Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Varan stepní - podmínky chovu

Ahoj mam dotaz v posledni dobe se hodne zajímam o varana stepního a přemejšlim že si ho vblízký době koupim a zajímámě okolo toho pár věcí protože nemám skušenosti s chováním takle velkýho ještěra chci se zeptat hlavně jestli by pro jednoho varana stačilo terárko 140*60*60 mám v plánu ho koupit od mladěte takže aš začne bejt velkej seženu něco lepšího a většího a ještě se chci zeptat jak je to s jeho agresivitou jestli je to mírný nebo spíš agresivní zvíře.. předem dík za odpověd
[mod]Změna předmětu, původně: poterebuju poradit s varanem stepním (Melda)[/mod]

loading...

Ahoj a dík ulehčil si mi 1 práci :-):-D ted jenom zjistit jestli by mohl byt 1 varan sam nebo lepší 2 ks a kolik vyroste v dospělosti cm či m v 1 zverimexu pišou dospělost 60 až 100 cm a v 2 35 až 60 cm teplotu od 16 do 40 stupnu ? a ted kdo má pravdu? potrava neni problem myši hmyz holubi kralici ryby drubež a posypat vitaminy a vajičko vařeny i syrovy s podravem miloš

Když na tebe syčí, tak se bojí, je třeba ho postupně zvykat, nechat ho ted být, než si pořádně zvykne na prostředí terária, pak postupně zkoušet nabízet z dlouhé pinzety nebo peánu potravu, ale nikdy si zvyknout nemusí a může se pořád chovat agresivně, syčet a švihat ocasem, záleží na povaze tohokterého jedince. Při krmení z pinzety doporučuji raději koženou rukavici nebo opravdu dost dlouhý nástroj, může se občas totiž splést a v pažravosti pokračovat mimo potravu na ruku...

To je nápad! Rvát do zvířete který bleje potravu násilně. To je nejlepší cesta jak o zvíře přijít. I když ono to tak stejně asi dopadne. Musíš odhalit důvod proč bleje a nežere.
Popiš podmínky chovu, světla, teploty, napiš čím ho do teď krmíš. Přidej fotku zvířete a terária. A zároveň hledej nějakýho veta, kterej rozumí plazům. Počkej až varan něco vykadí, bobek naber, zakápni vodou a nech udělat rozbor. Teď ti asi nejspíš nastanou ty pravý výdaje. On varan prostě není zvíře pro každýho. I když momentálně stál pětikilo. Spíš právě proto...

Tady se nekdo pta na to co a jak dělat a vy z nich dělate hned debily.......myslím že je to o rade a ne nadřazenosti zkušených chovatelů(přece jste byli taky kdysi nezkušení)!Je lepší se zeptat a ne aby mu to do te huby narval nasilim!Kdyby mu to tam chtel narvat tak se ani nepta a udelato ne?!

nic nikam nervat, upravit podmínky, teplotní, trus k veterináři (pokud není trus, tak bude asi nutné udělat výplach, to vet zvládne). Předpokládám, že blije z důvodu nějakého metabolického problému, nejspíš zaparazitování, což je u importovaných varanů běžné, je třeba ho přeléčit.

diky krokodyle ;-)
Uz odedneška ji.....problém byl v te teplotě...mam UVB zařivku ale mel jsem ji jeste překrytou sklem pro ochranu varana.
Ještě bych se Tě chtěl zeptat jak nejlepe dostat varana k sobe(ochocit si ho)...jasne třeba to ani nepujde ale nejlepší zpúsob bych potřeboval poradit!
Zatím díky ebib

Jednak, ked len teraz zacal zrat tak radsej kasli na neho, proste len oho krm a zvykaj na to, ze sa okolo neho pohybujes. zbytok pride MOZNO casom.
A druha vec je ta, ze problém byl v te teplotě...mam UVB zařivku ale mel jsem ji jeste překrytou sklem pro ochranu varana. Takze si ju tam mal na prd, pretoze sklo prepusta len uplne minimum UVB svetla.

Jo a to jsem taky nevedel...Mel jsem strach aby se treba Varan o ni neporanil.
Zvracel protoze jsem mudaval kuř. maso tak jak mi říkali ve stanici kde jsem varana koupil( http://zvirata.bazos.cz/inzerat/20555112/Varan-ste pni-mladata.php ) ale po telefonátu mi bylo upřesněno že mu ho mam davat jen zřídka a myši mají byt hlavní potrava.
Jasně chapu že se ted nejak kamarádičkovat nemam ale jen se ptam jak se mam k nemu chovat jak cas ukáže že je v poradku.

