Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varanus exanthematicus chov

Dobrý den chtěl bych se zeptat na chov toho to nádherného varana chtěl bych sním poradit.jak velké terarko pro jeden kus a jestli bych mohl dát hned mládě do terária 120x60x80 . Děkuji

tak to jo já jsem četl že pro jednoho až dva jedince by mělo být terárium 120x60x60 tak to by mu stačilo napořád ne ???:-)

Asi takhle, bude v tom moct žít, z jeho pohledu i možná celkem příjemně (teplo, žrádlo, pohoda) a spokojeně, ale pro jednoho dospělého (přes 1 m velikost) je to nouzovka, doporučoval bych cca 200 x 100 cm plochu dna. Pro pár ještě více (cca 250-300 x 100-150 cm). V tom malém rozměru by to šlo, pokud by měl možnost procházet se i mimo terárium, ale z mnoha důvodů mi pro velké varany přijde vhodnější mít raději pořádně velké terárium nebo vyhrazenou část místnosti (nebo přímo celou místnost).

tak pokud bude klidny a nejakym zpusobem navykly na manipulaci tak urcite kratke "vylety" neuskodi, ovsem chytat v byte metroveho varana, kteremu se nechce je celkem marast, mel jsem nilotica cca 90 cm a byla to celkem sranda, navic oni se nezdaji ale maji celkem silu... taky je potreba pohybu varana na obcasnych "prochazkach" prizpusobit oblast ve ktere bude vypousten ... coz je ku prikladu utesneni skulin mezi skrinemi, zabezpeceni rostlin, dale take moznosti ke splhani a padu z vysek .... ovsem krotkej varan je fakticky bomba dovolim si sem dat nejake znameho - uzivatele z magea Cyborgxe www.varanusniloticus.com
[http://www.varanusniloticus.com/1ostatni/P1060545. jpg]

tak pocitam ze mas v misnosti alespon okolo 22°C a na nejakou pul hodinku to problem nebude rozhodne bych ho nenechaval litat cely hodiny ci dny ... a zase bych ho nejak zbytecne nestresoval prenasenim do jinych prostor, spis bych to videl na nejak kontrolovane nechal otevreny terko a pripadne ho nechat vylezt samotnyho pokud bude chtit, nebo jak je to reseny na videu, proste ho vylakat na nejakou dobrotu, a myslim ze kdyz zacnes s prckem a budes se mu setrnym zpusobem venovat nemel by bejt problem ... ja dostal toho nilotika uz v 50 cm a to uz bylo zle i kdyz behem te doby co jsem ho tu mel se jeho chovani vyrazne zlepsilo ...

jj:-) tak dík no je tam takovej teploměr a tam si mužu navolit kolik chci teplotu v tý mistnosti a je tam i podlahové topení :-)

čavte.. jedna vec mam otazku.. mam varany stepny par.. a všetko je okej. akurat ked pridem ku terarku tak sa ukriju... a ked ne a chcem ich chytit tak bud utekaju alebo sa ma snažia kusnut... neviete niekto zvas nejaky pohode osvedčeny typ na toto?? ako ho ochotčit?? diikk

zkusit je pomalu prilakavat treba na potravu, zacit u nejakyho vylakani z ukrytu a dat potravu a pomalu se casem dopracovavat tak aby si pro potravu a na vas zvykne kazdopadne urcite ne je honit po terarku a stresovat odchytama, chce to proste trpelivost a postupovat pomalu a opatrne .... zbytecnym stresovanim akorat mohou prestat prijimat potravu tak bacha.

