsou to různé náhledy na tutéž věc, které se stejně neustále mnění podle posledních výzkumů. Nikde není striktně psáno, co a jak musí nebo nesmí být, jsou to jen určité méně či více povedené pokusy uspořádat přírodu do šuplíků. Kde jsou hranice poddruhu, druhu, rodu (podrodu, nadrodu), čeledi (podčeledi, nadčeledi)... je občas poněkud nejasné. Řekl bych, že jediná opravdová jistota jsou třídy.:-)