Ja mám terarium 80x30x40 zatím!
Ted si dělám terárko ze skříně 100x50x60 co vše by tam mělo být?Na poradně net. se mi stavení terárií moc nelíbí bo se v tom moc nevyznám...mam určitou představu o vzhledu ale potřebuju vědět co by tam nemělo chybět....myslím třeba bazének,podklad(typ písku nebo kamínku)jaká zeleň(aby mu neublížila)...atd.....

Chci at se ma dobře atd...choval jsem pavouky a mel jsem i chameleona jem. ale dlouhou dobu jsem přemýšlel nad Varanem a až mi vše zemřelo(stářím) tak až potom jsem si řekl že chci Varana bo vím že je to náchylné zvíře a knihy jsem si studoval předem...nejsem jeden z chcovatelů co si neco pořídí a je jim jedno jak se u nich zvíře má a když jim zemře tak ho prostě zakopou a koupí si dalši(vždyt je to jen zvíře:-( )!!!A že jich takových je ;-(

Ano, nejde poradit bez kecu.. Pac kdyz to tak udelam(e), tak si budete myslet, ze je spravne porizovat zvire a az pak (mnohdy uz pozde) zjistovat jak zvire chovat a v cem ho mit.. Tak se to proste nedela a chvalit to nehodlam. Takove zvire pak ma problemy, treba s tim zvracenim a naprosto zbytecne uhyne. Jen proto, ze je varan prilis levny.. To zvire za nic nemuze. Clovek ano a ma za nej odpovednost, nejen moralni,ale i ze zakona. Pak se nelze divit, ze proti nam maji argumenty ruzne spolky na ochranu zvirat. Dokavad budou lide chovat zvirata v nevyhovujicich podminkach, tak to tak proste bude. Napr. Agamy v akvarkach a pod. To neni jev vubec ojedinely. Tak se nedivte. A ma odpoved nebyla nijak arogantni, slo by jiste vice.. Jde o to premyslet a studovat podminky PRED PORIZENIM ZVIRETE.. Kdyz to tak bude, jiste Vam tady rad odpovi a bez reci kazdy.. A rady se Vam dostalo. ;-)

Mnoho chovatelů na burzach nabízí třeba Agamy za 200 kč a řeknou že stačí akvarium písek a misku z vodou a obyč světlo a to jsem ne nej koukal že to je absolutní blbost(jde jim pouze o kšeft)!
No a při koupi chameleona jem. 6cm jsem dostal informaci v literatuře i u prodejce,že mu mam jako podklad koupit písek ale byla to ůplná hloupost.
Ten si ho nalepil na jazyk jelikoš se neuměl ještě trefit kořisti a ucpal si střeva a investice 400 kč se zvětšila na 4000 kč u veteriny a stejně jsem ho nezachránil.
Je pravda že s tímhle by se mělo něco dělat...lidé to kupují a nic neví a prodejci prodávají jedno komu :-(

Len taka drobnost:

choval jsem pavouky a mel jsem i chameleona jem. ale dlouhou dobu jsem přemýšlel nad Varanem a až mi vše zemřelo(stářím)

A teraz si napisal:

No a při koupi chameleona jem. 6cm jsem dostal informaci v literatuře i u prodejce,že mu mam jako podklad koupit písek ale byla to ůplná hloupost.
Ten si ho nalepil na jazyk jelikoš se neuměl ještě trefit kořisti a ucpal si střeva a investice 400 kč se zvětšila na 4000 kč u veteriny a stejně jsem ho nezachránil.

Tak kde je pravda? U teba padaju 6cm chamiky na starobu?

Tak to není dělal jsem co se dalo abych ho zachránil(jini by chameleona nechali chcipnout a koupili dalšího)!
Pak jsem si koupil chamika u toho sameho prodejce a rekl jsem mu ze mi poradil peknou blbost a at mu nejde jen o kšeft!
A ten mi zemřel stářím 4.roky 5.měsíců!!!