jeden ze spúsobú na přiviknutí na lidi /ne nejaké ochočování jak psa/ je použití menšího teraria na nejfrekventovanějším místě bytu ,nepoužívání úkrytu,možná si myslíte že jeto trápení ale doporučuje to jirka gábriš -jeden znejlepších chovatelú leguánů-jedna se totiž oto velkého ještěra /v dospělosti/nějak připravit na manipulaci-úklid ubikace,krmení ,odchov-při které je lepší když velké a silné zvíře spolupracuje než když se snaží chovatele ulovit-kdo neměl nic velkého neví oco se jedná,pokud je možnost tak zvíře pořídit co nejmenší ,pokud je vypustíte do velkého teraria s úkrytem tak je nasnadě že ještěři budou stále skrytí , jakákoliv manipulace je bude plašit ,nejsem příznivcen venčení /proplázek hadů/protože si myslím žejeto nesmysl ,u varanů bych setomu nebránil ale ne vytahovat ještěra z terárka nebo dokonce z úkrytu spíš otevření dvířek a vylákání na potravu ,skuste si změřit teplotu na zemi místnosti a teplotu v terariu/ na zemi/,taky jeden z faktorů delky výletu ,je nutno si zjistit chování ještěrů ve volném prostoru-může se pěkně rozdivočit,exanthematici jsou relativně klidní a malý/proti salvatorovi,nilákovi kteří jsou asi nejdostupnější/finančně/ a nej odolnější/oproti melinům a jiným docela drahým pralesákům/, a jsou dostupní v malé velikosti takže nějakému zodpovědnému začátečníkovi by se dal i doporučit

mám nového varana stpného zatial 3mesiace a snazim sa ho od malicky zvyknut na ruku ludí zatial v pohode zerie z ruky vobec nezdrha a neschovava sa kludne sa ho mozem dotknut aj ked zere. terarko ma zatial 90x60x50 a je v obyvacke takze vela ludi okolo teplota 32 na vyhrevnom mieste 38 uv trubica vitaminy dostava pravidelne aj pribera ale nohy ma stale chude v com to moze byt?

Odpovídám na otázku dost pozdě, ale tak pro obecný blaho příspěvěk napíšu - Jak moc "chudé" nohy ten Váš varan má/měl a byl tak už při nákupu? pokud to byla křivice, tak následky by byly vidět trochu asi celý život, i když metabolismus mu spravíte.
Jediný co by podle Vašeho popisu nemuselo být ideální je teplota. Pochopil jsem, že v terárku máte jen tu UV zářivku a nic jinýho? Určitě potřebuje ještě mnohem silnější zdroj tepla - u vekých jedinců hlavně pořádnej topnej kámen, doplněný už jen tím UV zářičem nebo i nějakou žárovkou) a u mladýho stačí velkej šutr(cihla, kus betonu,...) a nad ním žárovka s reflektorem, aby teplota pod žárovkou byla přes 40°C a kámen se rovnoměrně vyhřál, hlavně dopoledne, po krmení a po koupeli si pod ni varan rád lehne. Já mám pro svýho zatím jen terárko 90x45x40, relativně dobře izolovaný(dřevěný), tak vyhřívám 2x25W + zatím jen 8W T5 s UVčkem, přes léto do takovýho terárka stačí jen 1x 25W.

Chvalim za uvazovani o vybojce :-) 70W by moha byt spravna volba. Jen je treba dat pozor na idealni vzdalenost kvuli vysoke mire UV.Zejmena kdyz je vybojka nova. 80cm na vysku by snad melo stacit, je treba brat v potaz ze i vybojka neco meri.. Kdyztak se poradte zde : www.terashop.cz velmi radi poradi a skutecne dobre a vybojky maji.. Solar Raptor, SunLux.. Apod. .

:-DZdar tak to dáme dohromady já zas neměřím k větvím páč mě u stromákú většinou nějaká přebejvá at s tím točím jak chci:-D,Dělám to vyloženě podle nich jak reagujou,jak ji dokážou využít.Klidně i na malou vzdálenost(pro ostatní dokážou si sami regulovat jak potřebují jen bacha pokud jsou malí maj kolikrát chut na vše skákat).

