Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím označkovat myš?

Dobrý den,
jelikož chovám skupiny lab. myší cca 10+1 v teráriích, ztrácím přehled o tom, která myška rodí a která ne a ne - a půjde k hadům.. Jak lze tyto myšky označit, aby jim to min. pár měsíců vydrželo? Zkoušela jsem barevné fixy na textilie (nejedovaté),ale už druhý den byly těžko k poznání :-( Navíc mám myšky bílé, černé, hnědé, šedé i strakaté, takže musím použít více různých barev, aby to bylo viditelné..
Jakékoliv mechanické označování (jako kroužky na slepice apod.) jim určitě nezvládnu dát, jelikož se bojí a kousaly by..
Díky za rady...

pomerne jednoduche a hlavne trvale je strihani koncovych clanku prstu... Chce to ovsem prax s manipulaci... Kazdy prst ma sve cislo - strihanim ruznych prstu na vsech noach lze dosahnout az cisl 9999... coz zrejme nikdo nechova...
Pokud jsou zvirata hodne agresivni, zrejme to nebude to prave orechove... Jelikoz je potreba na identifikaci zvire chytit a podivat se na tlapky...
Take se pouzive "tetovani" usi - jsou specialni kleste - ktere maji nekolik jehel usporadanch do cislice 0-9 a tak se propichne ucho... Protoze jsou usi jen 2 tak max je 99 zvirat... Dalsi problem je v tom ze tyto tetovatka sem videl jen v Nemecku... A navic pokud je chovana vetsi skupina pri potyckach jsi jdou jaksi po ouskach - okusuji a trhaji si je a mohou tak znicit tetovani...

Vyse zminene spusoby znaceni se provadeji v terenim vyskumu nebo velkochovech mysi...

vyse uvedene zpusoby jsou zbytecne drasticke a pro ucel zadavatelky nevyuzitelne. Pro identificaci mysi by musela zkoumaneho jedince chytit a kazdou tlapku prohlednout zvlast. Zastizene "zuby" jsou videt hned na prvni pohled aniz by clovek na mys musel sahnout. V terenu se navic mysim strihaji prsty spis kvuli odberu vzorku na molekularni analyzu, pri te prilezitosti se vyuziva i zminene kodovani pro identifikaci jedince. Delavalo se to i tam, kde bylo nezbytne specificky znak uchovat na dlouhou dobu mezi zpetnymi odchyty. Ve velkochovech a laboratorich se naprosto nejvice pouziva prave zastrihavani srsti, u bilych mysi se take s velkym uspechem pouziva naprosto neinvazni metoda kdy se srst na ruznych castech tela barvi redenou kyselinou pikrovou(je vyrazne zluta a netoxicka). Netreba mysi tyrat zadnym procvakavanim usi nebo rezanim prstu :-/.

jestli jsou drasticke nebo ne nezkoumam... Otazke znela jak oznacit mysi - ja napsal co se pouziva bezne v praxi... Etiku a moralku neresim - navic sem napsal i nevyhody...
Co se zbytku tyce - mate naprostou pravdu - dela se to pro odber DNA a zaroven se mys oznaci. Je to metodika zejmena z tereniho vyzkumu, nicmene se pouziva i v labacich a ve velkochovech...
Zastihavani nedelame - pri temer 2000 mysich je to dost neefektivni a pri testech na agresi si casto vykousnou srst - takze individualni zastrizeni srsti rychle bere za sve...
Barveni by mohlo ovlivnit testy ktere delame a kyselinu pikrovou nepouzivame pro jeji vlastnosti jez byli uz zmineny...

jestli jsou drasticke nebo ne nezkoumam

nevim jestli zrovna tento fakt je dobre zduraznovat

Etiku a moralku neresim

pokud delate se zviraty, tak byste ovsem zcela urcite mel. Kdyz ne z osobnich duvodu, tak minimalne z tech, ktere vyplyvaji ze zakona.

Otazke znela jak oznacit mysi - ja napsal co se pouziva bezne v praxi

ano, otazka znela jak oznacit mysi, ovsem dotatek zadavatelky jasne ukazuje, ze 1. pro ni neni realne mysi chytat a nejak vice s nimi manipulovat, 2. hleda jednoduchy a neinvazivni zpusob trvalejsiho znaceni na ruzne barevnych mysich (coz trochu vylucuje barveni srsti), 3. urcite nepotrebuje odebirat vzorky na dna, nema velkochov s dvema tisici mysi a pochybuji, ze pri zameru zefektivnit co nejvice odchovy mladat bude provadet testy na agresi, pri kterych by se mysi natolik porvaly, aby zastrih srsti nebyl poznat.

souhlasim - svuj prispevek sem pojal vseobecne - netusil sem ze rozviri hladinu...
Drasticke nebo nedrasticke - to je otazka osobniho vnimani - pro kazdeho je hrnaice jina...
etiku a moralku sem myslel u jinych lidi - take zcela individualni... Ja mam tu svou vyresenou docela dobre - vzhledem k tomu ze pracuju se zviraty (i pokusnymi) to musi byt kompromis...