Zvířata jsou zdravá a krásně žeroucí.

teda upřímě- už jen když se kouknu na ty fotky mláďat, tak podle těch lezoucích kyčlí a splasklých bříšek vzhled mláďat absolutně neodpovídá popisku. Pokud mládě žere a je takhle hubené, tak bude dost zaparazitované.

jo tak mockrát díky došlo mi že to tady někde bude ale řek sem si že místo toho abych to tady hledal jak :?::?::?: tak napíšu to co mě zajima a co pořebuju vědět a myslim si že jsem sem nedal tak těžkou otazku abys mi nemoch odpovědět
Zkusme kontrolovat emoce a vynechat vulgarismy. (halapremek)

Tak abych ti odpověděl, to terárko pro mládě stačí bohatě, pro dospělé se doporučuje větší, ale asi by to v něm s vypouštěním vydržel, přinejmenším na 2-3 roky stačit bude. Ta agresivita- myslím že to je každopádně nebezpečné zvíře(v dospělosti) a jeho povahu bych nazval ostrou příp. nepředvídatelnou. Liší se to ale kus od kusu a např. pavluch má zkušenost jinou a jeho mírný kus se snese i se psem(V. albigularis).
K tvojemu projevu- chtělo by to příště se trochu krotit, když chceš, aby ti tady někdo ochotně poradil. Vulgarity si příště taky nech pro jiné stránky, nikdo tu na ně není zvědavý a takhle myslím směřuješ spíš k banu, než ke kvalitní radě ;-)

malpol ma 100%pravdu.no k ti agresivite:ja jsem mnel asi stesti ale oba dva kousky mich varanu stepnich jsou neni agresivni(jenom na sebe):-Dkdyz je ja jdu vytahnot jsou to klidasove;-)poradil bych ti stranku Varanus niloticus(dej si to do googla)je to sice o varanovi nilskym ale terarko,chov,potravu nemoce maji skoro stejnou.ja mam varana v terarku 100x60x60 a je mu to akurat...tak a jeste moje otazka na malpolna anebo pavlucha:jakou rybycku muzu dat mimu varanovi k sezrani???myslel jsem ze mu ji hodim do bazenku a nech si ji chytne a sezere..nevim jakou,,zlatou nebo gubku:?::?:nevim,,dik moc

Piarista-prečo sa vyjadruješ k téme,ked o tom nič nevieš? si ešte dieťa s minim.skusenosťami a ešte menšími vedomosťami,tak nepíš nezmysly. Ako možeš tvrdiť,že varan nilsky a stepny maju skoro rovnake podmienky chovu? Radšej si niečo naštuduj a potom možeš riešiť,či maš dať do bazenu gupku!
Ostatným sa ospravedlnujem.

Piaristo, již jsem ti psal SS a pod. Prosím tě, než něco napíšeš, tak si to pořádně rozmysly, protože jinak píšeš ptákoviny - nilák v žádném případě nemá stejné podmínky chovu, jak stepák - rozdil vlhkosti a celkove prostredi je markantní! Co se tyce agresivity, tak je to jako vzdy od kusu, ale nilaci sjou vztekly potvory - mam z vlastni zkusenosti, prerazil mi doma nasadu od kostete :) Zena ji nechala vyvencit, no sranda :)

Ad rybicka - myslel jsem, ze to pochopis a zjevne ne, takze verejne. Nevim, kdes k tomu dosel, ale to si myslis, ze stepni zvire (dokonce poustni) bude lovit ryby? Ze je to pro nej nejake vzruso ci co? Nilak jo, ale stepak? To bych neveril...

VH

Ja varany zatím nemam ale sledoval jsem v zoo jak krmili varany a říkal duležita teplota přes den a přes noc a pak podavaly mrtvou potravu na miskach a živou volně mu pustili do teraria zatím krmili v. nilsky komodsky a stepni (mladata těm to podavali na taliři a pinzetou) a řikal že kdybych potřebaval poradit tak mam najit skušenyho chovatele a nebo jit semka a dal mi odkaz že tady je plno lidi co jim rozumi

taky jsem měl nilaka a knize varani světa /asi benet?/jsem našel krásnou větu ,,malo kdo si uvědomí že když si kupuje maličké krásně žlutě pruhované mládě tak mu zněj za 2 roky může vyrůst ještěr který dokáže zabít a spolknou dospělou kočku,,nevím jestli jeto přesná citace už kní nemám přístup ale hloupě jsem to přečetl manželce a ta kvůli tomu dlouho nespala /ani semnou/ tak jsem ho musel vyměnit za salvatora o tom jsem jí nic neříkal a tvrdil že už neporoste/80cm/za 8 let do dotahl na 150cm ,8kg váhy,,to byl drak , bohužel taky ho vyštvala prej já nebo varan /umí líp vařit a mín kouše tak vyhrála a po 19 letech začít ochočovat něco novýho ?/takže na varany pozor co kus to originál povaha a jsou i náladoví jestli si myslíš že tě nikdy nekousl aje klidas tak toje nejlepší cesta k úrazu ,ikdyž jsem si dával pozor tak mě jenom líznul jedním zoubkem a koukala mě kost z prstu