:-D Tak OK. No moji modraci asi vi co maji delat, ale u samce s tim uplne jistej nejsem.. Ten je takovej celej nepovedenej a vydrzi tam klidne hodiny.. Ten zije jen diky trpelivosti kterou u sebe normalne postradam. :-D Zaclo to zalejzanim za stenu a neschopnosti vylezt ven, uz od narozeni ma "zatacku" za krkem a bouli v ocase. Coz jsem jako amater nedokazal odhalit.. Ted uz mi to opravdu nehrozi. To samice je jina, krasna, bezproblemova a chtejici na vychazky.. :-D

:-DTak to jsem rád,že se s tím zalejzáním nemusím zlobit jen já:-D.Oni to čeče maj snad v genech občas to nějaké pako dělá(jako malej)když vyroste již se nikam nevejde a je pokoj.Mě naposled docela školila holka V.prasinus-protože jsem to tak nějak čekal tak šli do karanténího(osb-jen police+květiny)ale dno substrát v plastovejch boxech(pro lepší výměnu možnost řádně narosit atd.)a jak to má ty kulaté rohy i po ucpání vždy po čase ji hráblo vyhrabala a nacpala se pod něj.No co tě mám vyprávět to bylo men a nervů všechno vyndat potvoru vystrnadit zas to tam nandat.Měla jediné štěstí,že byla příbuzného jinak jsem ji snad udělal uzel na ocase.No a ted u něho zas chodí na procházky jak otevře a ona má náladu šup a již jsou pretěky:-D.

Zdravím,
měl bych dotaz na vhodný substrát k mým účelům. Chtěl bych varanovi umožnit vyhrabání nory celkem podle jeho představ, inspirovalo mě video na které přikládám odkaz watch , máte někdo prosím zkušenosti nebo alespoň rady jak namýchat substrát?

Moje terárium není ještě pro dospěláka, plocha 100x60cm (tak to ještě nebude moc fuška) a pod terárium chci dát nevyužity akvárium o objemu 200L plny onoho substrátu, předpokládám, že se to bude chovanci líbit a pak bych zkonstruoval velké terárium, kde by se již předem počítalo s vysokou vrstvou substrátu.

Napadá mě jako základ celkem kdejaká zemina ze záhonu nebo pole, k dosažení požadovaných vlastností možná trochu jílu nebo naopak písek, rašelina. Předem díky.

ono je dobré mu poskytnout dost substrátu na hrabání, ale nechat ho si udělat vlastní noru zas tak dobrý nápad není- z 1 důvodu, taková nora je absolutně nekontrolovatelná. Proto jsou lepší umělé nory, které můžeš kontrolovat.

Pokud budeš správně krmit a svítit, tak ti to 100x60 nevydrží ani rok, myslím, že u varanů je lepší je dávat už do velkého terárka, nevšiml jsem si, že by je to stresovalo a člověk si ušetří dost práce :-)
Silná vrstva substrátu je fajn nápad, ale jak píše Aurifer, nedá se to kontrolovat a je pak problematické i umisťování další dekorace, jako jsou třeba kameny atd. které varanům také prospívají. V těch videích na youtube je často vidět, že je dekorace položená rovnou na substrátu, ale to je vzhledem k jejich nápadům a hrabavé aktivitě špatný nápad.

no právě...u nich cokoliv těžšího položit na substrát je akorát o tom, najít pod tím dříve nebo později přimáčklého varana. Já u nich měla všechno připevněné na fest, aby s tím nemohli hýbat a podhrabávat to. Nějakou vrstvu substrátu měli aby mohli hrabat, ale úkryty zásadně umělé- betonové nory s deklem. Ty totiž mohou být zakryté substrátem, ale dospělí varani když chytí hrabací rapl, tak to stejně celé překopou a nic co není uplně na pevno tam není bezpečné nechávat, protože jsou si schopní tím akorát ublížit.

Mě jen zajímalo, jaký substrát by jste doporučili, ostatní co s tím souvisí si chci vyzkoušet podle sebe. Pak mu noru můžu teoreticky klidně zničit a udělat manipulovatelný tunel stejného tvaru, hloubky,... ale myslím, že takový hladový varan se dá na žrádlo kdykoliv vyhnat i z té "nepřístupné nory".

