Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varanus exanthematicus chov

Dobrý den chtěl bych se zeptat na chov toho to nádherného varana chtěl bych sním poradit.jak velké terarko pro jeden kus a jestli bych mohl dát hned mládě do terária 120x60x80 . Děkuji

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zdravím, měl bych dotaz na vhodný substrát k mým účelům. Chtěl bych varanovi umožnit vyhrabání nory…
Karlík 01.08.2014 23:14
Karlík
Pokud budeš správně krmit a svítit, tak ti to 100x60 nevydrží ani rok, myslím, že u varanů je lepší…
Hroznak 02.08.2014 14:16
Hroznak
no právě...u nich cokoliv těžšího položit na substrát je akorát o tom, najít pod tím dříve nebo pozd…
Aurifer 02.08.2014 15:33
Aurifer
Mě jen zajímalo, jaký substrát by jste doporučili, ostatní co s tím souvisí si chci vyzkoušet podle…
Karlík 02.08.2014 22:29
Karlík
Ahoj. Proti gustu žádný dišputát. Jen pokud mohu malá technická.Jestli uvažuješ o trochu větším terk…
Petrš 03.08.2014 08:52
Petrš
Bohužel tak obrovskou ubikaci mu poskytnout v aktuálních prostorách nemůžu (to až jednou budu bydlet…
Karlík 04.08.2014 21:51
Karlík
Ahoj. Je dobré,že studuješ i detail tak by to mělo být.V tom případě se pokusím trochu objasnit tent…
Petrš 05.08.2014 10:11
Petrš
jak to tak čtu, tak Karlík se ani neptá, co a jak. On si někde něco přečet, tak to tak chce udělat a…
Aurifer 05.08.2014 11:37
Aurifer
Já se vůbec nehodlám pokoušet o biologickou rovnováhu, to jsem napsal jen výtah toho, o čem referuje…
Karlík 05.08.2014 21:42
Karlík
Asi tak pořád je lepší když se ptáš a studuješ,než kdyby jsi ho prd do něčeho a na něco co bude fujt… poslední
Petrš 06.08.2014 08:30
Petrš

Zdravím,
měl bych dotaz na vhodný substrát k mým účelům. Chtěl bych varanovi umožnit vyhrabání nory celkem podle jeho představ, inspirovalo mě video na které přikládám odkaz watch , máte někdo prosím zkušenosti nebo alespoň rady jak namýchat substrát?

Moje terárium není ještě pro dospěláka, plocha 100x60cm (tak to ještě nebude moc fuška) a pod terárium chci dát nevyužity akvárium o objemu 200L plny onoho substrátu, předpokládám, že se to bude chovanci líbit a pak bych zkonstruoval velké terárium, kde by se již předem počítalo s vysokou vrstvou substrátu.

Napadá mě jako základ celkem kdejaká zemina ze záhonu nebo pole, k dosažení požadovaných vlastností možná trochu jílu nebo naopak písek, rašelina. Předem díky.

Pokud budeš správně krmit a svítit, tak ti to 100x60 nevydrží ani rok, myslím, že u varanů je lepší je dávat už do velkého terárka, nevšiml jsem si, že by je to stresovalo a člověk si ušetří dost práce :-)
Silná vrstva substrátu je fajn nápad, ale jak píše Aurifer, nedá se to kontrolovat a je pak problematické i umisťování další dekorace, jako jsou třeba kameny atd. které varanům také prospívají. V těch videích na youtube je často vidět, že je dekorace položená rovnou na substrátu, ale to je vzhledem k jejich nápadům a hrabavé aktivitě špatný nápad.

no právě...u nich cokoliv těžšího položit na substrát je akorát o tom, najít pod tím dříve nebo později přimáčklého varana. Já u nich měla všechno připevněné na fest, aby s tím nemohli hýbat a podhrabávat to. Nějakou vrstvu substrátu měli aby mohli hrabat, ale úkryty zásadně umělé- betonové nory s deklem. Ty totiž mohou být zakryté substrátem, ale dospělí varani když chytí hrabací rapl, tak to stejně celé překopou a nic co není uplně na pevno tam není bezpečné nechávat, protože jsou si schopní tím akorát ublížit.

Mě jen zajímalo, jaký substrát by jste doporučili, ostatní co s tím souvisí si chci vyzkoušet podle sebe. Pak mu noru můžu teoreticky klidně zničit a udělat manipulovatelný tunel stejného tvaru, hloubky,... ale myslím, že takový hladový varan se dá na žrádlo kdykoliv vyhnat i z té "nepřístupné nory".

S velikostí terárka nemám strach, varanovi se udělá větší (aspoň teď s taháním hlíny nebude taková fuška jako do konečné velikosti a tahle ubikace se samozřejmě zase naplní jinými chovanci .