Dobrý den. Dneska jsem si koupila Varana Stepního no a když jsem ho chěla dát do terárka tak byl strašně plachej a švihal ocasem... no později když jsem mu chtěla dát kousek masa a opatrně se kněmu přiblížila začal na mě syčet :( já nevím co dělat jestli si na mě vubec někdy zvykne :( když se na něj podivám zaleze se schovat ale jak se otočím hned běhá po terárku ... a ještě na něco jsem se chtěla zeptat mám ještě dvě agamy ... ale jsou menčí než ten Varan asi nemužou být spolu že ?

Nechápem a nikdy nepochopim,ved každe zviera sa musi adaptovat,nikto nevie kde bolo,v akych podmienkach-teda ak nie je od chovatela.Ked si pred kupou niečo naštudujem,tak ma nemôže zaskočit takato banalna vec,pride do noveho prostredia,musi sa s nim zoznamit!!!Treba ho aspon den nechat v klude,pozorovat ho...A to plati pre každe zviera,ved tie otazky sa stale opakuju,som zvedavy aka otazka pride o mesiac a neviem si predstavit ine zviera pri varanovi,iba ozaj ako doplnok jedalneho listka.:-(

Myslim že veľmi veľa ľudí si neuvedomuje chov zvierat tak ako skôr si to kupuju len s frajeriny aby ostatny videli ake majú krasne a velke zviera môzem tvrdiť že ľudia chcú mať všetko co vidia ale nieje to dobry napad čo sa tyka varonovitých plazov treba vedieť čo nsi vlastne domou nesú aspom by tie zvierata neskôr netrpeli čo je veľmi smutné že potom sa ich zbavujú všeliakými spôsobmy...

zdar:-D:-D co se týká chovu už je to tu hodně informací.
prosím "Bigbrother"s klackem v ruce o zavření alespon jednoho oka díky

tohle je bezkonkureční odpověd,madmikovo poloslepé jeskyní ryby je slabý odvar toho co napsal kraken1.Krakene promin,že to vytahují,ale tuto je fakt pecka.
kraken1 [89.103.110.xxx], 22.10.2008 23:25

taky jsem měl nilaka a knize varani světa /asi benet?/jsem našel krásnou větu ,,malo kdo si uvědomí že když si kupuje maličké krásně žlutě pruhované mládě tak mu zněj za 2 roky může vyrůst ještěr který dokáže zabít a spolknou dospělou kočku,,nevím jestli jeto přesná citace už kní nemám přístup ale hloupě jsem to přečetl manželce a ta kvůli tomu dlouho nespala /ani semnou/ tak jsem ho musel vyměnit za salvatora o tom jsem jí nic neříkal a tvrdil že už neporoste/80cm/za 8 let do dotahl na 150cm ,8kg váhy,,to byl drak , bohužel taky ho vyštvala prej já nebo varan /umí líp vařit a mín kouše tak vyhrála a po 19 letech začít ochočovat něco novýho ?/takže na varany pozor co kus to originál povaha a jsou i náladoví jestli si myslíš že tě nikdy nekousl aje klidas tak toje nejlepší cesta k úrazu ,ikdyž jsem si dával pozor tak mě jenom líznul jedním zoubkem a koukala mě kost z prstu
:-D:-D:-D:-D tuto je úplně přesně díky Pošuk

ahojte ja sem taky chtela varanka stepniho zatim ho mam jen v praci ale chci ho domu mame ich tam asi dvanact a dva uz maji kolem triceti cm a jsou velmi hodni teda zatim a zravi nechaji se skrabkat na krku a hladit sem na ne zvykla ale nevim jestli neni lepsi vzit si je od mimina chtela bych dva a vim ze ti vetsi sou kluk a holka

zdar:-D ad zadavatelky mohu se zeptat jak jsou staří??ta délka nejni až důležitá.Pak to trio 2,1 je hodně neštastná volba,pokud je možnost tak to rozdělit na 1,1??i když časem je možná taky budeš rozdělit,ale určitě pryč s tím 1,0 jak psal Johny a nechci tě nijak strašit,ale pokud by se náhodou servali a došlo na to do nich hrábnout,budeš první na řadě a věř mi bolí to opravdu hodně.