S velikostí terárka nemám strach, varanovi se udělá větší (aspoň teď s taháním hlíny nebude taková fuška jako do konečné velikosti a tahle ubikace se samozřejmě zase naplní jinými chovanci .

Nebezpečnost kamenů mi taky nedělá starost, má tam akorát kachle, ktery bez problému nadzvedne a nějaky větší šutry jsem zatím neplánovl, ale to se nahradí policí ve výšce substrátu na které budou kameně.

Ahoj.
Proti gustu žádný dišputát.
Jen pokud mohu malá technická.Jestli uvažuješ o trochu větším terku později třeba 3×1,5 m podlahy bude to hafo substrátu.
Tihle varani nejsou zrovna specialisti konstruktéři nor= jak píšou ostatní podhrabou kde co a je jim to fuk.
Je třeba upozornit na: hlavně pro tebe 2 důležité věci=
ve volné přírodě většinou noru získají při honbě za potravou již VYBUDOVANOU jen si jí trochu upraví(prosím nezaměnovat nádrže a volnou přírodu).

To znamená pro tebe= i kdyby se ti povedl namíchat substrát soudržný bude tu hrozit =
že při hloubení příjde o drápy!
dále pokud bude tvořit noru od začátku tak počítej s tím,že se sám zahrabe(v dostatečné vrstvě substrátu) no a to je 2 problém když tě ze substrátu nevyleze třeba 10 dní bude ho v té haldě docela problém najít.

Když se podíváš na videa většinou z toho substrátu čumí roura=umělé nory=mohu jen doporučit.
A nebo díra někde v tera (většinou ve dně) naplněna substrátem a pod další menší nádrž to jsou ale hnízdní budky pro "hraboše" zde nehrozí ovšem to,že to nebudeš moci bezproblémově kontrolovat.

Bohužel tak obrovskou ubikaci mu poskytnout v aktuálních prostorách nemůžu (to až jednou budu bydlet ve svým), do té doby mu bude jako konečná velikost dopřáno akorát pod postelové terárium cca 2x1m + nějaky venčení a snad i letní terárium na zahradě, ktery by bylo královsky, ale s mojí rychlostí...

K mému původnímu dotazu, proštudoval jsem stránky na které odkazuje autor videa na odkaze v mém prvním příspěvku a má tam uvedeny co použil, cituji: "for most of our varanids and leopard geckos we use a 50% sand, 25% compost, and 25% dirt/topsoil mix." Ono chovateli nejde jen o soudržnost substrátu, ale v teráriích se snaží dosáhnout nějaké biologické rovnováhy, strká tam záměrně plno bezobratlýho edafonu + několik stovek nymf dubií jako odklízecí jednotku a ti gekončíci prej celej den rejdí za potravou a jsou tak mnohem vitálnější, pro fungování je třeba 24 stop substrátu. To jen když by někdo hledal podobny informace. S nějakou trubkou jako základem nory počítám.

Ahoj.
Je dobré,že studuješ i detail tak by to mělo být.V tom případě se pokusím trochu objasnit tento problém.
Vše si již ze školy nepamatuju je to 30 let co to nepotřebuji tak ti dám +- autobus návod a pak si v případě zájmu najdeš.

Já jsem před léty řešil něco podobného u "bratranců" stepáků nutno podotknout,že je kus od kusu měl jsem 4 pohromadě a z toho hrabali intenzivně vždy tak 2 a ti druzí 2 jen přemistovali po změně substrátu hrabali tamti 2 a ti co hrabali jen přemistovali=tím chci říci jen to,že stepáci žijí na poměrně dlouhém pásu země a v případě importů mohou pocházet ze zcela odlišných lokalit s různou strukturou půdy.

Ták dost keců a konkrétně:

Stepák se může setkat se zemí=aridisoly,mollisoly,vertisoly--(oxilosoly,int eptisoly,ulitisoly)
To je celkem fuk odkud bude ale hlavní co utváří biologické a abiotické procesy jsou hlavně srážky + výpar a jejich vzájemný poměr.

