Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zelvi vajicka

dobry den,potrebovala bych poradit-cca pred mesicem sem dala do inkubatoru vajicka od elegansek.je to obycejne udelany inkubator-akvarko s vodou,uvnitr topitko s termostatem a nadoba spiskem,kde jsou vajicka od vodnich zelv.teplotu sem mela nasatvenou na kolem 30stupnu.vsechno 14dni fungovalo jak ma ,ale pak se mi vyparila voda i teda presto ze to bylo uzavrene a vyplo topitko.dalsich 14 dni jsem to bohuzel nechala bez tepla,bylo tam sand okolo 15stupnu.nektera vajicka uschla,jina byla uplne scvrkla a nektera tak napul scvrkla,no a jedno ktere se mi zdalo uz spatne jsem rozpitvala a ejhle bylo tam 1cm velke mlade.bylo ruzove nepachlo.tak nevim jestli sem ho timto nezabila nebo uz nebylo mrtve diky tem nizkym teplotam.zloutek okolo nej byl takovi ztuhli a taky nepachl nak.chtela sem se timto zeptat zda muze zarodek ,ktery ma treba 14dni teplotu 15stupnu zahynout nebo se jenom zpomali vyvoj ale nezahyne.dala jsem opet vsechno do provozu -/jsou tam jeste 4 vajicka /a uvidime co bude za mesic.predem dekuji za odpovedi

ale pak se mi vyparila voda i teda presto ze to bylo uzavrene

Tak není od věci občas zkontrolovat stav a dolít, voda se samozřejmě může postupně vypařit i minimálními otvory

a vyplo topitko

Jak vyplo? Spíš se rozbilo, ne? Jinak se topítko samo nevypíná (myslím kromě vypnutí termostatem).

dalsich 14 dni jsem to bohuzel nechala bez tepla,bylo tam sand okolo 15stupnu

15 stupňů je samozřejmě hodně málo (ovšem nechat je v tom 14 dní...), ale ještě by to nemusela být konečná, což ovšem byl spíš tento problém:

nektera vajicka uschla,jina byla uplne scvrkla a nektera tak napul scvrkla

Nízká vzdušná vlhkost v době, kdy se vypařila úplně voda, způsobila zřejmě vyschnutí vajíček a úhyn zárodků.

zloutek okolo nej byl takovi ztuhli

To by tomu napovídalo, u zdravého "živého" vejce je žloutek i bílek tekutý.

chtela sem se timto zeptat zda muze zarodek ,ktery ma treba 14dni teplotu 15stupnu zahynout nebo se jenom zpomali vyvoj ale nezahyne

Zahynout nemusí, ale samozřejmě záleží na druhu.

dala jsem opet vsechno do provozu -/jsou tam jeste 4 vajicka /a uvidime co bude za mesic

Zřejmě nic, předpokládám, že vyschla všechna vejce.

topitko se skvarilo na sucho bez vody,coz me prekvapilo ze vubec jeste funguje..2 vajicka jsou scvrka-gumova,dalsi 2 kulata,po prosviceni tam jsou zilky a neco tmaviho,asi zarodek to bude.jsou to vajicka T.S.E.-tak nevim jak ony to maj s tou odolnosti.budu to vic hlidat,je to prvni zkusenost ,tak se ponaucim s chyb.dekuji

tak jo,snad budou zive.tu co jsem bohuzel "vykuchala " z vajicka,tak byla asi taky ziva-byla ruzovoucka,nic na ni nebylo zkazenyho,jenom ten zloutek byl zhutneli,tak nevim...takze ted potrebuji hlavne teplo a vlhko,vidte?teplotu mezi 27-30?pri te 30 se to trosku urychli?nebo kolik muzou mit maximalne stupnu?diky

maximum tak 32 st./ minimum tak okolo 24 st., stálé vyšší teploty samozřejmě inkubaci popoženou. Osobně preferuji u zvířat ze subtropů a hlavně mírného pásma, která zahrabávají vajíčka do mělčích hloubek (do 20 cm) střídavé teploty den/noc 30-32/22-26. Ale podobný "úspěch" mívají i víceméně stálé teploty okolo 29 st.

Lepší by byl nějaký jiný substrát, ale v podstatě by to šlo i takhle. Jen bacha ať písek není úplně mokrý (jen vlhký asi jako písek na bábovky:-)). A ještě mi prosím Tě vysvětli, jak to, že tak vysychá? Máš to celý (písek z vejci) zavřený v plastové krabičce? Já nemusím dovlhčovat skoro vůbec.

no mam to v truhliku,je pravda ze ten prikryty nemam,jenom mam zakryty to akvarium.ted jsem prosvecovala vajicka a ve dvou jsou sto pro mimina.mam pocit ze jsou vetsi nez pred temi 5dni.je pekne i videt hlavicka i telicko-2cm-jsou ale mirne propadla,zlepsi se to tim vlhkym substratem?narovnaji se?je tam ted 29stupnu .tak jeste tak asi mesic co?

jsou ale mirne propadla,zlepsi se to tim vlhkym substratem?

Zase se to nesmí přehnat, substrát nesmí být mokrý, spíš bych ten truhlík přiklopil kouskem skla nebo plastu, aby tam ta vlhkost o něco vyskočila. Pokud by se ti na tom skle kondenzovaly kapky (záleží na způsobu vyhřívání), tak je lepší vajíčka zahrabat do substrátu úplně nebo je překrýt např. trsem rašeliníku, aby voda na vajíčka neskapávala.

tak jeste tak asi mesic co?

Tak může být, ale to poznáš.