Nezodpovednost nepozna hranice aby som bol slušny.Inač moje 1.tera zvieratko malo byt pôvodne varan,sice som o nom vtedy vedel,len že to je varan.Po prečitani par riadkov o tychto zvieratkach som rychlo od tej myšlienky upustil.Manželka totiž chova bojoveho psa :-D a keby onho nahodou prišla,tak ja by som prišiel o neviem čo..Ked som sa vtedy pytal v obchode predavača,tak mi tvrdil,že nepotrebuje nič zvlaštne,len sem tam myš,alebo kus mäsa z polievky...tak som zvolil cestu ako Kraken myslim?? :-D a zvolil som si pritulnejšieho jaštera. :-D

Mam doma zopar terarnych zveri. Napadla ma ale moznost kedze moje agami su uz dost stare a bohuzail ich smrt je uz dost blizko. Tak ma napadlo ze postavim po ich smrti velke terarium o rozmeroch cca 300x200 na plche a kupim babatko leguana zeleneho a varana stepneho. Moja otazka znie ci je tento chov mozny v spolocnej "domacnosti" :) skusenosti s leguanom mam len z varanom nie tak neviem ci by to bolo rozumne. moj kamarat mi vravel ze ked budu spolu od malicka nemal by byt s tym nejaky vacsi probem.

ja som sa len pytal na moznost a nie na to ci som s prepacenim je*nuty ... vacsina z vas ktory tu o mne hovorite ako o blbeckovi tak by mi to do huby ani nepovedala klasika ked niekto sa nieco pyta ludi. Ale aj tak dakujem za odpovede. Ja mam skusenost s chovom leguana a nie varana cize neviem ako by sa varan mohol spravat keby boli odmalicka viem ze dva varany samce spolu nesmu byt lebo chcu mat svoje teritorium a bojuju on. Leguany su viac menej nekonfliktne tak preto som sa to pytal moj kamarat ma oba tieto druhy sice nie pokope ale ked ich nechava vybehat sa po byte tak si vobec nerobia napriek. preto ta otazka.

Ked už maš možnost vystavby tak velkeho terka,nemiešaj tieto 2 druhy.Bud ostan pri leguanoch,alebo chovaj ine zvierata jedneho druhu.Nezabudni,že lego je vegetarian,varan všežravec.Len pri krmeni im nebudeš môct zabezpečit pohodlne nakrmenie.Pišeš,že už maš skusenosti-tak sa možno poobzeraj aj po inych druhoch-napr. čukvala,c. nubila,c.cornuta su to určite zaujimave druhy leguanov aj ked cenovo niekde inde.Z bežnych druhov tam môžeš mat kočinčiny,bazilišky,anolisy a už riadne skupiny.Pri takom priestore by bola velka škoda ist tvojou cestou.Ked budeš zvedavy ako to funguje,jednoducho navštiviš kamarata.Prečo niekoho napodobnovat,jedneho pekneho dna najde kamoš prinajlepšom leguana bez nohy,chvosta alebo jednoducho dotrhaneho.:-/

Odmalička... to je jim úplně fuk, jestli odmalička nebo odvelička... šmarjá, tak se zamyslím - varan = lovec a masožravec, proč by si měl brát servítky a nerafnout po kusu žvance, co běhá kolem? Možná by pomohlo ho masivně překrmovat, že by byl přežraný k smrti a jentak se bezbranně válel... Tohle mám doma, 0,1 citýruje kocoury, procházející stolem s rostlinami zdobícími listem a na můj zdvořile projevený názor, že tej kočce je zcela šumák, jestli kroton přijde o nový dužnatý list, vypuštěný k její spokojenosti, protože pro něj je nanejvýš tak zábavné, že ho to šimrá na pupku a jinou hodnotu pro něj ta kytka nemá (krom toho, že semtam okusuje ty ve všech kněhách označené za jedovaté a ne a ne zesnout...) se dozvídám věci o své nectné povaze... :-) Vždycky pomáhá podívat se prve na svět očima toho dotyčného zvířete, popřemýšlet v jakém prostředí žije, čím se živí... doporučuji pravidelné sledování přírodopisných pořadů a televizních stanic... lidé, bděte a buďte trochu samostatní!
BTW, té práce co jsme si doma dali s přípravou na leguš... až týden po dostavbě terka šla do bydlení, předtím literatura, Internet, objevení TP... rok rozmýšlení... co na to psi, kočky, papoušci a ostatní členové rodiny... co ona na ně, kdyby se toulala po venku...
A tak teď prudím na TP enem když se hodně nudím - a chodím si sem číst diskuse, protože mě to zajímá, včetně diskusí ke zvěři kterou přímo nevlastním, kvůli smyslu pro humor místních druidů... well done, ye merry gentlemen! :beer:

Taketo velke zviera už potrebuje silny zdroj na teplo aby sa rovnomerne nahrial.Uvažoval by som v tvojom pripade nad neakym plošnym zdrojom a nie obyčajnou žiarovkou.To iste sa tyka aj zdroja uvb.Ako pišu pani-ked bude mat vhodnejšie teploty,bude mu aj lepšie travit a zvyši sa mu chut do jedla.