Ten z toho odkazu jak píšeš si vzal zřejmě za vzor=Oxisoly.
půdy zhruba 0,5 m pod povrch-silně zvětralý sekundární substrát,nízká sorbční kapacita.
Potřebují ke správné funkci= správnou vlhkost+teplotu a právě onu biogenní povrchovou pedoturbaci(obratlovci+hmyz)

Nu a to je tak asi. min 35% jílu.
30% -říční písek(zrnitos 0-1 mm)pozor musíš prát+prát do bezvědomí nesmí v žádném případě prášit!
do 20%rašelina
hlína zhruba 10%
+ ostatní balast.

Ale jak říkám pro správné biologické procesy je třeba hafo věcí s tím souvisejících
v malém měřítku téměř zřejmě nemožné.

Apropo 24 stop?substrátu nu tak to by měl nádrž zřejmě jak panelák (to je asi 7 m?)

jak to tak čtu, tak Karlík se ani neptá, co a jak. On si někde něco přečet, tak to tak chce udělat a nedochází mu, že to co někde někomu (většinou dost zkušenému chovateli) funguje na prostoru průměrného panelákového bytu jemu v bytovém teráriu asi fungovat nebude, ale vysvětlit si to nehodlá nechat. Ono totiž taky je rozdíl mezi skupinou gekončíků v extrémě velké ubikaci s biologickou rovnováhou a varanama v bytovém teráriu velikostně tak akorát na ně. Aby u nich byla možná biologická rovnováha v nádrži, tak by na to potřeboval slušně velký skleník.

Jinak co se týče substrátu, tak z toho není potřeba dělat vědu, pokud čék bude v daných podmínkách odstraňovat trus. Stačí hřišťovní písek řízlý zeminou. Ale ty nory samože musí být umělé...on než se chovatel začne pouštět do nějakých experimentů s biologicky fungujícími nádržemi a přirozeným prostředím pro zvířata, tak by měl mít nasbíráno dostatek zkušeností na to, aby mu již docházela vzniklá rizika a uměl je řešit.

Jj já jen aby měl Karlík představu co ho čeká.
Tak záleží čemu říkáš slušně velký skleník:-D.
Babička kdysi dávno tak kolem r.1979-vozila z Německa semena kaktusů+palem atd.A jezdil si tam k nám nějaký pan profesor starý pán již tenkrát.Když vyděl náš skleník(4.5 ×6 m kde jsme se pokoušeli o něco podobného tak ho jímal záchvat smíchu:-)a vždy říkal hale mladej takhle v těch podmínkách to fungovat nebude=musíš zajistit správnou vzdušnou vlhkost,půdní vlhkost,teplotu,světlo a také správné proudění vzduchu ve správnou chvíli vše najednou.
Nu tenkrát co se týče techniky téměř neřešitelné-ventilátory,UV,topné kabely.

Tak jsme to po několika letech vzdali a místo skleníku udělali králíkárny a slepičárnu:-D
Je ale fakt když tomu dáš zhruba to co to potřebuje,že to jde ale né samo jak v přírodě.V takových podmínkách pro rostliny docela dobré(tam člověk večer zapoměl hrábě a ráno byli vykvetlé).
Ale pro většinu zvířat nu to fakt nevím.

:-DNu vždytˇ ju:-D.
Jde o to,že někomu to v něm půjde a někomu stejnak hult neé.Příbuzní měli ext skleník=tzv.palmák supr průměr tak kolem 15 m tam šlo vše ovšem za dostatečného jejich přispění+zkušeností no a jak jim to soudruzi znárodnili tak během roku tam vše zdechlo včetně obrovské palmy uprostřed a nešli tam ani žížaly.

