Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UV-B LED???

Nahodou jsem nasel clanek o UV-B LED = preci jen takove neco je, mohlo by to mozna byt zajimave:

http://www.fotonmag.cz/zajimave-vyuziti-led/ultraf ialove-led-umozni-pestovani-zdravejsiho-cerveneho- salatu/

Pro vypěstování červeného listového salátu s antioxidanty použili výzkumníci výkonné světelné diody vyzařující v UVB spektru (vlnová délka 290-320 nm).

- nejspis to ted jeste bude spatne sehnatelne a cert nevi za kolik, ale do budoucna...

Pod UV LEDkama už prý holanďani pěstujou i orchideje a hlavně samozřejmě trávu. Dokonce lze sehnat ledka s UV, u kterých si můžeš přímo vybrat požadovanou vlnovou délku - což je fakt mazec (netuším, jestli to není ještě na bázi prototypu).
S tím, že se už teď vyrábí ledka který mají RA 98 (Phillips Luxeon) bude za nedlouho možnost si sestavit svítidlo z LED diod, který bude mít super světlo a UV dohromady...a třeba 30W :)) (pro mini druhy plazů)
Akorát elektřina bude 2x tak drahá, takže to vyjde nastejno. :-)

hmhm, hledal jsem dnes po netu jestli jde nejaka UVB LED sehnat u nas, a nic nenasel :-/ Pri ucinnosti dnesnich LED a faktu ze by to byl vlastne jen UVB zdroj to muze byt pro nas teroristy...eee...teraristy zajimave.

(cizi stranky o pestovani marjanky za pomoci UV ledek jsem samozrejme nasel... pekne jim to roste. :-) )

UVB ledky, pokavad je mi znamo, bohuzel zatim nikdo ani neanoncoval, ze by byli, rozhodne nejsou komercne dostupny. UVA jsou vcelku bezne k dostani, ale hodi se akorat na bankovky, pripadne desinfekci vody pro maly akvarka a jine podobne podivne aplikace.
K pestovani cehokoliv je UV svetlo k nicemu. Kytka "zere" cerveny a modry svetlo, zeleny je ji putna, spekuluje se o infra jako indikatoru smeru, kudy ma kytka rust(ale opet, fotosynteticky neaktivni). Ve spojitosti s hulenim se koumalo, jestli UV kytku nedrazdi k produkci vetsiho mnozstvi pryskyrice, takova samoprodukce opalovaciho kremu, ale pokud vim, nikdo neudelal hodnovernou studii. Rozhodne kytka neporoste lip diky UV(ABC).

rozhodne nejsou komercne dostupny

UVB ledky samozřejmě jsou už nějakou dobu komerčně dostupné...když budeš chvíli hledat, můžeš koupit. Když budeš chtít, můžeš si za pár tisíc dolcků nechat sestavit celej panel UV LED, stačí kreditka...

K pestovani cehokoliv je UV svetlo k nicemu

Tak to už docela delší dobu neplatí ;-), např. pěstitelé orchidejí používají teď čím dál častěji místo sodíkovek nebo obyč. halidů třeba Bright Sun výbojky, právě kvůli jejich UV emisím - výsledky jsou docela zásadní.

se treba i dockame neceho zajimaveho za prijatelnejsi ceny

5-10 let a bude to za pár šušňů :-D