Pro varany není od věci udělat terásky viz. foto (ukradeno ze zahraničního varan fóra)
tady je příklad jak to zhruba funguje .... jinak u stepáku je ideálka zhruba takové teplotní rozpoložení zbytek terária cca min 25°C - 28°C
Co tady zaznělo, že varan už takhle nějaký čas "v pohodě funguje", k tomu dodám jen to že některá zvířata toho snesou bohužel dost.
[http://i199.photobucket.com/albums/aa78/VenomouS99 6/622617TempraturesZCPC.jpg]

Ahoj potřeboval bych poradit mám asi měsíc a půl 25 cm varánka má 4 měsíce a koupil sem ho na burze v brně.
myslím že zatím má dobré terárium asi 75 délka 40 víška 35 šířka. Teplota přes den 27 - 29 v některých místech 25 nebo 22 °C a přes noc asi 21 °C . Ale proč píšu vím že sou to popelnice ale mě to nic neříká holátka bere bez problému ale crvčka mu nutím moc dlouho ale pak si nakonec vezme ale jakoby se ho bojí a snaží se utéct ale vezme si s obtížemi prostě nic moc ... šváby a moučný červy nic prostš nevim kdyby to šlo tak jestly bi jste mi mohly poradit případně napsat co dělám špatně. děkuji jo má terárku dva úkryty jeden suchý jeden lhký misku s vodou a kaktus. jo a ještě jestly by to nemohlo bít třeba uva - uvb já ho tam nemám prej nemusí bejt rosím každý den ale jenom jednou stříknu a taky už se mi začal svlíkat jenže už je to měsíc a ta kůže na něm pořát je můj email je ivosek.solar@seznam.cz

Jo jasný taky to podle toho vypadá "hurá mám varana" nojo ale co s ním budu dělat=dávat ty samé dotazy všude možně než chudák heksne]:(je to fakt na pos..ní.Horší je ovšem ,že se množí dotazy na stromáky(peníze nejsou problém,terko není problém)nic není problém jen si něco nastudovat to se nikomu nák nechce.Ček se tady se zvířaty se.. a pak si přečte vždy to samé prd by mně č...k ve švu.

Pravda, nic nez pravda.. Stromaci si nastesti tu cenu zatim drzi a ty "slibotechny" co nemaj s nicim problem, do toho nakonec spis nejdou. Kdyz pro ne musi jeste jet do Hammu, Holandska ci Houtenu. U nas zatim relativne klid, i kdyz se obcas zadari. :-) Ale stepaci jsou uz taky spis "spotrebni zbozi" a neudelame nic.. A caresheet si nikdo neprecte.. Nema cenu se rozcilovat, nikam to nevede...

Veľa z nás je už pomaly denne kontaktovaná rôznymi "chovateľmi".Myslia si,že kúpou zvieraťa všetko končí.Dajú na rady "odborníkov",ktorých prvoradosťou je predať.
Zrazu prídu problémy a čujme,zrazu sa dajú nájsť stránky s kvalitnými radami.Namiesto toho,aby si mnohí z nich uvedomili,aké chyby urobili a robia,nastupuje ješitnosť a pocit,že skúsenejší sa nad niekoho povyšujú.
Keď mi zvieratá "fungujú" ,nebudem predsa radiť niečo,čo bolo pred mnohými rokmi.A tu väčšinou nastáva pocit,že sa niekto nad niekoho povyšuje.
Takže sa netreba čudovať keď príde aj tvrdšia odpoveď.Niekedy to pomôže a napr . 1 z 10 sa drží pokynov väčšinou to vyvolá opačnú reakciu .Najlepšie je,keď o 1/2 roka príde otázka - nevieš mi poradiť,ten link od teba som stratil...a zas všetko od začiatku.
Takže odkaz - je to len obyčajná únava z dookola stereotypných otázok a výhovoriek.;-)