Tím chci jen říci,že zkušenost je k nezaplacení nedá se to jen tak dohledat na netu.
Pro Karlíka záleží odkud jsi ale mám návrh=osobní zkušenosti jsou nejlepší udělej si výlet třeba sem dám odkazy
jsou tam supr lidičky ochotní když se zeptáž přímo ukážou a vysvětlí ledacos pochytíš ;-).
http://www.haus-des-meeres.at/de/Cams/Terrarien.ht ml
www.terariumpraha.cz
http://www.zooplzen.cz/akva-tera/informace-o-akva- tera/informace-o-akva-tera.aspx

Já se vůbec nehodlám pokoušet o biologickou rovnováhu, to jsem napsal jen výtah toho, o čem referuje ten chovatel. Uvedl jsem to i proto, že mě překvapilo, že je někdo ochotný takto chovat gekončíky - když je z mnoha hledisek snadnější laboratorní chov na ubroskách, ale musí to být hezká podívaná.(z osobních zkušeností vím, co je to uržet jen ty žížaly při životě).
Taky jsem se ptal jen na substrát na hrabání, né na biologicky fungující substrát :-). Je to sice blbé srovnání, ale známej podobným způsobem umožnil udělat noru psounům v obrovském akvárium v obýváku a taky to fungovalo.

Moje záměry jsou hlavně: 1. aby měl vlhkou noru,
2. jsem zvědavý jak šikovný hrabač bude, naplnit a zase vysypat 200L substrátu není nic extémě složitýho.
3. naplněné akvárium směsí substrátu mi dá více možností jednoduše změnit velikost a tvar nory než se hned dělat s umělou norou.
4. nevím, jak by měla ta umělá nora vypadat, aby byla funkční. Kdyžtak bych poprosil, kde bych našel nějakou inspiraci pro umělou noru. Tady na TP jsem něco našel akorát u trnorepů, u větších plazů ne a cizojazyčny zdroje prohlížím velice nerad a blbě se mi něco hledá. Asi by to zase sestávalo z plastové bedny jako doupěte a husího krku jako chodby(nevím jak velké), ale stejně bych doupě plnil nějakým substrátem, tak jeho složení by bylo stále aktuální téma.

Plzeň je pro mě bohužel hodně z ruky, Praha sice taky, ale přecejen je to lepší, do Terária Praha se chystám už dlouho.

Asi tak pořád je lepší když se ptáš a studuješ,než kdyby jsi ho prd do něčeho a na něco co bude fujtajbl:-D.

Ták dále: no právě "aby měl vlhkou noru"=tam je zapotřebí mít právě onu uměle vybudovanou musíš k ní mít zcela bezproblémový přístup a to jak pro rosení tak údržbu.

Vysypat 200L substrátu sice není problém ale=zvířatům to kolikrát nedělá moc dobře.

Ano dá tě to více možností=v tom případě mu udělej jen nějaký úkryt(korková roura atd.)

Ty nory jsou celkem podobné u všech "hrabošů" jde jen o úkryt pocit bezpečí,ochlazení a vlhkost.
Můžeš ji vyřešit několika způsoby=budˇpřímo v nádrži nebo mimo.
Jak říkám nevím jestli jsem ten pravej na tuto radu ,ale jsem zastáncem nory zcela přístupné kdykoli bez zásahu do nádrže=vyndám (případně i s chovanci)vyčistím narosím a zas ji tam šoupnu nazpět.

Velikost nory podle chovanců,ale v zásadě jeden postřeh=velikost no tam si oni poradí dokáží se nacpat i tam kam to nejde:-),zde je podle mě důležitá výška --ta by měla být asi tak když se postaví trochu zpříma na přední aby se hlavou dotýkal jemně stropu zde se cítí asi nejlépe.
Husí krk jako vchod odzkoušíš ale mělo by stačit cca 120 mm.
Substrát=ohledně vlhkosti já používám v noře většinou 50% písek 25%rašelina 25% zemina.
Vchod do nory aspon za mě co mám odzkoušeno =podél zadní strany.

Jak říkám možností máš mnoho dám ti pro inpiraci a představu 2 druhy jeden uvnitř a jedny z venku na rozměr nekoukej je to dělané pro varany trpaslíky(odatria)stromáky+hraboše.