Nebezpečnost kamenů mi taky nedělá starost, má tam akorát kachle, ktery bez problému nadzvedne a nějaky větší šutry jsem zatím neplánovl, ale to se nahradí policí ve výšce substrátu na které budou kameně.

Ahoj.
Proti gustu žádný dišputát.
Jen pokud mohu malá technická.Jestli uvažuješ o trochu větším terku později třeba 3×1,5 m podlahy bude to hafo substrátu.
Tihle varani nejsou zrovna specialisti konstruktéři nor= jak píšou ostatní podhrabou kde co a je jim to fuk.
Je třeba upozornit na: hlavně pro tebe 2 důležité věci=
ve volné přírodě většinou noru získají při honbě za potravou již VYBUDOVANOU jen si jí trochu upraví(prosím nezaměnovat nádrže a volnou přírodu).

To znamená pro tebe= i kdyby se ti povedl namíchat substrát soudržný bude tu hrozit =
že při hloubení příjde o drápy!
dále pokud bude tvořit noru od začátku tak počítej s tím,že se sám zahrabe(v dostatečné vrstvě substrátu) no a to je 2 problém když tě ze substrátu nevyleze třeba 10 dní bude ho v té haldě docela problém najít.

Když se podíváš na videa většinou z toho substrátu čumí roura=umělé nory=mohu jen doporučit.
A nebo díra někde v tera (většinou ve dně) naplněna substrátem a pod další menší nádrž to jsou ale hnízdní budky pro "hraboše" zde nehrozí ovšem to,že to nebudeš moci bezproblémově kontrolovat.

Bohužel tak obrovskou ubikaci mu poskytnout v aktuálních prostorách nemůžu (to až jednou budu bydlet ve svým), do té doby mu bude jako konečná velikost dopřáno akorát pod postelové terárium cca 2x1m + nějaky venčení a snad i letní terárium na zahradě, ktery by bylo královsky, ale s mojí rychlostí...

K mému původnímu dotazu, proštudoval jsem stránky na které odkazuje autor videa na odkaze v mém prvním příspěvku a má tam uvedeny co použil, cituji: "for most of our varanids and leopard geckos we use a 50% sand, 25% compost, and 25% dirt/topsoil mix." Ono chovateli nejde jen o soudržnost substrátu, ale v teráriích se snaží dosáhnout nějaké biologické rovnováhy, strká tam záměrně plno bezobratlýho edafonu + několik stovek nymf dubií jako odklízecí jednotku a ti gekončíci prej celej den rejdí za potravou a jsou tak mnohem vitálnější, pro fungování je třeba 24 stop substrátu. To jen když by někdo hledal podobny informace. S nějakou trubkou jako základem nory počítám.

Ahoj.
Je dobré,že studuješ i detail tak by to mělo být.V tom případě se pokusím trochu objasnit tento problém.
Vše si již ze školy nepamatuju je to 30 let co to nepotřebuji tak ti dám +- autobus návod a pak si v případě zájmu najdeš.

Já jsem před léty řešil něco podobného u "bratranců" stepáků nutno podotknout,že je kus od kusu měl jsem 4 pohromadě a z toho hrabali intenzivně vždy tak 2 a ti druzí 2 jen přemistovali po změně substrátu hrabali tamti 2 a ti co hrabali jen přemistovali=tím chci říci jen to,že stepáci žijí na poměrně dlouhém pásu země a v případě importů mohou pocházet ze zcela odlišných lokalit s různou strukturou půdy.

Ták dost keců a konkrétně:

Stepák se může setkat se zemí=aridisoly,mollisoly,vertisoly--(oxilosoly,int eptisoly,ulitisoly)
To je celkem fuk odkud bude ale hlavní co utváří biologické a abiotické procesy jsou hlavně srážky + výpar a jejich vzájemný poměr.

Ten z toho odkazu jak píšeš si vzal zřejmě za vzor=Oxisoly.
půdy zhruba 0,5 m pod povrch-silně zvětralý sekundární substrát,nízká sorbční kapacita.
Potřebují ke správné funkci= správnou vlhkost+teplotu a právě onu biogenní povrchovou pedoturbaci(obratlovci+hmyz)

Nu a to je tak asi. min 35% jílu.
30% -říční písek(zrnitos 0-1 mm)pozor musíš prát+prát do bezvědomí nesmí v žádném případě prášit!
do 20%rašelina
hlína zhruba 10%
+ ostatní balast.

Ale jak říkám pro správné biologické procesy je třeba hafo věcí s tím souvisejících
v malém měřítku téměř zřejmě nemožné.