Drasticke nebo nedrasticke - to je otazka osobniho vnimani - pro kazdeho je hrnaice jina...

a prave pro ty, kteri maji vnimani posunute tu mame zakonem stanovene hranice co je a co neni vhodne. Doporucovanim zbytecne invazivnich metod, ke kterym clovek ve vede musi mit "sakra" dobry duvod aby byly etickou komisi oficialne schvaleny, se poustite na velice tenky led. Jiste, nebudeme si tu hrat na to, ze se podobne veci nedeji, ale deji se pouze tam, kde neni jina schudnejsi moznost. A v malochovu par mysi je tech neinvazivnich metod individualniho znaceni hned nekolik.

pri pokusech se vzdy ridime zakonem, dokonce i v nasich chovech... Kontroly jsou prisne (veterinarni i eticke komise)... Myslim ze na fakulte v Praze je to podobne - nebo ne?
Metodika jez sem uvedl zbytecna neni - ma sva opodstatneni, je schvalena zakonem i vyhlaskou - neodporuje ani ochrane zvirat ani etice...
S posunutim hranice vnimani drastickeho sem mel prave na mysli lidi kteri by to chteli posunout do extremu - na zviratkach muzeme badat jen tak ze se na ne muzeme akurat koukat...

Metodika jez sem uvedl zbytecna neni - ma sva opodstatneni, je schvalena zakonem i vyhlaskou - neodporuje ani ochrane zvirat ani etice...

v pripade, ze byste si psal projekt pokusu a jako medodiku znaceni samic kvuli evidenci porodu byste mel uvedene zastrihavani prstu, nikdo by Vam to neschvalil. Uvedenou metodiku je mozne pouzit, ale pouze tam, kde je to "opodstatnene", coz ve vyse uvedenem pripade zdaleka neni, protoze existuji mene invazivni a stejne ucinne metody znaceni. Metodiky nejsou schvalovany samy o sobe, ale vzdy v souvislosti s celkovym projektem pokusu. Rozhodne neplati, ze to same, co je povoleno u nekterych terennich praci je schvalovano i v prostredi laboratore.

mysi v nasich chovech pochazeji z odchytu - proto je to znaceni na miste - jelikoz se z lokality bere mysi xy tak by to chtelo poradnou kreativitu v barveni - pri 2000 kusech si to vubec neumim predstavit... Navic by to narusilo prubeh pokusu...
Metodiku na tento pokus schvalenou mame - projekt bezi uz nekolikaterym rokem a zatim uspesne...
Pokusu je nekolik - veliky projekt - nejdrive se dela v terenu - proto je znaceni na miste (prsty jedou na DNA a jelikoz ty zvirata potrebujeme ziva tak a zarvoen nezamenitelne oznacena nevim o zadne jine metode - napr. stery z bukalni sliznice zvire oznacit nejde...), pak odchycene mysi (jiz oznacene z tereniho experimentu) jedou do karanteny a pak do chovu.. nasledne se rozdeli podle potreby jednotlivych dalsich experimentu...
Nevim proc pisete o znaceni samic kvuli evidenci porodu - to nikdo nedela - zvirata znacime protoze jdou do pokusu jako F1 a F2 atd... Strihani a barveni srsti nedovoluje povaha experimentu (to tu rozebirat nebudu), takze mi zbyvaji prsty, ktere sa opet vyuziji na DNA... U nas se nic nevyhodi ani nedela zbytecne...
Sem vedec, vim jak se dela metodika a taky jak se postupuje - takze vas postoj tak trochu nechapu... Zachazite uplne do detailu ktere s puvodni temou maji spolecne jedine to ze sem se vubec zminil ze oznacit mys lze i jinak nez tim ze z ni udelam barevneho pudlika...

asi ano... jednoznacne sem se nechal unest.
Takze jo - mate pravdu - at se ta debata nezvrhne zas nekam jinam... Vedecke metody zrejme nejsou vhodne pro chovatelskou praxi.
Nebudu nikoho presvedcovat jestli ma tato praxe ve vede opodstatneni nebo ne - nemyslim ze je to zrovna naplni teraporadny... postoj nekterych "kolegu" z obce me vsak zaskocil - od sveho stolu taky nespochybnuju praci jinych...
Takze jo - stahuju ocas - staci Vam to?

jak pise cejna. Ani ja nezpochybnuji Vase postupy pri Vasich konkretnich experimentech (jiste je mate propracovane a vse ma svul ucel). Jde mi jen o to, ze v konkretnim pripade na ktery se pta tazatelka (to je to moje oznacovani brezich samic v malochovu ktere Vam neslo do hlavy)je Vami uvadena metodika, dobre vyuzitelna pri Vasem vyuzkumu, nevhodna, resp. zbytecne drasticka pro ucely tazatelky. Thats all...