Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Šok

Dobrý podvečer,měl bych takový dotaz.Před chvílí když sem dával mému hadovi myš.Tak šlo vidět že měl opravdu hlad.Myš byla strašně aktivní.Několikrát po ní vystartoval ale netrefil se.A když byla myš úplně u jeho čumáku festovně ho kousla.Had se stočil ale myš ho pořád držela.Tak jsem mu rychle pomohl.Poté ho pustila,ale had už myš nechtěl a pořád od ní lezl pryč.Nikde na hlavě žádnou ránu od kousnutí nemá.Myslíte,že mohl dostat nějaký šok ? ... předem díky

Myslím že o šok nejde proste se mu nepovedl utok to se nekdy stava a pak starti na cas zajem tmavce kdyz se nepovede par utoku na kralika tak si ho pak vubec nevsima i kdyby mu sedel pred tlamou skuj ji druhy den a nebo ji klepni adej ji pred nej aby ho nekousala

Přijde na to, většina hadů nemá problém rozpoznat, co je k žrádlu a co ne, protože využívají především čich a je jim jedno jestli se to hýbe nebo ne, ten pohyb je jen vyprovokuje k okamžitému útoku (aby jim to neuteklo), ale pokud by našli mrtvou myš nebo žábu (aj.), tak si ji v klidu očuchají a sežerou. Pak samozřejmě je pár druhů, pro které je významější zrak a část druhů, kteří si vypomáhají tepločivným orgánem, ale ne vždy musí tento smysl dominovat. Často kombinují několik smyslů, ale řekl bych, že čich je nejvýznamější.

Tak kupříkladu položím-li mrtvou myš do tera s Bc, tak jí dloooouho nenechází. pokud ale přeci jen myš najde, tak po chvilce pozorování zaútočí a pár minut jí škrtí.
Takže k Meldově příspěvku: Pozná (rozliší)had mrtvou (právě zabitou) myš se kterou se bude hýbat od živé? Šlo o to, že had zadavatele vlákna "prý" mrtvou nebere a živou ano...

To je samozřejmě individuální, většina mých hadů prostě k mrtvé myši přileze, očuchají ji a začnou polykat (hlavně užovky), třeba psohlavci takto "pohozenou" myš nechají ležet, ale ne 100%, pokud mají hlad a pátrají, tak ji někdy jsou schopni vzít i takhle. Já to ovšem u psohlavců takhle neřeším (logicky) a dávám jim mrtvou kořist z peánu, protože na pach spojený s pohybem reagují mnohem lépe, ale ne vždy jsou potkani čerstvě zabití (tedy jsou chladnější než živý potkan). Ale v naprosté většině mrtvou kořist neškrtí (myslím tím, když s ní nehýbem). Často u hadů, u kterých jejich majitelé tvrdili, že mrtvou kořist nepřijímají, to tak nebylo a po zkusmém předložení ve vhodnou dobu na vhodné místo mrtvou kořist klidně pozřeli bez ohledu na tvrzení majitele (ovšem základem je každou minutu nekoukat, jestli už žere a po 5 minutách vyrušování ji vyndat se slovy, že mrtvé nežere...). Tvrdím, že 99% běžně chovaných druhů hadů se naučí brát mrtvou kořist (případně čerstvě usmrcenou z peánu), většina si ji vezme i jen volně položenou k úkrytu nebo v prostoru terária. Takovou zkušenost mám i u jedinců z odchytu (ti jsou často v tomhle ohledu "méně rozmazlení" než ti odchovaní), pokud se jim dopřeje dostatečný klid na aklimatizaci (vhodné podmínky jsou samozřejmě podmínkou).

had nepozná mrtvou potravu od živé

Znovu říkám,že had pozná,kdy je myš mrtvá.
Například samice Elaphe obsoleta albin,žere jen mrtvé myši,které nehybně leží v teráriu.Nesmí se s ní hýbat.Živou pouze 1-2x do roka.Samice Elaphe climacophora žere pouze živé myši a nesmí u toho vidět člověka,jinak mizí a myš nechá.Mrtvou nikdy nesnědla.:-)

Ale vezme, stačí pár týdnů hladovky....Takových kousanců ještě během života inkasuje, kdyby had po každém kousnutí od kořisti měl přestat žrát, tak není v teráriích kromě myší a potkanů co chovat.;-)

To máš samozřejmě pravdu :-) ALE jednou mně čeče potkyš rafnul jednoho hroznýše (v té době měl cca 90-100cm) a od té doby, ikdyž byl hladovej jako vlk (byl věčně připraven) tak mi potkana prostě ne a ne vzít...nabízel jsem mu ho po týdnu celé tři měsíce a nic! Vždy když ho ucítil, tak se stáhnul. To už mi teda nedalo a navoněl jsem po posledním odmítnutí potkyše myšinou...a výsledek? Vyletěl okamžitě jako střela. Možná se to zdá být jako blbost, ale je to tak :-)

Znovu říkám,že had pozná,kdy je myš mrtvá.

S tím samozřejmě souhlasím, ale já tvrdím, že většinou ten problém neřeší (to jako, že sežerou živou i mrtvou);-).

samice Elaphe obsoleta albin,žere jen mrtvé myši,které nehybně leží v teráriu.Nesmí se s ní hýbat.

Tak to je dost netypický jedinec svého druhu, většinou člověk nestíhá vyndat ruku z terárka a "obsolety" (bez výjimky poddruhu nebo dnes i druhu) berou vše...:-)

Samice Elaphe climacophora žere pouze živé myši a nesmí u toho vidět člověka,jinak mizí a myš nechá.Mrtvou nikdy nesnědla

"Climačky" jsou obecně trochu nervíci, ale určitě by se to taky naučily.:-)