Apropo 24 stop?substrátu nu tak to by měl nádrž zřejmě jak panelák (to je asi 7 m?)

jak to tak čtu, tak Karlík se ani neptá, co a jak. On si někde něco přečet, tak to tak chce udělat a nedochází mu, že to co někde někomu (většinou dost zkušenému chovateli) funguje na prostoru průměrného panelákového bytu jemu v bytovém teráriu asi fungovat nebude, ale vysvětlit si to nehodlá nechat. Ono totiž taky je rozdíl mezi skupinou gekončíků v extrémě velké ubikaci s biologickou rovnováhou a varanama v bytovém teráriu velikostně tak akorát na ně. Aby u nich byla možná biologická rovnováha v nádrži, tak by na to potřeboval slušně velký skleník.

Jinak co se týče substrátu, tak z toho není potřeba dělat vědu, pokud čék bude v daných podmínkách odstraňovat trus. Stačí hřišťovní písek řízlý zeminou. Ale ty nory samože musí být umělé...on než se chovatel začne pouštět do nějakých experimentů s biologicky fungujícími nádržemi a přirozeným prostředím pro zvířata, tak by měl mít nasbíráno dostatek zkušeností na to, aby mu již docházela vzniklá rizika a uměl je řešit.

Já se vůbec nehodlám pokoušet o biologickou rovnováhu, to jsem napsal jen výtah toho, o čem referuje ten chovatel. Uvedl jsem to i proto, že mě překvapilo, že je někdo ochotný takto chovat gekončíky - když je z mnoha hledisek snadnější laboratorní chov na ubroskách, ale musí to být hezká podívaná.(z osobních zkušeností vím, co je to uržet jen ty žížaly při životě).
Taky jsem se ptal jen na substrát na hrabání, né na biologicky fungující substrát :-). Je to sice blbé srovnání, ale známej podobným způsobem umožnil udělat noru psounům v obrovském akvárium v obýváku a taky to fungovalo.

Moje záměry jsou hlavně: 1. aby měl vlhkou noru,
2. jsem zvědavý jak šikovný hrabač bude, naplnit a zase vysypat 200L substrátu není nic extémě složitýho.
3. naplněné akvárium směsí substrátu mi dá více možností jednoduše změnit velikost a tvar nory než se hned dělat s umělou norou.
4. nevím, jak by měla ta umělá nora vypadat, aby byla funkční. Kdyžtak bych poprosil, kde bych našel nějakou inspiraci pro umělou noru. Tady na TP jsem něco našel akorát u trnorepů, u větších plazů ne a cizojazyčny zdroje prohlížím velice nerad a blbě se mi něco hledá. Asi by to zase sestávalo z plastové bedny jako doupěte a husího krku jako chodby(nevím jak velké), ale stejně bych doupě plnil nějakým substrátem, tak jeho složení by bylo stále aktuální téma.

Plzeň je pro mě bohužel hodně z ruky, Praha sice taky, ale přecejen je to lepší, do Terária Praha se chystám už dlouho.

Asi tak pořád je lepší když se ptáš a studuješ,než kdyby jsi ho prd do něčeho a na něco co bude fujtajbl:-D.

Ták dále: no právě "aby měl vlhkou noru"=tam je zapotřebí mít právě onu uměle vybudovanou musíš k ní mít zcela bezproblémový přístup a to jak pro rosení tak údržbu.

Vysypat 200L substrátu sice není problém ale=zvířatům to kolikrát nedělá moc dobře.

Ano dá tě to více možností=v tom případě mu udělej jen nějaký úkryt(korková roura atd.)

Ty nory jsou celkem podobné u všech "hrabošů" jde jen o úkryt pocit bezpečí,ochlazení a vlhkost.
Můžeš ji vyřešit několika způsoby=budˇpřímo v nádrži nebo mimo.
Jak říkám nevím jestli jsem ten pravej na tuto radu ,ale jsem zastáncem nory zcela přístupné kdykoli bez zásahu do nádrže=vyndám (případně i s chovanci)vyčistím narosím a zas ji tam šoupnu nazpět.

Velikost nory podle chovanců,ale v zásadě jeden postřeh=velikost no tam si oni poradí dokáží se nacpat i tam kam to nejde:-),zde je podle mě důležitá výška --ta by měla být asi tak když se postaví trochu zpříma na přední aby se hlavou dotýkal jemně stropu zde se cítí asi nejlépe.
Husí krk jako vchod odzkoušíš ale mělo by stačit cca 120 mm.
Substrát=ohledně vlhkosti já používám v noře většinou 50% písek 25%rašelina 25% zemina.
Vchod do nory aspon za mě co mám odzkoušeno =podél zadní strany.

Jak říkám možností máš mnoho dám ti pro inpiraci a představu 2 druhy jeden uvnitř a jedny z venku na rozměr nekoukej je to dělané pro varany trpaslíky(odatria)stromáky+hraboše.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru